Powikłania leczenia czerniaka

Poznaj najczęstsze komplikacje leczenia czerniaka oraz dowiedz się jak sobie z nimi radzić.

Praktycznie każde leczenie może powodować pewne skutki uboczne. U różnych osób są one różnie nasilone i nie muszą pojawiać się zawsze. Jednak, by potrafić sobie z nimi poradzić, należy o nich wiedzieć i być na nie przygotowanym. Na szczęście większość z nich jest tymczasowa i przechodzi wraz z zakończeniem leczenia.

Ból

Każda interwencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest ból. Obecnie medycyna dysponuje potężnym arsenałem leków, które praktycznie eliminują ten problem.

Blizny

Drugim częstym powikłaniem są duże blizny, co jest związane z koniecznością radykalnego wycięcia guza. Można stosować preparaty ograniczające i zmniejszające blizny po operacji.

Obrzęk limfatyczny

Jeżeli usunięte zostaną węzły chłonne z danego obszaru, krążenie chłonki zostaje zaburzone. Mogą powstawać obrzęki. Lekarz podpowie ćwiczenia i postępowanie, by temu zapobiec.

Osłabienie

Często wiąże się z okresem pooperacyjnym, a także z leczeniem dodatkowym. Aby poradzić sobie z uczuciem zmęczenia, należy rozsądnie planować swój rytm dnia. Nie należy robić niczego wbrew sobie. Jeżeli czujesz znużenie, spróbuj się zdrzemnąć lub odpocząć w fotelu. Gdy czujesz się lepiej, spróbuj stopniowo wprowadzać elementy ruchu, np. spacer, pływanie, przejażdżka na rowerze. Pamiętaj, by wysiłek stopniować i nie forsować się za bardzo. Dodatkowo sprawiaj sobie drobne przyjemności: włącz ulubioną płytę albo idź do kina na interesujący film. Pamiętaj też o prawidłowej diecie, bogatą w węglowodany dostarczające energii.

Depresja

To normalne, że po ciężkiej walce z chorobą możesz odczuwać pogorszenie nastroju. Rób rzeczy, które sprawią Ci przyjemność. Spotkaj się z przyjaciółmi, idź do kina. Nie wstydź się rozmowy o Twoich przeżyciach ze swoimi najbliższymi. Zawsze możesz także skorzystać z pomocy specjalisty lub grup wsparcia.


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus