Prowadzisz samochód? Uwaga na leki!

Dostępne bez recepty leki stosowane w leczeniu przeziębienia i grypy mogą niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Dlatego też ich wybór nie może być przypadkowy.

W skład większości leków podawanych podczas przeziębienia i grypy wchodzą leki przeciwhistaminowe (np. fenyramina), które przynoszą ulgę w katarze, ale powodują uczucie znużenia i senność. Wydłuża to czas reakcji i powoduje znaczące upośledzenie możliwości bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Kierowca pod wpływem takich leków o wiele gorzej i znacznie później reaguje na niebezpieczne sytuacje występujące na drodze, co w oczywisty sposób zwiększa ryzyko spowodowania wypadku.

Zobacz więcej

Dodatkowym niepożądanym działaniem leków podawanych podczas przeziębienia i grypy są zaburzenia widzenia oraz zaburzenia oceny odległości, co także wpływa niekorzystnie na sprawność psychofizyczną kierowców.

Niepożądane skutki stosowania niektórych leków są również niebezpieczne dla pieszych. Jak wskazują statystyki wypadków, leki stosowane w leczeniu przeziębiania i grypy mogą być także przyczyną nagłego wtargnięcia pieszego pod pojazd.

Również niektóre substancje mające działanie przeciwkaszlowe (np.dekstrometorfan i kodeina), które wchodzą w skład niektórych złożonych leków na przeziębienie, mogą w upośledzać sprawność psychofizyczną i nie mogą być stosowane przez kierowców.

 

 

Czy kierowca może przyjmować leki na przeziębienie i grypę?

Błędnym byłoby jednak twierdzenie, że pacjent – kierowca nie może przyjmować żadnych leków na przeziębienie i grypę. Na rynku są dostępne skuteczne leki, które nie mają niekorzystnego wpływu na bezpieczne prowadzenie pojazdów i nie powodują ryzyka wystąpienia działań niepożądanych takich jak senność czy uczucie znużenia.

Zobacz więcej

Zawsze przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką i sprawdzić wszystkie ostrzeżenia, a przed zakupem warto zapytać farmaceutę o radę. Problem ten ma, dlatego coraz większe znaczenie, że jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nawet co 5 wypadek może być spowodowany przez kierowcę, który aktualnie zażywa leki zmniejszające sprawność psychofizyczną.

 

Dr Jarosław Woroń

Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii UJ CM Kraków

Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków

 

artykuł sponsorowany

 

 


Podziel się: