Co robić gdy wypadają rzęsy?

Rzęsy to dla kobiety bardzo ważny element upiększający. W rzeczywistości pełnią one inną, istotną dla oka funkcję ochronną. Ich głównym i podstawowym zadaniem jest ochrona oka przed czynnikami zewnętrznymi (tj. kurz, czy brud). Rzęsy rosną na brzegach powiek w dwóch lub trzech rzędach. Na górnej powiece jest 150 – 200 rzęs, na dolnej 50 – 150. Rzęsy powieki górnej osiągają długość od 8 do 12 mmm, natomiast powieki dolnej od 6 do 8 mm.

Rzęsy, podobnie jak włosy na głowie, nie rosną nieustannie. Ich wzrost poddaje się trzem podstawowym fazom wzrostu: anagenu, katagenu i telogenu. Cykl wzrostu rzęs jest jednak znacznie krótszy niż włosów i wynosi około 3 - 4 miesiące. Faza anagenu to faza intensywnego wzrostu włosa, podczas której wewnątrz mieszka włosowego komórki dzielą się intensywnie tworząc łodygę włosa. Dla rzęs faza ta trwa około 2 – 3 tygodni. Po jej zakończeniu następuje faza katagenu (przejściowa), związana ze zmianami morfologicznymi i kurczeniem się mieszka włosowego. Dla rzęs trwa ona od 2 do 3 tygodni. Po tym okresie rozpoczyna się faza telogenu tzw. spoczynku, której towarzyszy zanik naczyń krwionośnych wokół cebulki i mieszka włosowego i w efekcie dochodzi do wypadnięcia włosa. Faza ta dla rzęs trwa około 60 dni. Po wypadnięciu rzęsy mieszek włosowy nie ulega uszkodzeniu, lecz ponownie wraca do fazy intensywnego wzrostu i cykl się powtarza. Rzęsy rosnące, odpoczywające i wypadające są rozmieszczone losowo na powiekach. Średnio 60-80% rzęs znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. Normą jest wypadanie 1 do 2 rzęs dziennie. Niepokój powinno budzić zjawisko tracenia większej ilości rzęs. Jeżeli rzęsy wypadają kępkami należy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, który po ustaleniu przyczyny zastosuje odpowiednie leczenie.

Przyczyny utraty rzęs

Głównym powodem wypadania rzęs, tak samo jak w przypadku włosów na głowie, jest osłabienie mieszków włosowych. Istnieje szereg różnych czynników mających wpływ na ten proces. Wśród tych najważniejszych wymienić należy:

· niewystarczające odżywienie mieszka włosowego – dieta uboga w witaminy, mikro- i makroelementy,
· stan zapalny spowodowany infekcjami np. zapalenie brzegów powiek czy spojówek,
· zaburzenia hormonalne np. choroby tarczycy,
· choroby o podłożu autoimmunologicznym np. łysienie plackowate,
· przyjmowanie niektórych leków,
· chemioterapia,
· stres,
· ekspozycja na słońce i mróz.

Bardzo częstą przyczyną wypadania rzęs jest też niewłaściwa ich pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne. Szczególne znaczenie ma tutaj demakijaż oczu - jego zapominanie lub nieodpowiednie wykonywanie.

Zasypianie z makijażem na powiekach prowadzi do zaczopowania ujść mieszka włosowego i podrażnień skóry, a w efekcie do osłabienia i wypadania rzęs. Niezmyty makijaż powoduje też mechaniczne uszkodzenia rzęs - ich łamanie się. Na kondycję rzęs wpływa także sposób wykonywania demakijażu. Podczas zmywania powiek nie należy ich zbyt silnie pocierać. Po nałożeniu preparatu do demakijażu powinno się chwilę odczekać, po czym delikatnie usunąć rozpuszczony tusz za pomocą wacika. Kolejnym winowajcą wypadania rzęs jest zalotka. Nieumiejętne i częste jej stosowanie uszkadza i łamie rzęsy. Do osłabienia rzęs prowadzą też zabiegi ich przedłużania. Nie rzadko po takim zabiegu rzęsy wymagają regeneracji i pobudzenia do wzrostu.

Jak dbać o rzęsy i przeciwdziałać ich wypadaniu?

Chcąc zachować zdrowe rzęsy należy pamiętać zarówno o właściwej, odpowiednio zrównoważonej diecie, jak i o prawidłowej ich pielęgnacji. Składniki odżywcze powinny być dostarczane organizmowi w postaci produktów naturalnych. Jeżeli jednak dieta nie jest wystarczająco urozmaicona można ją suplementować w formie wieloskładnikowych preparatów, stanowiących skoncentrowane źródło substancji odżywczych wzmacniających włosy np. w formie suplementu diety dermena® complex.

Doskonałym sposobem na odpowiednią pielęgnację rzęs jest stosowanie właściwie dobranej odżywki i tuszu do rzęs. Odżywka powinna być bogata w aktywne składniki nawilżające, regenerujące i wzmacniające rzęsy. Tusz powinien zadbać jednocześnie o właściwy makijaż oraz o kondycję i zdrowy wygląd rzęs. W przypadku zaburzeń we wzroście rzęs i nadmiernego ich wypadania należy dostarczyć mieszkom włosowym działania pobudzającego ich aktywność życiową.

Preparatami, które zapewniają rzęsom właściwą pielęgnację, regenerację i wzmocnienie oraz hamują ich wypadanie są innowacyjne, chronione prawem patentowym produkty z linii dermena® lash – odżywka i mascara. Dermena® lash jako jedyna na rynku zawiera chlorek 1-metylonikotynamidu - fizjologiczną substancję czynną pochodzenia witaminowego (metabolit witaminy PP), która poprawia mikrokrążenie skóry i wzmacnia mieszek włosowy. Wpływa na jego odżywienie, wydłużając cykl życia włosa w fazie anagenu i stymulując odrastanie włosów. Jest substancją o potwierdzonym w badaniach aplikacyjnych działaniu chroniącym przed powstawaniem podrażnień.

Artykuł sponsorowany


Podziel się: