Strzelanie w stawach – co może oznaczać strzykanie w stawach? Przyczyny i sposoby na przeskakiwanie stawów
Mateusz Burak

Strzelanie w stawach – co może oznaczać strzykanie w stawach? Przyczyny i sposoby na przeskakiwanie stawów

Strzelanie w stawach dotyczy nie tylko osób starszych, także osoby młode, a nawet dzieci mogą zmagać się z trzaskami w stawach. Przyczyny strzykających stawów mogą być rozmaite, od siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej aż po zmiany zwyrodnieniowe i poważne choroby reumatologiczne (chrupaniu w stawach towarzyszy wtedy ból, opuchlizna czy zaczerwienienie stawu). Jak wygląda diagnostyka i leczenie strzykania w stawach, jakie badania wykonać? 

Strzelanie w stawach – przyczyny strzykania w stawach

Strzelające stawy to przypadłość, z którą bardzo wielu z nas spotyka się na co dzień. Chrupanie czy trzaski w stawach pojawiają się najczęściej podczas ruchu po dłuższym okresie unieruchomienia, np. podczas porannego wstawania z łóżka.

Etiologia strzelania w stawach jest wieloczynnikowa. Strzykające stawy mogą być rezultatem bardzo niskiego poziomu nawodnienia, chorób o podłożu zwyrodnieniowo–wytwórczym czy uwarunkowań genetycznych dotyczących specyficznej budowy stawów. Strzelające kości mogą także oznaczać niedobór składników i substancji będących podstawowym budulcem chrząstki stawowej. 

Niektórzy terapeuci manualni wykorzystujący manipulacje stawów twierdzą, że strzelanie i trzaskanie w stawach to rezultat zjawiska określanego mianem kawitacji. Polega ono na tym, że w trakcie manipulacji, kiedy dochodzi do zmian położenia powierzchni stawowych kości, następuje bardzo gwałtowna zmiana ciśnienia płynu śródstawowego. Pojawiające się bąbelki gazu oraz wyrównanie ciśnienia pod wpływem przeprowadzonej manipulacji wyzwala słyszalne strzykanie w stawach. Przyczyną może być także chondromalacja, czyli zubożenie i osłabienie struktury chrząstki stawowej. 

Siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna również sprzyja strzykaniu w kościach. Podobnie jak urazy i otyłość powodująca duże przeciążenia mogące wywoływać patologiczne procesy degeneracyjne w obrębie struktury wspomnianej chrząstki stawowej. Przyczynami strzelających stawów u dzieci są najczęściej wahania poziomu hormonów towarzyszące dojrzewaniu oraz rozluźnienie aparatu więzadłowego. Zazwyczaj nie wywołuje to dolegliwości ani w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie. Ustępuje samo i nie wymaga leczenia. Wymienione przyczyny pozwalają wstępnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego strzelają stawy.

Strzelanie w stawach – kiedy chrupanie w stawach może oznaczać chorobę?

Strzelające kolana, strzelanie w nadgarstkach czy pykanie w różnych stawach może oznaczać poważne dolegliwości. Jeśli oprócz słyszalnych dźwięków, występują także niepokojące objawy w postaci widocznych cech stanu zapalnego, jak np. zaczerwienienie, obrzęk, ból, podniesienie ciepłoty, trudności przy poruszaniu oraz ograniczenie zakresu ruchomości, to należy natychmiast udać się do specjalisty. Strzelające kości i przeskakiwanie w stawach może wtedy oznaczać chorobę o podłożu reumatycznym. Bardzo niepokojącym symptomem powinna być tzw. sztywność poranna, czyli konieczność „rozruszania” się, bez której nie ma możliwości wykonywania płynnych ruchów i dynamicznego przemieszczania po przebudzeniu się rano.

Równie niepokojący powinien być ból w kostce czy w stawie skokowym pojawiający się notorycznie przy chodzeniu. Zaniepokoić powinny także pojawiające się deformacje, wyrośla kostne okolicy stawów rąk czy stóp. 

Powiązane produkty

Strzelające stawy – diagnostyka

Podanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego stawy strzelają, czy dlaczego kości strzelają, bywa trudne. Wymaga to konsultacji z lekarzem specjalistą – ortopedą lub reumatologiem. Należy bowiem przeprowadzić wywiad i w razie potrzeby wykonać badania diagnostyczne, jak np. zdjęcie rentgenowskie pozwalające uwidocznić ewentualne zmiany zwyrodnieniowe, które potencjalnie mogą być przyczyną strzelających stawów. 

Badania laboratoryjne umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie innych schorzeń oraz ułatwiają określenie możliwych niedoborów mikro- i makroelementów, które często są odpowiedzią na pytanie: dlaczego strzela w stawach? Pomocne bywa badanie artroskopowe (artroskopię przeprowadza się w przypadku dolegliwości ze strony stawu kolanowego), pozwala ono dokonać precyzyjnej oceny stopnia ubytku oraz degradacji chrząstki stawowej, torebki stawowej. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie innych, dokładniejszych badań obrazowych, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Strzelające stawy – sposoby na trzaskanie w stawach

Leczenie trzasków w stawach jest uzależnione od przyczyny strzelania w kościach. Jeśli jest to przeciążenie spowodowane otyłością, to zaleca się redukcję masy ciała pod kontrolą lekarza lub dietetyka. 

Przy niedoborze substancji budulcowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej, powszechnie stosuje się preparaty farmakologiczne zawierające glukozaminę, chondroitynę, witaminę C, kolagen, magnez, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne oraz leki o działaniu przeciwzapalnym. 

Częstym sposobem na strzelające stawy jest podawanie bezpośrednio do stawu preparatów zawierających kwas hialuronowy na drodze iniekcji. Równie dużą popularnością cieszy się aplikowanie w ten sam sposób bogatopłytkowego osocza. W niektórych przypadkach, jak np. choroby o podłożu zwyrodnieniowym podaje się tzw. blokady z glikokortykosteroidów, aby zmniejszyć ból. 

Sposobem na strzelanie w kościach wywołanym degeneracją chrząstki może być także korzystanie z kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych. Ich dobroczynny wpływ polega na wspomaganiu syntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który jest jednym z budulców chrząstki stawowej. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, witaminy oraz zredukowanie ilości białka również pomaga w utrzymaniu dobrego stanu narządu ruchu. 

Strzelanie w stawach – ćwiczenia

Aktywność fizyczna, propagowanie zdrowego stylu życia, regularne uprawianie sportu pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, wydolności oraz usprawnia krążenie. Niesłychanie istotne jest całkowite i pełne wyleczenie wcześniejszych urazów typu zwichnięcia czy skręcenia. Bowiem w sytuacji, kiedy zbyt wcześnie podejmiemy uprawianie sportu, może okazać się, że kontuzja będzie miała tendencję do nawrotów. Przeskakiwanie może się pojawiać w takiej sytuacji, nawet mimo bardzo odległej traumatyzacji narządu ruchu. 

Poprzez takie działania jesteśmy w stanie w różnym stopniu zmniejszyć strzelanie kości czy strzykanie w kolanie. Prawdopodobnie pozwoli to również na unikanie bólu kostek, czy strzelania innych kości w stopie. 

  1. M. D. Crema, A. Guermazi, E. C. Sayre, The association of magnetic resonance imaging (MRI)–detected structural pathology of the knee with crepitus in a population–based cohort with knee pain: the MoDEKO study, „Osteoarthritis Cartilage” 2011, nr 19, s. 1429–1432.
  2. J. H. Bae, N. H. Paik, G. W. Park i in., Predictive value of painful popping for a posterior root tear of the medial meniscus in middle–aged to older Asian patients, „Arthroscopy” 2013, nr 29, s. 545–549.
  3. J. R. Martin, J. M. Jennings, T. S. Watters i in.,  Femoral implant design modification decreases the incidence of patellar crepitus in total knee arthroplasty, „Journal of Arthroplasty” 2017, nr 32, s. 1310–1313.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij