Liszajec zakaźny - nieprzyjemna skórna infekcja bakteryjna

Liszajec zakaźny (Impetigo contagiosa) to częste powierzchowne zakażenie bakteryjne skóry. Można je skutecznie wyleczyć stosując się do zaleceń lekarskich oraz przestrzegając podstawowych zasady higieny osobistej.

Choroba objawia się wykwitami skórnymi, pękającymi pęcherzykami wypełnionymi wodnistą cieczą, w których miejscu powstają później nadżerki pokryte strupkami. Schorzenie jest wysoce zakaźne. Liszajec może powstać z przyczyn pierwotnych lub być powikłaniem innych chorób skórnych. Zmiany lokalizują się głównie na twarzy, w okolicy jamy ustnej i nosa, czasem na rękach i szyi.

Czas trwania choroby zależy od zastosowania odpowiedniego leczenia. Szybkie rozpoczęcie terapii eliminuje wykwity w ciągu kilku-kulkunastu dni. Nieleczony proces chorobowy może trwać nawet do kilku tygodni. Leczenie najlepiej poprzedzić badaniem bakteriologicznym. Niewielkie zmiany leczy się miejscowo stosując: aerozole, emulsje, kremy, maści antybiotykowe i środki odkażające. Antybiotyki stosowane miejscowo to m.in.: mupirocyna, bacytracyna, erytromycyna, klindamycyna czy neomycyna. Jeżeli natomiast liszajec spowodował rozległe zmiany należy zastosować leczenie ogólne - antybiotykami doustnymi. Tu lekiem z wyboru jest erytromycyna lub antybiotyki beta-laktamowe oporne na beta-laktamazę. Ważnym elementem leczenia liszajca są okłady odkażające i mechaniczne usuwanie nawarstwionych strupów.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus