×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nadciśnienie tętnicze - czynniki ryzyka i leczenie

Nadciśnienie tętnicze polega na podwyższonym ciśnieniu krwi w tętnicach, które skutkuje m.in. powstaniem innych schorzeń oraz zaburzeniami funkcji narządów wewnętrznych.

Jest to choroba, która występuje zarówno w postaci samoistnej, jak i może stanowić objaw innej jednostki chorobowej. Częściej dotyczy kobiet i ujawnia się u 20% populacji po czterdziestym i pięćdziesiątym roku życia.

Diagnoza

Diagnoza oparta jest przede wszystkim o badanie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego serca. Za normę przyjmuje się wartości poniżej 120-139 mmHg ciśnienia skurczowego oraz poniżej 80-89 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Wyższe jednostki (w zależności od wyniku) oznaczają odpowiednio stadium łagodne, umiarkowane lub ciężkie choroby. Wykonuje się również badania laboratoryjne krwi i moczu oraz badania tomografii komputerowej wraz z rezonansem magnetycznym (dla wykluczenia guzów lub tętniaków mózgu).

Podstawowe objawy choroby

Nadciśnienie tętnicze rozwija się stopniowo. W pierwszych stadiach choroby jest ono obserwowane głównie po cięższym wysiłku fizycznym. Następnie charakterystyczne współistniejące objawy tj. przyspieszone bicie serca, płytki oddech czy zawroty głowy, pojawiają się co jakiś czas, ale nie na
długo. Ostatecznie choroba przyjmuje charakter stały. Niestety na stale rosnące ciśnienie tętnicze nie pozostają bez odpowiedzi również narządy wewnętrzne. W jego wyniku może dojść między innymi do niewydolności nerek, zaburzeń wzroku, chorób serca (wynikających np. z niewydolności krążenia), czy uszkodzeń układu nerwowego (np. powstałych na skutek tworzenia się mini tętniaków lub w wyniku udaru).

Czynniki ryzyka

Wśród najczęstszych czynników ryzyka można wyróżnić między innymi:

 • nadmierne spożywanie alkoholu
 • palenie tytoniu
 • stosowanie doustnej antykoncepcji
 • narkotyki
 • guzy mózgu
 • otyłość
 • spożywanie zbyt dużej ilości soli
 • stresujący tryb życia
 • położenie geograficzne
 • schorzenia tj. choroby nerek, rak nadnerczy, niedoczynność tarczycy, choroby serca

Leczenie

Leczenie polega głównie na zniwelowaniu lub zminimalizowaniu czynników ryzyka. Ponadto stosowana jest farmakoterapia obejmująca leki zmniejszające ciśnienie krwi i utrzymujące je na względnie znormalizowanym poziomie. Zabieg operacyjny ma natomiast zastosowanie w przypadku nadciśnienia wtórnego czyli powstałego na skutek innej choroby tj. zwężenie tętnicy nerkowej.

Niezbędna jest również prawidłowa edukacja pacjenta w kierunku rzeczy mu wskazanych i przeciwwskazanych oraz podjęcie aktywności fizycznej. Uzupełnieniem hospitalizacji są również rozmaite zabiegi fizjoterapeutyczne, wśród których można wyróżnić między innymi: koloroterapię (działanie relaksujące), kąpiele elektryczno-wodne, jonoforezę wapniową, naświetlania światłem białym, podczerwonym oraz UV, a także diatermię krótkofalową stosowaną w okolicach nerek, kąpiele częściowe, półkąpiele oraz różne formy masażu. Kinezyterapia obejmuje natomiast głównie ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne i ogólno usprawniające.

Przeciwwskazania w chorobie nadciśnieniowej

Osoba chorująca na nadciśnienie tętnicze nie może przede wszystkim uprawiać sportów statycznych, czyli opartych o skoki, rzuty, pchanie czy unoszenie ciężkich przedmiotów.

Przeciwwskazanie stanowią również wszystkie z czynników grupy ryzyka.

Bibliografia:

 1. „Fizjoterapia w chorobach układu sercowo – naczyniowego” I. Demczyszak, 2006
 2. „Standardy PTK. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym” Stanowisko Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Podziel się: