Zwyrodnienie Plamki Związane z Wiekiem "Uratować wzrok"
Jolanta Staśkiewicz

Zwyrodnienie Plamki Związane z Wiekiem "Uratować wzrok"

W Polsce żyje ok. 250 tys. osób z całkowitą, znaczną i umiarkowaną utratą wzroku. Jedną z chorób, które prowadzą do ślepoty jest zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem (AMD). Szacuje się, że rocznie na AMD zapada w Polsce 20 tys. osób.

W Polsce corocznie odnotowuje się ok. 20 tys. nowych przypadków zachorowań, a wiedza na temat możliwości leczenia tej choroby jest wciąż niedostateczna i to nie tylko wśród pacjentów, ale i lekarzy.

Krwotoki uszkadzają siatkówkę

W zaawansowanych stadiach zwyrodnienie plamki, czyli obszaru siatkówki oka odpowiedzialnego za precyzyjne widzenie, prowadzi do nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia widzenia, a nawet do ślepoty. Utrata widzenia centralnego uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, jak czytanie, krojenie chleba, czy prowadzenie samochodu.

W krajach rozwiniętych AMD jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób po 50 roku życia. Wyróżnia się dwa typy schorzenia: postać suchą, która dotyczy 80- 90 proc. wszystkich przypadków choroby i postać wysiękową. Postać sucha tylko w niektórych przypadkach powoduje znaczną utratę widzenia, ale u 15 proc. chorych może przekształcić się w znacznie poważniejsze w skutkach wysiękowe AMD. W postaci wysiękowej AMD dochodzi do nadmiernego wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które z warstwy naczyniówki wrastają do siatkówki w okolicy plamki. Nieprawidłowemu rozrostowi naczyń towarzyszą krwotoki uszkadzające komórki siatkówki. Wysiękowe AMD jest postacią rzadszą, lecz groźniejszą - w 90 proc. przypadków powoduje utratę wzroku.

Nowoczesne leczenie

Ponieważ nie istnieje przyczynowe leczenie AMD, wiele zależy od profilaktyki i wczesnej diagnozy. Wśród czynników ryzyka specjaliści na pierwszym miejscu wymieniają palenie. Zachęcają też do korzystania z okularów przeciwsłonecznych oraz uzupełniania diety preparatami, które zawierają przeciwutleniacze. Najskuteczniejszym sposobem leczenia wysiękowego AMD jest terapia fotodynamiczna. Polega na selektywnym blokowaniu wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych umiejscowionych pod siatkówką, bez jednoczesnego jej uszkodzenia. W terapii fotodynamicznej do układu krwionośnego pacjenta wprowadza się substancje wrażliwą na światło - werteporfinę. Docierające do naczyń krwionośnych plamki werteporfina jest uaktywniana przez czerwone światło wytwarzane przez specjalny, nietermiczny laser. Uaktywniona substancja stymuluje tworzenie zakrzepu zamykającego naświetlane naczynia. .

W ten sposób wybiórczo, bez uszkadzania komórek siatkówki, dochodzi do zamknięcia a następnie obumarcia nieprawidłowo rozrośniętych naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach nowe, nieprawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne mogą się pojawić już po kilku miesiącach od zabiegu. Dlatego terapię fotodynamiczną u niektórych pacjentów należy powtarzać co trzy miesiące. Terapia fotodynamiczna może być stosowana u 30 do 40 proc. pacjentów z wysiękową postacią AMD. Badania kliniczne wykazały, że po terapii u ponad połowy chorych nastąpiło ustabilizowanie widzenia lub nawet jego poprawa. Zatrzymanie, a czasem nawet cofnięcie zmian zwyrodnieniowych pozwala chorym na większą samodzielność, bez konieczności korzystania z pomocy najbliższych.

Powstało Stowarzyszenie

W tym roku - podczas Międzynarodowego Dnia Niewidomych odbyło się w Warszawie pierwsze Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem. Jest to stowarzyszenie otwarte, które zrzesza pacjentów, lekarzy oraz wszystkie osoby, które chcą przyczynić się do poprawy sytuacji chorych cierpiących na to schorzenie. Ze Stowarzyszeniem można skontaktować się przez Polski Związek Niewidomych: tel. (0 22) 831 33 83

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij