Zespół metaboliczny

Jeżeli interesujesz się zdrowym stylem życia i żywieniem możesz się natknąć na termin „zespól metaboliczny”. Co on oznacza i jakie ma znaczenie dla zdrowia naszego społeczeństwa? Dowiedz się więcej od lekarza internisty i dietetyka.

Czym jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny nie jest jedną chorobą, jest zespołem kilku nieprawidłowości u którego podstaw leży oporność tkanek na insulinę. Sprzyja to otyłości brzusznej i zaburzeniom tolerancji glukozy lub cukrzycy, które stanowią podstawę tego schorzenia. Inne składowe to nadciśnienie, niski poziom „dobrego” cholesterolu HDL, wysoki trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL. Jeżeli występują co najmniej trzy elementy tego zespołu, przekłada się to na większe ryzyko powstawania i rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie gorsze prognozy co do jakości i długości życia.

Występowanie tego zespołu wobec rozprzestrzeniającej się epidemii otyłości jest obecnie jednym z największych problemów zdrowotnych w skali światowej. W Polsce problem ten dotyczy 20% populacji dorosłej, czyli około 6 milionów Polaków.

Leczenie zespołu metabolicznego

Główną metodą leczenia jest redukcja masy ciała. Zrzucenie 10% wagi powoduje wymierne korzyści zdrowotne – obniżenie cholesterolu i trójglicerydów, wyrównanie kontroli cukru i ciśnienia. Redukcja kalorii w diecie powinna wynosić 500-1500 kcal na dobę, w zależności od wagi wyjściowej.

Dieta powinna obejmować:

  • spożywanie różnorodnych produktów
  • obniżenie ilości tłuszczów, głównie nasyconych i trans
  • odpowiednią zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega 3
  • zawierać dużo warzyw i owoce w ograniczonej ilości
  • wypijanie 1,5 litra wody dziennie
  • ograniczenie cukru, konserwantów, środków smakowych
  • ryby powinny być spożywane 3 razy w tygodniu, czerwone mięso 1 raz w tygodniu

Podziel się: