Co warto wiedzieć przed badaniem RTG

Badania rentgenowskie to bardzo często wykonywane badania diagnostyczne. Z reguły pacjent nie musi być do nich w jakiś szczególny sposób przygotowany, istnieją jednak wyjątkowe sytuacje.

Przed wykonaniem RTG kręgosłupa lędźwiowego wskazane jest zażycie leku usuwającego gazy i oczyszczającego przewód pokarmowy.

Normy dawki promieniowania, jakie pacjent może przyjąć w trakcie prześwietlenia, są zawsze monitorowane, niemniej można zapytać zarówno lekarza, jak i laboranta wykonującego badanie, o jakość aparatury rentgenowskiej potwierdzonej aktualnymi certyfikatami. Podczas jednego dnia wolno wykonać maksymalnie do czterech zdjęć rentgenowskich drobnych kości (np. ręki). Jeśli pacjent ma skierowanie na RTG całego kręgosłupa, to w jednym dniu prześwietla się tylko kręgosłup piersiowy i szyjny, a w następnym - lędźwiowy.

Ze względu na szkodliwe działanie nadmiernej dawki promieni rentgenowskich, na każde badanie z użyciem promienia jonizującego konieczne jest skierowanie wydane przez lekarza. Niektórzy pacjenci mimo to nadużywają badań RTG, prosząc o skierowanie różnych lekarzy, pracujących w odrębnych przychodniach czy gabinetach. Niekiedy radiolog sugeruje np., że zmiany będą lepiej widoczne w tomografie. Pacjent, nie czekając na konsultację z lekarzem prowadzącym, sam opłaca badanie tomograficzne (biorąc skierowanie od innego lekarza) i tym sposobem naraża się na przyjęcie kolejnych dawek promieniowania.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus