×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie

Zespół cieśni nadgarstka dotyczy głównie osób, których praca związana jest z pisaniem na klawiaturze, szyciem (lub robieniem na drutach), obsługą kasy fiskalnej bądź składaniem małych części w całość.

Wszystkie dysfunkcje z nim związane dotyczą uciskania nerwu pośrodkowego przez kanał nadgarstka, w którym ma on swój przebieg. Pierwszymi objawami świadczącymi o owym zespole są między innymi: obrzęk ręki, niemożność wykonywania ruchu wyprostu nadgarstka, problem trzymania przedmiotu w dłoni (np. kubka, gdyż dochodzi do osłabienia siły mięśniowej) oraz ból promieniujący od dłoni w stronę barku.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka opiera się przede wszystkim na farmakoterapii oraz ćwiczeniach ręki wraz z fizykoterapią. Na chorą kończynę można zastosować między innymi wirowy masaż podwodny, krioterapię (leczenie zimnem), okłady borowinowe, ultradźwięki bądź elektrostymulację punktową na osłabione mięsnie dłoni. Najczęściej stosowane ćwiczenia to natomiast ćwiczenia manualne ręki, ćwiczenia bierne kończyny górnej oraz nadgarstka. Niekiedy potrzebny jest również zabieg chirurgiczny.

Zapobieganie polega natomiast na wykonywaniu rozgrzewki całej kończyny górnej przed przystąpieniem do pracy oraz robieniu sobie częstych przerw połączonych z ćwiczeniami dłoni i nadgarstka.


Podziel się: