×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Złamania kości łódeczkowatej - na czym polega leczenie

Kość łódeczkowata jest jedną z kości wchodzących w skład nadgarstka, która w większości pokryta jest tkanką chrzęstną. W wyniku owej budowy nie przenikają przez nią naczynia krwionośne, co wiąże się z ryzykiem powstania stawu rzekomego.

Złamaniu opisywanej struktury kostnej towarzyszy głównie zmniejszenie siły mięśniowej ręki, ból w okolicy złamania oraz tabakierki (szczególnie podczas ich dotyku) oraz upośledzenie ruchów nadgarstka.

Leczenie w przypadku tego rodzaju dysfunkcji dzieli się głownie na zachowawcze oraz operacyjne. Pierwsze z nich polega na ustabilizowaniu chorej kończyny przy pomocy opatrunku gipsowego z objęciem kciuka. Czas tego rodzaju stabilizacji to okres około sześciu tygodni ( ma swoje zastosowanie w przypadku, gdy została uszkodzona talia/trzon kości łódeczkowatej). Szyna gipsowa zakładana jest natomiast na czas 3-4 tygodni w przypadku gdy został złamany guzek opisywanej kości. Do operacji kwalifikowane są zaś osoby, u których doszło do złamania z przemieszczeniem, nieprawidłowego zrostu kości lub złamania z towarzyszącą niestabilnością stawów nadgarstka.

Rehabilitacja związana z zabiegiem operacyjnym rozpoczyna się już od pierwszej doby po zabiegu i polega na czynnych ruchach palców (w tym czasie nadgarstek jest unieruchomiony na okres tygodnia). Po siedmiu dniach można wykonywać natomiast powolne czynne ruchy nadgarstka bez stosowania oporu. Zaleca się również zaprzestania wykonywania ciężkich czynności, ćwiczeń na siłowni opartych na ruchach nadgarstka i ręki oraz uprawiania innych dyscyplin sportowych na okres około sześciu do dwunastu tygodni.


Podziel się: