Ostrogi piętowe - jak sobie z nimi radzić?

Uciążliwy ból pięty to często spotykana dolegliwość, która znacznie ogranicza naszą codzienną sprawność.

Potoczna nazwa tego schorzenia to ostroga piętowa - ze względu na często spotykane przy tego typu dolegliwościach na zdjęciach rentgenowskich wyrośla kostne w okolicy pięty. Jednak właściwszą nazwą jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Choroba ta charakteryzuje się niezwykle dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi.

Aby stwierdzić istnienie ostrogi, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Leczenie jest bardzo trudne. Przede wszystkim należy odciążać piętę amortyzując jej  na podłoże za pomocą specjalnych dostępnych w aptece. Gdy okaże się to nieskuteczne, można skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych, np. jonoforezy. W celu złagodzenia bólów, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego czy popularnie mówiąc ostroga piętowa, jest uciążliwą kontuzją z rodzaju tych, do których lepiej nie dopuścić. Odpowiednio dobrane buty mają ogromne znaczenie w jej zapobieganiu. Bardzo ważne są regularne ćwiczenia rozciągające rozcięgno podeszwowe. Polegają one na biernym rozciąganiu tej tkanki i optymalizowaniu jej napięcia podczas prostych ćwiczeń.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus