Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Na słoneczne dni czekaliśmy z utęsknieniem, a teraz nie możemy się nimi nacieszyć. Pomimo że tak kochamy słońce, które daje nam energię, pamiętajmy, jak bardzo potrafi nam zaszkodzić.

Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Latem do naszych oczu dociera nawet dziesięciokrotnie większa dawka światła niż w zwykłe, pochmurne dni. Na szkodliwe działanie promieni UV narażeni jesteśmy wszyscy. Długotrwałe promieniowanie może spowodować nie tylko choroby skóry, ale także uszkodzenie oka i pogorszenie wzroku. Dobór właściwych okularów przeciwsłonecznych może nas przed tymi zagrożeniami uchronić.

Jak wybrać okulary?

Chociaż okulary to niezwykle modny gadżet, nie kierujmy się przy wyborze tylko trendami, modą i wyglądem, ale także wygodą, bezpieczeństwem i troską o zdrowie. Najlepiej zakupić je w salonie optycznym, ewentualnie w galeriach, butikach i markowych sklepach, a przy wyborze produktu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy. Każda oprawka powinna posiadać znaczek CE – certyfikat UE gwarantujący spełnienie standardów, mówiący, że okulary zostały przetestowane i faktycznie chronią nasz wzrok (soczewki posiadają filtr przeciw promieniowaniu UVA i UVB).

Szkła nie powinny być zbyt ciemne, czarne szkła powodują, że nasze źrenice rozszerzają się i w efekcie dopuszczają więcej światła niż w sytuacji, gdybyśmy okularów zupełnie nie zakładali. Najbezpieczniejsze kolory szkieł to szary, zielony, brązowy (kolor żółty, czerwony, fioletowy przekłamują i powodują rozdrażnienie). Należy wybierać okulary, których oprawki również posiadają filtry UV lub osłonki boczne, szkła są duże i znajdują się blisko oczu. Pamiętajmy, że odpowiednia ochrona przed światłem poprawia widzenie. Okulary przeciwsłoneczne zapobiegają oślepieniu, dają nam optymalną ostrość widzenia i komfort patrzenia.

Kto wymyślił okulary przeciwsłoneczne?

Pierwsze soczewki przeciwsłoneczne wymyślono w Chinach około XII wieku. Robiono je wówczas z przydymionych, płaskich płytek kwarcu. Inną formą okularów przeciwsłonecznych, używaną dawno temu przez mieszkańców Arktyki, były wąskie, poziome szczeliny wydrążone w kości lub drewnie. Okulary w formie przyciemnionych soczewek opatentował w 1752 roku James Escott. Największe znaczenie dla ochrony oczu przed światłem słonecznym i dla korekcji wzroku miało wprowadzenie na rynek w 1964 roku przez firmę Corning soczewek fotochromowych, przyciemniających się pod wpływem promieni słonecznych.

Jak powstają okulary?

Dziś soczewki do okularów przeciwsłonecznych wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych lub szkła mineralnego, barwionych w masie. Wyróżniamy ich następujące rodzaje: o stałym stopniu zabarwienia (od 25 do 90% absorpcji), barwione gradalnie (współczynnik przepuszczania światła lub barwa zmieniają się w określony sposób na całej powierzchni; soczewka najczęściej w dolnej części jest jaśniejsza, w górnej ciemniejsza), polaryzacyjne (oprócz barwienia wynoszącego zazwyczaj od 60 do 70% posiadają filtr polaryzacyjny, który odbija światło od poziomych powierzchni takich jak: tafla wody, szkło, śnieg, lód itd.), fotochromowe (pod wpływem promieniowania słonecznego zachodzą przemiany fotochemiczne, które prowadzą do zwiększenia współczynnika absorpcji, soczewka się przyciemnia).

Jak dobrać okulary?

Zanim wybierzesz się na zakupy i posiądziesz kolejną parę szałowych okularów, pamiętaj, aby dobrze dobrać je do kształtu twarzy. Jeśli umiejętnie wybierzesz grubość, fason, kolor i wzór, z pewnością uda ci się podkreślić swoją urodę. Jeśli masz twarz kwadratową, doskonałym wyborem okażą się kocie kształty oprawek. Będziesz w nich wyglądała bardzo kobieco i wyrównasz proporcje twarzy. Jeśli twoja buzia jest zaokrąglona, unikaj oprawek okrągłych, aby nie wyglądać jak pyza. Odpowiedni dla ciebie będzie kształt motyli i kwadratowy. Trójkątna twarz wymaga oprawek zaokrąglonych od dołu albo całkowicie okrągłych. Złagodzą ostre rysy twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ochrona dla naszych oczu, to także modny element całego ubioru i ozdoba twarzy. To właśnie one potrafią optycznie zredukować niedoskonałości naszej twarzy, nadać stylizacji wyrazistość, rozweselić nasz ubiór i poprawić nam humor.

Podziel się: