×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bolesne kurcze mięśni

Coraz częściej zdarzają ci się bolesne skurcze mięśni? Skurcz atakuje w nocy, podczas ćwiczeń, a może po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej? Zobacz, jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nim radzić.

Skurcze pojawiające się nagle, np. podczas snu mogą wskazywać na niedobory składników mineralnych lub zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej. Dzieje się tak w przypadku stosowania nieprawidłowej diety. Przyczyną może być też zbyt częste picie kawy, która wypłukuje z organizmu potas i magnez. Są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Postaraj się ograniczyć  ilość wypijanej kawy, odżywiaj się prawidłowo, jedz produkty zawierające potas (np. banany, pomidory, orzechy) i magnez (jabłka, kasza gryczana, gorzkie kakao – także czekolada). Możesz też zastosować specjalne preparaty uzupełniające niedobory składników mineralnych.

Nagle pojawiający się  ból i sztywność mięśni (zazwyczaj w łydkach) prawdopodobnie jest wynikiem przetrenowania. Jeżeli zaczniesz ćwiczyć bez odpowiedniej rozgrzewki, w dodatku po długiej przerwie, może się on przytrafić i tobie. W takich przypadkach najlepiej jest zacząć masować mięsień i postarać się go rozciągnąć. 

Jeżeli bólom łydek towarzyszy obrzęk stóp lub kostek, może to wskazywać na obecność żylaków. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza. Nawet jeżeli problem ten cię nie dotyczy, nie zapominaj o profilaktyce. Niewskazane są ciasne skarpety czy podwiązki mogące uciskać żyły. Staraj się siedząc nie zakładać nogi na nogę. Jeżeli długo stoisz w pracy, po powrocie do domu znajdź chwilę na odpoczynek z nogami w górze.

Gdy ból występuje nie tylko w łydkach, ale też w stopach, udach czy biodrach, pojawia się  po wysiłku, a ustępuje po odpoczynku, może być oznaką  tzw. chromania przestankowego, które jest objawem miażdżycy. W tym przypadku koniecznie udaj się do lekarza! On poinformuje cię, jakie ćwiczenia wykonywać oraz jaką dietę zastosować.


Podziel się: