Dobry przykład. Jak poradzić sobie z problem nocnego moczenia?

Dziecko podobnie jak większość dorosłych potrzebuje kontaktów z innymi.

Szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym obserwujemy jak bardzo szczęście naszego dziecka zależy od tego, czy jest akceptowane, lubiane przez rówieśników.  Jednym z elementów, które mają zdecydowanie negatywny wpływ na funkcjonowanie dziecka w grupie jest jego niska samoocena.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależy tu od nas rodziców i w ogóle dorosłych. Dobrym przykładem jest to jak traktujemy dziecko, które moczy się w nocy. Dominuje niechęć a czasem wręcz odraza. Dziecko czuje się gorsze i winne tego, że nie potrafi funkcjonować jak inni. Ponieważ w swoim pojęciu jest niewiele warte a potrzebuje kontaktu z rówieśnikami często nadmiernie zabiega o ich uwagę. Jest wówczas odbierane jako natręt i jest przez to nieatrakcyjne dla grupy. Gdy na ten stan nałożymy wstydliwy dla dziecka kłopot z moczeniem nocnym to widać jak złożona staje się sytuacja.

Zobacz więcej


Nie do przecenienia jest to jak zachowujemy się wobec dziecka, które moczy się w nocy. Przede wszystkim musimy przyjąć za fakt, że dziecko mocząc się podczas snu nie robi nam na złość. Warto też pamiętać o tym, że mokra pościel naszego ośmio, dziesięcio czy nawet czternastolatka nie musi być oznaką schorzenia. Oczywiście jeśli sytuacja się powtarza należy bezwzględnie zasięgnąć porady specjalisty, ale w żadnym wypadku nie można ulegać panice.
 

Kluczowym dla dziecka elementem jest komfort psychiczny i fizyczny. Nikt nie chce być wytykany palcami szczególnie w sytuacji, na którą nie ma wpływu. Dlatego proponuję stosowanie zapobiegawczo bielizny nocnej DryNites, która zdejmie z dziecka stres związany ze strachem przed obudzeniem się w mokrym łóżku.

Oczywiście nie zwalnia to nas rodziców z obowiązku znalezienia przyczyny moczenia nocnego. W tym pomoże nam nefrolog lub psycholog nie dokładajmy jednak dziecku problemów w sytuacji i tak dla niego bardzo trudnej.  

 

artykuł sponsorowany


Podziel się: