
Najlepszym kosmetykiem dla oczu jest sen. Potrzebujemy go tym więcej, im bardziej absorbująca dla wzroku jest nasza praca (czytanie, pisanie, obsługa komputera). Warto pamiętać o doborze właściwego kremu pod oczy. Wybór tego rodzaju preparatów jest ogromny - począwszy od ogólnodostępnych w drogeriach, poprzez kosmetyki apteczne oraz dostępne w gabinetach kosmetycznych. Różnią się one ceną, zawartością substancji aktywnych i skutecznością. Dla kobiet, które ukończyły 20 rok życia najlepszym wyborem będą kremy lekkie, o żelowej konsystencji, z dodatkiem witamin i wyciągów roślinnych. Panie po trzydziestym roku życia powinny wybierać kremy bardziej skoncentrowane o działaniu przeciwzmarszczkowym, gdzie składnikami aktywnymi są, m.in. witaminy, koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy. Kobiety po czterdziestym roku życia potrzebują kremów silnie ujędrniających i odżywczych, o jak najwyższym stężeniu substancji aktywnych, przyspieszających syntezę kolagenu i pobudzających krążenie.
Podstawowym zabiegiem związanym z pielęgnacją oczu jest prawidłowy demakijaż. Pozostałości tuszu do rzęs czy też innych preparatów barwnych mogą podczas snu powodować podrażnienie spojówek i skóry wokół oczu. Do oczyszczania stosujemy specjalne preparaty, które występują w różnych postaciach: płynów, mleczek, żeli. Ich głównym zadaniem jest dokładne usunięcie makijażu oraz działanie kojące na zmęczone i podrażnione w ciągu całego dnia oczy. Demakijaż oczu należy wykonywać bardzo dokładnie, ale stosunkowo delikatnie, aby nie powodować rozciągania skóry.
Bezpośrednią przyczyną powstawania sińców są zaburzenia cyrkulacji limfy. Limfa w odróżnieniu od krwi płynie bardzo powoli, głównie dzięki skurczom okolicznych mięśni ciała. Zastoje limfy powoduje brak ruchu, złe odżywianie, zmęczenie, palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Sińce i cienie mogą również świadczyć o chorobach nerek, wątroby lub zaburzeniach krążenia krwi. Jeżeli limfa wolniej krąży, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, tylko gromadzą się w tkance podskórnej. Dzieje się tak zwłaszcza nocą, kiedy naczynia limfatyczne - podobnie jak cały organizm - odpoczywają. Dlatego rano budzimy się z zapuchniętymi oczami.
Aby pozbyć się cieni i worków wokół oczu – oprócz stosowania rozświetlających korektorów pomocne będą:
Pielęgnacja domowa wydaje się być najważniejsza, jednak warto udać się po specjalistyczną poradę do gabinetu kosmetycznego. Wykwalifikowana kosmetolog dobierze odpowiedni zabieg i udzieli wszelkich porad. Tradycyjnym zabiegiem jest masaż połączony z elementami drenażu limfatycznego, czyli wykonywanie lekkich ruchów opuszkami palców wzdłuż naczyń chłonnych. Ten rodzaj masażu jest przyjemny i ma działanie lecznicze. Regularne stosowanie zmniejsza obrzęki i zapobiega rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Warto go połączyć z typowym zabiegiem pielęgnacyjnych. Podczas niego kosmetolog może zastosować nawilżające maseczki na powieki, np. z alg czy z płatków kolagenowych. Dysponuje też preparatami w postaci lekkich żeli, rozjaśniającymi cienie pod oczami i ujędrniającymi opadające górne powieki.
Bardzo popularne w gabinecie kosmetycznym są zabiegi z użyciem mikroprądów. Polegają one na stymulacji włókien mięśniowych za pomocą prądu, przekazywanego przez samoprzylepne elektrody. Zabiegi te poprawiają kondycję skóry oraz pomagają spłycić zmarszczki.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zabiegów jest mikrodermabrazja. Wyróżniamy dwie metody pomocne przy spłycaniu zmarszczek: diamentowa i korundowa. Pierwsza z nich polega na mechanicznym ścieraniu naskórka przy pomocy diamentowych głowic. Druga natomiast do złuszczania wykorzystuje kryształki tlenku glinu (korundu). Dzięki mikrodermabrazji można pobudzić regenerację kolagenu i elastyny oraz spłycić zmarszczki w okolicach delikatnej skóry oczu.
Jeśli środki będące w dyspozycji kosmetyczki nie wydają się nam wystarczające, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów odmładzających okolice oczu i poprawiających wygląd tej partii twarzy. Warto z nich skorzystać, aby przywrócić oczom blask i wygładzić zmarszczki.
Jednym z zabiegów jest ostrzyknięcie botoksem (toksyną botulinową). Po wstrzyknięciu w odpowiednią tkankę mięśniową lekko ją paraliżuje, przez co zapobiega skurczom mięśni oraz tworzeniu się zmarszczek. Botoks działa tylko w tych mięśniach do których został wstrzyknięty, wobec tego mimika twarzy i jej wyraz pozostają bez zmian... znikają tylko zmarszczki. Efekt terapeutyczny zabiegu utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć by utrzymać osiągnięty efekt.
Kolejnym zabiegiem, który zdecydowanie poprawi wygląd skóry wokół oczu jest mezoterapia. Polega ona na wprowadzeniu w głąb skóry roztworów zwanych koktajlami, które stanowią mieszaninę kwasu hialuronowego, krzemionki organicznej oraz kompleksów multiwitaminowych. Po znieczuleniu kremem Emla, lekarz dokładnie ostrzykuje skórę pod oczami wybranymi preparatami. Kwas hialuronowy nawilża i wygładza skórę, natomiast witaminy odżywiają ją, chronią przed wolnymi rodnikami i wspomagają regenerację. Efekty pojawią się po kilku dniach. Należy wykonać minimum 2 zabiegi.
Chirurgia plastyczna stoi na pograniczu kosmetyki i medycyny. Obejmuje bardzo szerokie spektrum działania, m.in. operacje oczu oraz skóry wokół nich. Metody operacji na powiekach zostały doprowadzone do perfekcji. Operacyjnie leczy się: zmarszczki w okolicy oczu, workowate zwiotczenie skóry górnych powiek, zwisające ponad szparę powiekową fałdy i typowe zwiotczenia skóry całej powieki górnej. Można tez usuwać, tzw. worki pod oczami i „kurze łapki” w zewnętrznym kącie powiek. Takie zabiegi wykonuje się na ogół w znieczuleniu miejscowym. Przy usuwaniu zmarszczek powieki górnej, wycina się eliptyczne kawałki skóry. Cięcie biegnie wtedy w fałdzie powieki. W przypadku dolnej powieki wycina się nadmiar skóry. Chirurg przecina skórę 1-3 mm poniżej brzegu powieki, a samo cięcie wydłuża poza zewnętrzny kąt oka, co pozwala również na usunięcie kurzych łapek. Gojenie przebiega bardzo dobrze, a po pewnym czasie blizny są praktycznie nie widoczne.
Choć skóra okolicy oczu jest niedużym obszarem w odniesieniu do całego ciała, ma ogromny wpływ na wygląd i wyraz naszej twarzy, dlatego tak ważne jest, aby właściwie i skutecznie o nią zadbać. Dzisiejsze osiągnięcia w kosmetyce oraz medycynie z pewnością nam w tym pomogą.