Nadpotliwość - wstydliwy problem

Pocenie się jest zjawiskiem, którego doświadczamy na co dzień. Gorący klimat, wzmożony wysiłek fizyczny lub po prostu stresująca sytuacja powodują, że na naszym ubraniu widoczne są nieprzyjemnie mokre plamy. A one dopiero potrafią być szczególnie stresujące…

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w organizmie człowieka. Jest to jeden z najważniejszych sposobów pozbycia się ciepła przez organizm. Brak tego zjawiska doprowadziłby do przegrzania. Pot w większości składa się z wody, ale zawiera także sól, tłuszcz, mocznik, kwas mlekowy i związki mineralne.
Proporcje zależne są przede wszystkim od spożywanych pokarmów, klimatu oraz czynników hormonalnych. Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, których na ciele ludzkim jest ok. 2 – 3 mln. Dzielą się one na ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe rozmieszczone są na całej powierzchni skóry, w większym natężeniu na dłoniach i podeszwach stóp. Wydzielany pot jest bezzapachowy, a jego głównym zadaniem jest chłodzenie skóry. Z kolei gruczoły apokrynowe występują tylko pod pachami i w okolicach pachwin. Wydzielają nieprzyjemny zapach potu ze względu na fakt, iż zawierają substancje tłuszczowe. Ich działanie rozpoczyna się w okresie dojrzewania płciowego. Jeżeli gruczoły potowe zaczynają produkować ponadprzeciętną ilość potu, wówczas mamy do czynienia z nadmierną potliwością.

PRZYCZYNY NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

Przyjmuje się, że przeciętnie organizm człowieka produkuje ok. 800 ml potu dziennie. W upalne dni liczba ta może wzrosnąć nawet do kilku litrów. Nie jest do końca stwierdzone, czemu niektórzy pocą się bardziej, a niektórzy mniej. Przyczyn nadmiernego pocenia się jest wiele. Naturalnym zjawiskiem jest zwiększona ilość potu podczas upałów lub wytężonego wysiłku fizycznego. Również spożyte pokarmy mają wpływ na wydzielanie większej ilości potu, szczególnie alkohol, kawa, herbata i pikantne potrawy. Zaburzenie procesu pocenia się może występować przy chorobach, którym towarzyszy gorączka, a także przy cukrzycy, nowotworach złośliwych, gruźlicy czy nadczynności tarczycy. Może to być oznaka menopauzy u kobiet lub andropauzy u mężczyzn. Pocenie się ma też ścisły związek z otyłością człowieka.
Nierzadko podłożem nadmiernego wydzielania potu są silne stany psychiczne i emocjonalne. Każda stresująca sytuacja, spotkanie lub publiczna wypowiedź skutkuje nadmierną potliwością dłoni, stóp, twarzy, pach, pachwin lub nawet całego ciała. Może się nasilać pod wpływem napięcia emocjonalnego – strachu, wzruszenia czy radości. Pomimo, iż jest to naturalna reakcja naszego organizmu, może spowodować wiele problemów psychicznych i utrudnić relację z innymi ludźmi.

WSTYDLIWY PROBLEM WIELU

Wbrew pozorom nadmierna potliwość może być bardzo poważnym problemem natury psychicznej. Osoba z tą dolegliwością czuje się niezrozumiana przez otoczenie, osamotniona i często skazana tylko na siebie. Jej dłonie, stopy lub pachy są niezmiennie wilgotne. To powoduje trudności w wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Jest to niezwykle krępujące i uciążliwe. Pocenie się zaczyna ograniczać tę osobę w kontaktach służbowych i towarzyskich. Jak tu podać komuś rękę na przywitanie, skoro jest ona cała spocona? Lub jak podnieść ręce do góry, skoro ubranie jest całkowicie przemoczone? Są to problemy, które mogą doprowadzić do unikania kontaktów z ludźmi, a w końcu do stanu depresyjnego.

POT PRZYCZYNĄ POWAŻNEJ CHOROBY

Nadmierne wydzielanie potu może skutkować schorzeniami skóry. Najczęściej spotykanie to:

 • Potówki czerwone – przyczyną ich powstania jest wysoka temperatura otoczenia i duża wilgotność. Pojawiają się na karku, pod kolanami, w zgięciach łokci, pod pachami i w pachwinach. Powodują uczucie pieczenia.
 • Potówki pospolite – charakteryzują się występowaniem pęcherzyków, które powstają na skutek wzmożonego pocenia i utrudnionego wydalania potu.
 • Potówki zwykłe – są to drobne, ale liczne pęcherzyki rozrzucone po tułowiu, są one wywołane wysoką gorączką. Ustępują samoistnie po kilku dniach.
 • Ropnie pach – jest to zakażenie gruczołów apokryfowych, którego objawami są bolesne i ropne guzy, najczęściej pod pachami, ulegające pęknięciu. W leczeniu tego schorzenia stosuje się antybiotyki i bakteryjne szczepionki. Zaniedbanie może doprowadzić do zabiegu chirurgicznego.

JAK WIĘC SOBIE RADZIĆ?

Z potem możemy zacząć walkę już od teraz. Efekty tej walki będą widoczne u każdego z nas inaczej. Podstawowym zadaniem jest przestrzeganie kilku elementarnych zasad:

 • Systematyczny prysznic – jest to fundament naszej walki z potem. Minimum to mycie ciała przynajmniej dwa razy dziennie. Warto zastosować mydła antybakteryjne, które pomogą w likwidacji bakterii, a tym samym nieprzyjemnego zapachu potu. Można również zlikwidować włoski pod pachami, na których chętnie zbiera się pot.
 • Odpowiednie ubranie – pozwala zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Dlatego warto zainwestować w przewiewne ubrania z lnu i bawełny. W ten sposób pozwalamy skórze swobodnie oddychać. W swojej szafie należy odłożyć na dalszą półkę stroje obcisłe ze sztucznych materiałów.
 • Zadbaj o stopy – na nich pot wyczuwalny jest najsilniej. Noś wyłącznie bawełniane skarpetki i jeśli to konieczne, zmieniaj je częściej niż codziennie. Warto zainwestować w różnego rodzaju preparaty przeciwpotowe i regularnie ścierać tarką zrogowaciały naskórek.
 • Dezodoranty i antyperspiranty – różnią się od siebie przede wszystkim tym, że dezodoranty zapobiegają rozwojowi bakterii i maskują niemiły zapach potu, zaś antyperspiranty zmniejszają wydzielanie potu. Dlatego osoby nadmiernie pocące się powinny stosować głównie antyperspiranty, które mają silniejsze działanie. Użyte rano po kąpieli działają nawet przez cały dzień.
 • Zadbaj o dobrze wywietrzone miejsce pracy
 • Zważaj na to, co jesz – unikaj pikantnych potraw oraz napojów
 • Rozluźnij się i unikaj stresu.

JEŚLI TO NIE POMAGA….

Podane przykłady są proste i podstawowe w codziennej pielęgnacji. Zdarza się jednak dość często, że nie eliminują problemu nadmiernej potliwości. Wtedy warto zastanowić się nad innymi formami walki z potem:

 • Jonoforeza – jest to zabieg leczniczy, który polega na wprowadzeniu do tkanek skóry ładunku elektrycznego (jonu) poprzez prąd stały. Prąd ten powoduje zmiany chemiczne w skórze. Lek jest wprowadzany proporcjonalnie do napięcia prądu i czasu jego przepływu. Zabieg ten jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Stosuje się go nie tylko przy nadpotliwości stóp i dłoni, ale również przy leczeniu trądziku, blizn potrądzikowych i wszelkich zmian naczyniowych. Efektem jest też zdrowy wygląd skóry, która wygląda jędrnie i jest nawilżona. Główne przeciwwskazania to ciąża, problemy sercowe, angina, padaczka, poparzenia słoneczne czy skaleczenia z raną otwartą.

 • Zastrzyki z botoksu – botoks to inaczej jad kiełbasiany i jest także stosowany do niwelowania zmarszczek. Jego zadaniem jest blokowanie wydzielania potu. Toksyna botulinowa jest podana do każdego punktu skóry. Wstrzykuje się ją w okolice gruczołów potowych, m.in. na nosie, nad górną wargą, na czole, na kościach policzkowych, pod pachami, na dłoniach, stopach – słowem wszędzie tam, gdzie mocno się pocimy. Zabieg jest trochę bolesny, poziom odczucia zależy od indywidualnych warunków. Trwa kilka – kilkanaście minut i zaraz po nim można powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Zdarza się, że po zabiegu może utrzymywać się miejscowa bolesność. Efekty można zauważyć po kilku, kilkunastu dniach od zabiegu, zaś utrzymuje się przeważnie od 6 do 12 miesięcy i wymaga powtórzenia. Cena kuracji to wydatek rzędu 1500 – 2500 zł. Przeciwwskazania do poddania się takiemu zabiegu to m.in. zaburzenia nerwowo – mięśniowe, stosowanie niektórych leków, ciąża i infekcje skóry.


Tak naturalne zjawisko, jak pocenie się, dla niektórych osób jest poważnym problemem natury psychicznej i zarazem powodem izolacji od innych ludzi. Mokre plamy na ubraniu potrafią zepsuć efekt nawet najbardziej wyszukanej garderoby i jednocześnie spowodować trwałą awersję. Warto więc posiadać świadomość tego problemu oraz indywidualnie dobierać środki zapobiegawcze.


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus