Jaki test ciążowy wybrać?

Aby rozwiać wątpliwości, które dają, pierwsze, niejednoznaczne objawy ciąży, warto samodzielnie wykonać test ciążowy. Dowiedz się więcej o domowych testach ciążowych. Jak działają? Kiedy je stosować i który wybrać?

Na rynku dostępne są 3 typy testów, a metoda każdego z nich polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu, hormonu produkowanego już kilka dni po zapłodnieniu, którego produkcja trwa przez cały okres ciąży. Testy te różnią się natomiast techniką wykonania:

- płytkowe (kasetowe) - wymagają zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropli w okienku płytki testu.
- strumieniowe (flamastrowe) - wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, która należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu,
- paskowe - wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nich paska.

Wybierając test ciążowy warto również zwrócić uwagę na jego czułość.

W zależności od czułości testu, zależy po jakim czasie od zapłodnienia można stwierdzić czy kobieta jest w ciąży czy nie.

Testy o czułości do 500 IU/l (ultraczułe) są w stanie dać odpowiedź czy kobieta jest w ciąży już 10 dni po zapłodnieniu czyli około 4 dni przed spodziewaną miesiączką.

Testy o czułości od 500 do 800 IU/l może być dodatni dwa tygodnie po zapłodnieniu.

Testy o czułości powyżej 800 IU/l może wskazać wynik dodatni trzy tygodnie po zapłodnieniu czyli 7 dni po spodziewanej miesiączce.

Warto pamiętać, że najlepiej wykonać test rano, wówczas bowiem stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Jeśli uzyskany wynik jest pozytywny kobieta najprawdopodobniej jest w ciąży i powinna udać się do lekarza ginekologa.

Jeśli wynik jest negatywny, a występuje brak miesiączki, należy powtórzyć test po 1-2 tygodniach. Jeśli wynik nadal jest negatywny kobieta prawdopodobnie nie jest w ciąży, ale powinna zgłosić się do lekarza, istnieje bowiem wiele przyczyn opóźnienia miesiączki:

  • zaburzenia produkcji hormonów,
  • anemia,
  • anoreksja,
  • niewydolność nerek,
  • niektóre choroby krwi,
  • schorzenia wątroby.

Opóźnienie miesiączki rzędu kilku do kilkunastu dni może być spowodowane również zmianą klimatu i trybu życia czy ciężkimi przeżyciami psychicznymi.

Jedynymi lekami które mogą mieć wpływ na wynik testu są leki zawierające HCG. Inne terapie, antybiotyki, leki przeciwbólowe i pigułki antykoncepcyjne, alkohol nie mają wpływu na wynik testu.


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus