×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bóle barku

Bóle barku są związane z zapaleniem ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (łac. m. biceps brachii).

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia może być jednym z objawów lub przyczyn zespołu bolesnego barku. Niekiedy występuje jednak również jako schorzenie oddzielne.

W takim przypadku przyczyną stanu zapalnego jest nieprawidłowe przemieszczanie się omawianego ściegna w bruździe międzyguzkowej, podczas wykonywania ruchów czynnych w stawie ramiennym.

Schorzeniu towarzyszą m.in. stałe bóle karku, bóle podczas zginania ramienia powyżej linni głowy oraz ogranicznenie ruchów w stawie (szczególnie ruchu odwodzenia). Na stan zapalny ściegna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, w szczególności powinni uważać sportowcy oraz osoby zajmujące się gospodarstwem domowym, gdyż gwałtowne, lub często powtarzane ruchy w obrębie stawu barkowego mają znaczący wpływ na powstanie tego rodzaju dysfunkcji narządu ruchu.

Najczęściej (jeśli jest to schorzenie związane jedynie z biceps brachii) dochodzi do samowyleczenia uszkodzenia. Stosowanie odpowiedniego usprawniania jest jednak niezbędne, by nie doszło do całkowitego zablokowania ruchu w stawie. W tym celu stosuje się m.in. naświetlania lampą sollux, ćwiczenia czynne w odciążeniu, ćwiczenia czynne ramienia w ciepłej wodzie oraz elektroterapię za pomocą prądów diadynamicznych. Jeśli omawiana fizjoterapia nie przynosi odpowiednich skutków,wówczas zaleca się zabieg operacyjny. Jest on jednak rzadko stosowany ze względu na częste „samowyleczenie” się ścięgna.


Podziel się: