×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ładna skóra potrzebna od zaraz

Świadomi faktu, że nasz wizerunek stanowi nieodłączny element dobrego samopoczucia, poświęcamy mu coraz więcej uwagi. Istotną rolę odgrywa pielęgnacja skóry.

Bardzo często wspomagamy ją poprzez odpowiednio dobrane maseczki lub inne „szybkie” preparaty regeneracyjne, określane mianem serum. W sensie dosłownym „serum” oznacza odwirowane osocze krwi, w którym znajdują się duże ilości skoncentrowanych składników odżywczych.

Produkty kosmetyczne tego typu zawierają w składzie recepturalnym substancje biologicznie aktywne w ilościach znacznie przekraczających ich zawartości powszechnie stosowane w innych preparatach pielęgnacyjnych. Dzięki temu wyroby te charakteryzują się dużo bardziej efektywnym działaniem niż normalne kosmetyki. Ich aplikacja stanowi jeden z najstarszych sposobów szybkiej regeneracji skóry. Po zastosowaniu serum staje się ona bardziej gładka, napięta, dobrze nawilżona, nabiera ładnego kolorytu.

Maseczki

W recepturach maseczek wykorzystywane są składniki, zapewniające różnorodne efekty i to właśnie od nich najczęściej uzależniony jest podział produktów, na przykład ze względu na sposób działania. Według tego kryterium można wyróżnić preparaty oczyszczające, nawilżające, regenerujące.

Szczególną grupę stanowią maseczki liftingujące. Zaliczamy do nich szybko działające substancje, których zadaniem jest napięcie i rozjaśnienie skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek i podkreślenie owalu twarzy. Produkty te przeznaczone są głównie dla osób o cerze zwiotczałej, z widocznymi oznakami starzenia się. Okazjonalnie mogą je również  stosować osoby młode w celu natychmiastowej poprawy wyglądu.

Magiczna receptura

  • witamina A

W recepturach preparatów do intensywnej regeneracji skóry wykorzystywane są różnorodne związki biologicznie aktywne. Należą do nich m.in. witaminy: A, C, E.

Pierwsza spośród wymienionych,  witamina A, czyli retinol i jego pochodne  jest resorbowana przez skórę, ale przenikanie i skuteczność  działania tego komponentu w dużej mierze zależy zarówno od jego stężenia, jak i wykorzystanego do aplikacji podłoża. Stosowany w odpowiedniej ilości stanowi efektywny czynnik wzrostowy, działający jako bodziec w budowie nowych komórek, m.in. naskórka. Prowadzone przez Jaretta i Jacksona badania potwierdzają, że miejscowa aplikacja tego składnika wpływa na zwiększoną o około 30% intensywność ich mitotycznych podziałów.

Surowiec, stymulując pracę fibroblastów, wpływa korzystnie na syntezę protein kolagenu, elastyny, fibronektyny, czyli istotnych dla skóry białek systemów strukturalnych i podporowych. Hamuje on także ekspresję i aktywność enzymów, np. kolagenazy, degradujących te białka. Ze względu na swoje właściwości odgrywa ważną rolę w metabolizmie skóry, dlatego często bywa określany mianem jej normalizatora.

  • witamina C

Wśród składników maseczek bardzo często pojawia się także witamina C, czyli kwas askorbinowy. Surowiec ten zaliczany do związków rozpuszczalnych w wodzie, jest bardzo efektywnym czynnikiem antyoksydacyjnym dla tych systemów. Stanowi on swoisty  fotoprotektor skóry. Dzięki wymiataniu wolnych rodników, chroni keratynocyty przed uszkodzeniami spowodowanymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniowaniem UV. Komponent oprócz właściwości antyrodnikowych  charakteryzuje się także silnymi zdolnościami regeneracyjnymi. Jest on niezbędnym kofaktorem prawidłowej hydroksylacji proliny i polipeptydów prokolagenowych.

Ułatwia ich potrójne wiązanie w komórkach oraz polimeryzację otrzymanych prekursorów do dojrzałych włókien kolagenowych. W hodowlach fibroblastów stymuluje biosyntezę kolagenu. Ten kierunek aktywności witaminy C odpowiada m.in. za elastyczność, sprężystość i gładkość skóry. Wpływa również korzystnie na mechaniczną odporność ścian naczyń włosowatych. Dzięki delikatnemu efektowi złuszczającemu i rozjaśniającemu ogranicza skłonność do przebarwień i piegów.

  • witamina E

Kolejnym składnikiem wykorzystywanym w wyrobach regeneracyjnych, który charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, jest witamina E, innymi słowy mieszanina tokoferoli i tokotrienoli. Systemy te, zaliczane do układów rozpuszczalnych w tłuszczach, mają zdolność lokowania się w ich strukturach, dzięki czemu efektywnie zabezpieczają przed utlenianiem i zniszczeniem fosfolipidy błon komórkowych oraz ceramidy cementu międzykomórkowego. W wyniku ochrony przeciwrodnikowej zapobiegają zmianom starczym i degeneracyjnym, zabezpieczają  skórę przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych. Witamina E aktywizuje i działa odżywczo, poprawia ukrwienie skóry, zwiększa elastyczność tkanki łącznej. Stosowana miejscowo działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Natłuszcza, nawilża, ujędrnia i wygładza skórę. Ze względu na swoje wielostronne działanie określana bywa mianem witaminy młodości.

W maseczkach oprócz witamin stosuje się także inne  układy aktywne. Zaliczamy do nich algi, stanowiące nośnik wielu cennych komponentów, Wykorzystywane w preparatach kosmetycznych zaopatrują skórę w proteiny, witaminy, aminokwasy, polisacharydy, składniki mineralne.

  • witaminy z grupy B

Glony chętnie stosowane są w maseczkach ze względu na dużą zawartość witamin, szczególnie z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12). Wywierają one istotny wpływ na metabolizm tłuszczów i białek, dzięki czemu korzystnie wpływają na zdolność efektywnej odnowy naskórka. Zawarte w nich witaminy E i C oraz karotenoidy cechuje działanie antyoksydacyjne, które ulega wzmocnieniu w obecności polifenoli, które oprócz właściwości anyrodnikowych odznaczają się także – przeciwzapalnymi. Prowadzone badania sugerują, że ekstrakt alg chroni ludzkie keratynocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia się. Dzięki ich obecności aktywizują się procesy zachodzące w skórze: wzmocnieniu ulegają ściany naczyń, poprawia się jej koloryt.

  • spirulina

Na szczególną uwagę wśród przedstawicieli tego segmentu surowców zasługuje spirulina. Historia stosowania tego składnika sięga odległych czasów i wiąże się zarówno z jego właściwościami odżywczymi, jak i leczniczymi. Z powodu zawartości wielu związków biologicznie aktywnych glon ten budzi zainteresowanie firm produkujących kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym. Spirulina jest ceniona ze względu na obecność protein. Zawiera około 60-70% białka i stanowi ich najbogatsze pozazwierzęce źródło. Co istotne układy te są nośnikiem niezbędnych do życia egzogennych aminokwasów: izoleucyny, leucyny, lizyny, metioniny, fenyloalaniny, treoniny, tryptofanu i waliny, które wspomagają naprawę i odbudowę komórek. Wśród jego składników można także znaleźć wiele innych, cennych komponentów, np.witaminę E, karoteny, kwasy tłuszczowe, w tym bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania skóry związki wielonienasycone, takie jak kwasy linolowy, czy gamma-linolenowy.

Dzięki dużej zawartości związków biologicznie aktywnych spirulina posiada własności stymulacyjne i regeneracyjne. Dzięki temu chętnie bywa wykorzystywana w preparatach przeciwzmarszczkowych oraz zapobiegających starzeniu się skóry. Coraz częściej można ją spotkać pośród składników maseczek regenerujących. Ich skuteczność w pielęgnacji skóry wynika z korzystnego połączenia zawartych w niej składników odżywczych. Preparaty na jej bazie regenerują, chronią i nawilżają skórę. 

  • ekstrakty roślinne

Często stosowanymi w maseczkach komponentami są także ekstrakty roślinne. W rodzimej kosmetyce praktyczne zastosowanie znalazło około 100 gatunków lokalnych roślin o udowodnionych właściwościach terapeutycznych. Grupę tę poszerzają surowce otrzymane na bazie roślin pochodzących z bardziej egzotycznych części świata, w szczególności Dalekiego Wschodu.

Uzyskane z nich wyciągi stymulują wzrost komórek, przyspieszają anabolizm DNA i protein, działają antyoksydacyjnie, opóźniają procesy starzenia się. Wykazują także efekty nawilżające, zmiękczające, łagodzące podrażnienia. Odpowiednio dobrane zabezpieczają skórę przed działaniem promieni słonecznych, wybielają, zmniejszają przebarwienia, stymulują krążenie w naczyniach kapilarnych, charakteryzują się także działaniem napinającym i ściągającym.

  • fitohormony

O dużej efektywności składników roślinnych może świadczyć to, że coraz częściej pozyskiwane z nich substancje czynne wykorzystywane są w wyrobach, określanych mianem anty-aging. Do szczególnie aktywnych związków, które często pojawiają się w recepturach tego typu preparatów, należą fitohormony, które mogą wywierać korzystny wpływ na metabolizm skóry. Co istotne, działają one korzystnie zarówno na odnowę naskórka, jak i na głębsze warstwy skóry.

Fitohormony nie tylko pobudzają procesy odnowy komórek, ale także zwiększają ich zdolność do przyswajania substancji odżywczych. Układy te stymulują produkcję kwasu hialuronowego, zatrzymującego wodę, zapewniając w ten sposób odpowiednie nawilżenie skóry, dzięki czemu zwiększa się również jej napięcie i elastyczność oraz poprawia koloryt. Ponadto odznaczają się także bardzo silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Pełniąc rolę wymiataczy wolnych rodników, hamują mutacje komórkowe, działają przeciwnowotworowo. Dzięki tym własnościom, stosowane zewnętrznie w kosmetykach, zapobiegają utlenianiu i uszkodzeniu błon komórkowych, a także hamują działanie enzymów, np. kolagenezy, rozkładającej włókna podporowe skóry właściwej. Odpowiednio dobrane wpływają korzystnie na produkcję kolagenu i elastyny – podstawowych układów strukturalnych tkanki łącznej, stanowiącej rusztowanie dla skóry. Przeciwdziałając wiotczeniu, wzmacniają jej struktury, przyspieszają proces regeneracji. Wykazują także działanie kojące i przeciwzapalne.

Obecność roślinnych hormonów stwierdzono w wielu roślinach, między innymi soi (Glycine max L.), lucernie (Medicago sativa L.), czerwonej koniczynie (Trifolium incarnatum L), łubinie (Lupinus polyphyllus L), lukrecji (Glicyrrhiza glabra L). Duże ilości fitoestrogenów wykryto także w kolbach niedojrzałej kukurydzy (Zea mays L.), daktylach (Phoenix dactylifera L.), granatach (Punica granatum L.), szyszkach chmielu (Humulus lupulus L.). Występują one również w koprze (Anethum graveolens L.), baziach wierzby (Salix), cyprysie (Cupressus L.), żeń-szeniu (Panax ginseng), kiełkach pszenicy (Triticum L.), ryżu (Oryza L.), siemieniu lnianym (Linum L.).

  • krzem

Ponadto w kosmetykach zapobiegających starzeniu się skóry stosuje się zioła zawierające organiczne pochodne krzemu, które znane są z właściwości regenerujących tkankę łączną. Na poziomie tkankowym indukują one proliferację fibroblastów i sprzyjają regeneracji włókien kolagenowych. Do roślin szczególnie obfitujących w te związki należą  np. skrzyp (Equisetum arvensem L.) i przywrotnik (Alchemilla silvestris L.).

  • kolagen

Innymi, ważnymi składnikami maseczek kosmetycznych są także białka, takie jak kolagen. Surowiec ten jest doskonałym środkiem okluzyjnym, przewyższającym pod tym względem inne układy. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami błonotwórczymi, a jego roztwory nie są przy tym lepkie. Powstające na powierzchni warstewki mają zdolność wchłaniania i zatrzymywania wilgoci, co powoduje że skóra staje się bardziej napięta i elastyczna.

Przez wiele lat w kosmetyce stosowano wyłącznie kolagen pozyskiwany od zwierząt. W ostatnim czasie alternatywą dla niego stał się surowiec pochodzenia morskiego. Układ ten otrzymywany jest na drodze ekstrakcji skór ryb, m.in. tołpygi i łososia. Prowadzone badania potwierdzają, że zawierają one białko, obok którego w procesie ekstrakcji pozyskuje się cały szereg polipeptydów i aminokwasów, mogących zwiększyć efektywność jego działania.

  • peptydy

Jednym z dokładniej scharakteryzowanych pod względem strukturalnym przedstawicieli petydów jest palmitoilo-pentapeptyd, złożony z lizyny (Lys), treoniny (Thr) i seryny (Ser). Struktura tego surowca modyfikowana jest poprzez przyłączenie do pierwszego aminokwasu łańcucha peptydowego cząsteczki kwasu palmitynowego (Pal). Jego sekwencję można zatem skrótowo przedstawić za pomocą następującego zapisu: Pal-Lys-Thr-Thr-Lys-Ser.

Prowadzone badania potwierdzają, że składnik ten ma zdolność pobudzania fibroblastów. Jego miejscowa aplikacja powoduje efekty kosmetyczne porównywalne do rezultatów osiąganych przy zewnętrznym stosowaniu czynników o udowodnionym działaniu odmładzającym, takich jak witamina A, czy C. Odróżnieniu od nich jego wykorzystaniu nie towarzyszą jednak efekty uboczne, np. rumień lub podrażnienia.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę, że preparaty rewitalizujące najczęściej polecane są w przypadku pielęgnacji cery suchej, zmęczonej, zwiotczałej, z wyraźnymi oznakami starzenia się. Kosmetyki te mogą być przeznaczone do samodzielnego użytku lub stosowane w połączeniu z innymi preparatami pielęgnacyjnymi. W wielu wypadkach  zapewniają one bardzo szybką poprawę stanu skóry.


Podziel się: