Leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa zwana dawniej podagrą to choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi.

Duże stężenie kwasu moczowego prowadzi do jego wytrącania się w płynach ustrojowych. Kryształki tego kwasu odkładają sie w tkankach słabo unaczynionych: w ścięgnach, więzadłach oraz w tkankach zupełnie pozbawionych naczyń: chrząstka (np. małżowiny uszne).

Wraz z rozwojem choroby krzyształki pojawiają się również w stawach i nerkach. Ostre zapalenie stawów w dnie moczanowej pojawia się nagle i może być wywołane obfitym posiłkiem, alkoholem, stresem, infekcją itd. Towarzyszy temu silny ból, obrzęk, jak również gorączka i dreszcze. Napady ostrego zapalenia stawów wraz z postępem choroby pojawiają sie coraz częściej, aż do przejścia w postać przewlekłą, która może prowadzić do nieodwracalnej deformacji stawów.

W leczeniu dny moczanowej najważniejsze jest opanowanie stanu zapalnego oraz zapobieganie nawrotom napadów ostrego zapalenia stawów. W ostrym napadzie stosuje się kolchicynę, która działa przeciwzapalnie oraz obniża poziom kwasu moczowego we krwi. Jednakże kolchicyna wywiera szereg działań niepożądanych takich, jak: biegunka, wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia. Może również dojść do zahamowania czynności szpiku. W ostrym napadzie stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne. W okresach między napadami stosuje się ponadto leki powodujące wydalanie kwasu moczowego, jak również leki zmniejszające jego syntezę - allopurinol. Ten ostatni jest szczególnie przydatny w kamicy nerkowej towarzyszącej dnie moczanowej.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus