Badania kliniczne a VAT

Polska jest jednym z ważniejszych ośrodków prowadzenia badań klinicznych przez zachodnie koncerny, o czym decyduje odpowiedni dostęp do pacjentów oraz wysokie kwalifikacje polskich specjalistów przeprowadzających badania.

Najczęściej spotykaną sytuacją jest przeprowadzanie badań klinicznych przez polskie szpitale oraz doradztwo lub nadzór nad badaniami klinicznymi przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy. Jednakże istotnym czynnikiem utrudniającym działanie, w szczególności zagranicznych firm przeprowadzających badania kliniczne, jest brak pewności odnośnie do opodatkowania świadczonych usług VAT.

Większość firm nadzorujących przeprowadzanie badań klinicznych lub doradzających w tym zakresie świadczy tego rodzaju usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów. Co do zasady, usługi doradztwa czy też nadzoru nad badaniami klinicznymi, które świadczone są na rzecz zagranicznych podmiotów, powinny mieścić się w zakresie dyspozycji art.27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT, tj. powinny być traktowane jako usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Miejscem świadczenia tego rodzaju usług jest miejsce siedziby usługobiorcy. Jednak, zgodnie z brzmieniem polskiej ustawy o VAT, zakres usług zarządzania, których miejscem opodatkowania jest siedziba usługobiorcy, jest ograniczony jedynie do zakresu wskazanego pod symbolem 74.10 PKWiU.

W konsekwencji organy podatkowe, opierając się na samej klasyfikacji statystycznej lub też opiniach wydawanych przez GUS, twierdzą, że usługi doradcze lub nadzoru nad badaniami klinicznymi, których zakres wykracza poza zakres wyznaczony przez symbol 74.10 PKWiU, są opodatkowane w Polsce 22-proc. stawką VAT. Polskie organy podatkowe nie dostrzegają wskazanej sprzeczności, interpretując art. 27 ust. 4 ustawy o VAT jedynie w oparciu o klasyfikację statystyczną i nakazują opodatkowanie usług doradztwa lub nadzoru nad badaniami klinicznymi w Polsce.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus