Choroba zwyrodnieniowa stawów

W Polsce na chorobę zwyrodnieniową cierpi ok. 8 mln ludzi. Choroba zwyrodnieniowa zawsze prowadzi do upośledzenia czynności danego stawu. Dochodzi w niej do zaburzenia równowagi między procesami degeneracji i syntezy chrząstki stawowej i podchrzęstnej warstwy kostnej.

Główne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to ból, poranna sztywność stawów, trwająca zwykle do 30 minut, ograniczone możliwości poruszania danego stawu. W późniejszym czasie stwierdza się zaburzenie stabilności stawu, przykurcz stawu oraz nieprawidłową oś kończyny. W wyniku tych zmian może do dysfunkcji sąsiednich stawów, zaburzenia chodu i sylwetki. Stawy najczęściej zajęte przez chorobę to stawy: rąk, kolanowe, biodrowe i stawy kręgosłupa.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Terapię można podzielić na kilka kategorii: leczenie farmakologiczne, leczenie usprawniające, leczenie chirurgiczne, edukację chorego i rodziny.

Leczenie farmakologiczne

Podstawowym lekiem stosowanym w łagodnej chorobie zwyrodnieniowej jest paracetamol oraz miejscowe leki przeciwzapalne. Paracetamol wykazuje mniej objawów niepożądanych niż doustne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), a jak wykazano w badaniach, w łagodnej postaci choroby jest równie skuteczny jak doustne NLPZ.

Gdy działanie paracetamolu jest niewystarczające podaje się doustnie NLPZ oraz inhibitory cyklooksygenazy 2. Leki te są skuteczniejsze niż paracetamol, jednak mogą mieć więcej działań ubocznych. Zaleca się stosowanie tych leków wraz z inhibitorami pompy protonowej (ochrona przewodu pokarmowego).

Podawanie dostawowo kortykosteroidów stosuje się u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim bólem, u których wcześniej wymienione leki nie przynoszą spodziewanego efektu. Zazwyczaj zaleca się podanie 3-4 iniekcji w ciągu roku. Korzystne działanie podanego dostawowo kortykosteroidu utrzymuje się do 4 tygodni. W tym czasie należy zachęcić pacjenta do wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

Leczenie usprawniające

Ćwiczenia fizyczne odpowiednio dobrane przez lekarza lub fizykoterapeutę wpływają na zwiększenie siły mięśniowej, zwiększenie zakresu ruchu w stawie, powodują zwolnienie zmian zwyrodnieniowych. Ćwiczenia prowadzą do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Oprócz ćwiczeń fizycznych również zabiegi fizykalne przynoszą efekty. Do tych zabiegów zalicza się m.in. termoterapię (nagrzewanie jak i krioterapia), magnetoterapię i ultradźwięki.

Leczenie chirurgiczne

W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej, gdy inne metody leczenia zawodzą niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Uznanym wskazaniem do leczenia operacyjnego jest ciągły ból i niepełnosprawność utrzymujące się mimo leczenia zachowawczego. Najskuteczniejszą metodą jest całkowita wymiana stawu biodrowego, kolanowego (endoprotezoplastyka). Również po zabiegu operacyjnym bardzo ważna rehabilitacja ruchowa.

Edukacja chorego

Ważną rolę w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów odgrywa edukacja pacjenta. Uświadomienie znaczenia ćwiczeń fizycznych, stosowania się do zaleceń lekarskich, utrzymania prawidłowej wagi ciała oraz stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy.

Duże znaczenie mają szczególnie witaminy i składniki diety o właściwościach antyoksydacyjnych (wit. E, wit. C) oraz witamina D3, której niedobory występują zazwyczaj u pacjentów ze zwyrodnieniem stawów. Otyłość jest istotnym czynnikiem powstawania zwyrodnień stawów. Z dostępnych badań wynika, iż redukcja masy ciała o 5% była wystarczająca do złagodzenia objawów bólowych w stawach kolanowych.

Preparaty wspomagające regenerację stawów

Suplementacja preparatami wspomagającymi regenerację chrząstki jest obecnie szeroko rozpowszechniona. W skład tych preparatów wchodzą naturalne substancje, będące m.in. składnikami budulcowymi chrząstki stawowej (kolagen, glukozamina, chondroityna, kwas hialuronowy), wykazujące również działanie przeciwzapalne (bromelaina, owoce dzikiej róży), czy redukujące dolegliwości bólowe (wyciąg z owoców dzikiej róży).

Jednym z preparatów łączących działanie odbudowujące chrząstkę z działaniem przeciwzapalnym jest preparat DuoForte zawiera w swoim składzie naturalny hydrolizowany kolagen oraz wysoce standaryzowany ekstrakt z dzikiej róży (nutrfinR motion), otrzymywany według opatentowanej technologii.

Kolagen stanowi budulec chrząstki stawowej i jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Z wiekiem jego ilość w strukturach tkanki chrzęstnej ulega zmniejszeniu. Hydrolizowany naturalny kolagen jest wbudowywany przez chondrocyty w struktury tkanki chrzęstnej, dzięki czemu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej. Działanie kolagenu potwierdzono badaniami.

NutifinR motion – standaryzowany ekstrakt z dzikiej róży, otrzymywany według opatentowanej technologii, wspomagający leczenie procesów zapalnych. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że nutrifin motion w odpowiedniej dawce hamuje wydzielanie prozapalnych cytokin (m.in. IL - 1β, IL6).

Skuteczność działania preparatu DuoForte (nutrifinR motion plus) potwierdziło wieloośrodkowe badanie obserwacyjne.

Badanie przeprowadzono w 16 ośrodkach w Niemczech, wzięło w nim udział 108 pacjentów (76 kobiet i 32 mężczyzn) cierpiących na zwyrodnienia stawów kolanowych. W czasie badania, które trwało 12 tygodni (wizyty lekarskie po 4,8,12 tygodniach). Stan stawów kolanowych oceniano w skali WOMAC (ból, sztywność, ograniczenie czynności stawów).

W przypadku wszystkich ocenianych parametrów wykazano statystycznie istotną poprawę już po 8 tygodniach stosowania w stosunku do wyniku minimum 12 tygodni, dotyczących stosowania czystego kolagenu w dawce 10 g.

DuoForte stymuluje odbudowę chrzastki stawowej, pomaga utrzymać ruchomość stawów, wspomaga procesy przecizapalne. Dodatkowo wpływa korzystnie na kondycję paznokci, włosów i skóry.

Bibliografia

artykuł sponsorowany


Podziel się: