ABC cytologii

Cytologia jest to nieinwazyjne badanie, polegające na pobraniu przez ginekologa wymazu z szyjki macicy i jego ocenie. Jest to badanie bezbolesne, które można wykonać w czasie rutynowej wizyty ginekologicznej.

Lekarz, po założeniu wziernika, za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz z szyjki macicy, który następnie jest rozprowadzany na szkiełku mikroskopowym i utrwalany specjalnym preparatem.

W ten sposób przygotowany preparat jest oglądany przez histopatologa, który ocenia wymaz pod kątem różnego rodzaju nieprawidłowości.

Po co wykonywane jest badanie cytologiczne?

Jest to najważniejsze badanie, dzięki któremu można ustrzec się przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, który we wczesnym stadium zaawansowania nie daje żadnych niepokojących objawów.

Zatem, tak naprawdę, jest to jedyne badanie, dzięki któremu nowotwór może być wykryty na tyle wcześnie, aby można było go skutecznie wyleczyć.

Jakie są zatem czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jako główne czynniki ryzyka rozwoju tego nowotworu zalicza: 

 • Przewlekłe zakażenie wirusem HPV 16/18 lub innymi typami wysokoonkogennymi
 • Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
 • Duża liczba partnerów płciowych
 • Duża liczba porodów
 • Niski status socjo-ekonomiczny
 • Wiek (największy odsetek zachorowań jest pomiędzy 40 a 55 rokiem życia)
 • Wieloletnie palenie papierosów
 • Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy w wywiadzie

Istnieją także tzw. prawdopodobne czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, czyli:

 • Wieloletnie stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych
 • Dieta uboga w antyoksydanty
 • Zakażenie HIV
 • Częste, nieleczone stany zapalne pochwy wywołane m.in. przez Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorhhoeae

Czy oznacza to zatem, że tylko kobiety obciążone wymienionymi czynnikami ryzyka powinny się badać?

Absolutnie nie! Według najnowszych wytycznych badaniami profilaktycznymi powinny być objęte wszystkie kobiety po ukończeniu 25 roku życia, najpóźniej w wieku 30 lat.

W sytuacji wczesnego rozpoczęcia współżycia płciowego pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać nie później niż w trzy lata po rozpoczęciu inicjacji seksualnej.

Jak często należy się badać?

Badanie cytologiczne należy powtarzać co roku z wyjątkiem, kiedy poprzednie badania były prawidłowe przez 3 kolejne lata i kobieta nie należy do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy - wtedy można wykonywać badanie cytologiczne co 3 lata. 

Zatem kto musi badać się bezwzględnie co roku?

Kobiety, które są zarażone HIV, przyjmują leki immunosupresyjne, zakażone wirusem HPV wysokiego ryzyka oraz te, które w przeszłości były leczone z powodu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN 2, CIN 3) lub raka szyjki macicy.

U niektórych pacjentek badanie cytologiczne należy wykonać ponownie w okresie krótszym niż 12 miesięcy.

Ma to miejsce w sytuacji, kiedy pobrany rozmaz nie gwarantuje prawidłowej oceny, np. wtedy, kiedy nie stwierdzono obecności komórek pochodzących ze strefy przekształceń, endocervix lub też poprzednie rozmazy cytologiczne były mało czytelne z powodu domieszki śluzu, krwi lub obecności stanu zapalnego.

Jak należy przygotować się do badania cytologicznego?

Ważne, aby badanie było wykonane co najmniej 4 dni po ostatniej miesiączce, najlepiej pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesięcznego.

Na 24 godziny przed badaniem powinno się powstrzymać od współżycia, jak również nie stosować globulek dopochwowych, środków plemnikobójczych i preparatów do irygacji.

Cytologię powinno się także wykonywać co najmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym lub usg dopochwowym. Przed badaniem należy także dokładnie się umyć.

W jaki sposób odczytuje się wyniki badania cytologicznego?

W Polsce obowiązującym systemem  oceny rozmazu cytologicznego jest system Bethesda.

W tym systemie w opisie wyniku podaje się czy rozmaz posiada odpowiedni materiał do oceny (świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy, gdzie najczęściej podstępnie rozwija się 70% raków szyjki macicy).

Ponadto wynik zawiera ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie, jak również dokładny opis stwierdzanych zmian zgodnie z obowiązującą terminologią 

Tak proste badanie jak cytologia może każdej kobiecie uratować życie.

Dlatego też nie bójmy się badać i regularnie odwiedzajmy ginekologa. Korzystajmy z bezpłatnych badań profilaktycznych, na które jesteśmy zapraszane, a z których bardzo często rezygnujemy.

Od tego bowiem może zależeć przyszłość nasza i naszej rodziny.

 Więcej informacji na www.lactovaginal.pl

 

Nazwa produktu leczniczego: Lactovaginal

Skład: substancją czynną leku są pałeczki Lactobacillus rhamnosus 573, około 1010 (w tym nie mniej niż 108 CFU).

Postać: kapsułki dopochwowe, twarde, 10 sztuk

Wskazania: Lactovaginal stosuje się w celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Lek zaleca się stosować:
- profilaktycznie,
- w stanach zapalnych narządów rodnych, po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi,
- przy występowaniu upławów.

Przeciwwskazania: Uczulenie na którykolwiek ze składników leku

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: IBSS BIOMED S.A., Al. Sosnowa 8, 30-224 Kraków

Przed zastosowaniem zapoznaj się z ulotką która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądźskonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

artykuł sponsorowany


Podziel się: