Dla kobiet i nie tylko …

Może i dla mężczyzn…. aby lepiej mogli rozumieć cykliczne dolegliwości u swoich matek, żon, córek i koleżanek.


 Zespół napięcia przedmiesiączkowego  to zespół objawów i  dolegliwości występujących cyklicznie  u kobiet  zgodnie z cyklem miesiączkowym. Zazwyczaj dolegliwości są bardziej nasilone u dziewcząt i młodych kobiet, ale może dotyczyć kobiet dojrzałych , aż do okresu menopauzy. Zespół objawów występuje pod koniec cyklu miesiączkowego i ustępuje najczęściej z chwilą pojawienia się krwawienia . Dolegliwości bywają przykre i dokuczliwe, tym bardziej, że powtarzają się cyklicznie 1 x w miesiącu.


Obserwujemy szeroki zakres objawów . Najczęściej z zespołem napięcia przedmiesiączkowego  łączone są objawy ze strony piersi: bolesność i obrzmienie zaczynające się i nasilające w drugiej połowie  cyklu. Można niekiedy obserwować bolesne guzy, lub drobne guzki. Bolesnym , obrzękniętym piersiom towarzyszyć może ból głowy z zawrotami o charakterze migrenowym. Aby uznać te objawy za zespół napięcia przedmiesiączkowego , dolegliwości muszą nawracać cyklicznie  przed każdą miesiączką i zdecydowanie łagodnieć , lub całkowicie ustępować w pierwszych dniach miesiączki. W  okresie przedmiesiączkowym zwiększa się podatność na stres , może występować zmienność nastrojów , skłonność do depresji, lęki, trema, pobudliwość i bezsenność. Objawy mogą dotyczyć brzuccha i obserwuje się  wzdęcia, bóle kolkowe(żołądka i jelit), nudności, biegunki, niestrawności, brak apetytu, kolki żółciowe, bóle okolic wątroby. U kobiet z kłopotami krążeniowymi i żylakami mogą nasilać się dolegliwości ze strony żylaków kończyn dolnych, lub hemoroidów.


 Zależnie od ciężkości objawów może to być niewielkie pogorszenie jakości życia , ale przy cięższym przebiegu fizjologicznego procesu może on wyłączyć z pracy  młode ogólnie zdrowe kobiety nawet na kilka dni w miesiącu. A przełożeni i pracodawcy nie bardzo lubią absencję pracowników. Natomiast w domu złe samopoczucie jednej lub kilku  kobiet  budzi konflikty i niezadowolenie pozostałych członków rodziny, którym udzielają  się  zaburzenia nastroju , a wyłączenie z obowiązków domowych  nie sprzyja dobrym układom w rodzinie.


Jak zatem pomóc ,by złagodzić objawy, lub całkowicie je usunąć. Aby dokładnie zdiagnozować problem potem właściwie leczyć , należy udać się do lekarza. Pomóc możemy sobie próbując niektóre leki  pojedyńcze lub kompleksowe:


Obrzmienie piersi :
Lac caninum 9 CH – stosujemy przy piersiach bolesnych , obrzękniętych  szczególnie w drugiej połowie cyklu.
Mastodynon  - lek kompleksowy łagodzi
Nadpobudliwość , większa podatność na stres w okresie przdmiesiączkowym :
Ignatia amara 15 CH -  zmienność nastrojów ( śmiech – płacz) , nadwrażliwość wszystkich zmysłów, skłonność do histerii.
Cyklamen  CH – łatwo męczące się flegmatyczki , smutne , gniewne, z częstymi bólami głowy i pogorszeniem na świeżym powietrzu.
Sedativ PC – wzmożona nadpobudliwość, drażliwość,  zburzenia snu .


Objawy brzuszne :
Lycopodium clavatum 9CH – wzdęcia ,kolki, bóle jajników szczególnie po str. prawej.
Nux vomica homacord – wzdęcia ,niestrawności , szczególnie po nadużyciach w jedzeniu i piciu napojów alkoholowych , u kobiet niezależnych , nie znoszących sprzeciwu, mających siedzący tryb pracy.


Zaburzenia krążenia :
Hamamellis virginiana 5CH –  bolesność  , ból rozrywający,  nabrzmiałych i poszerzonych żył , uczucie odrętwienia ,pogorszenie w cieple , hemoroidy.
Aesculus hipppocastanicus 5 CH – zastoje żylne, bolesność, poprawa przy  uniesieniu nóg  , żylaki przewodu pokarmowego  ( j. ustnej, przełyku,) hemoroidy , ale nie krwawiące.
Vipera redi 5 CH – stany zapalne żył, bóle rozrywające, nasilające się przy opuszczonych nogach, obrzęki kostek, pogorszenie przy dotyku.
Z leków kompleksowych można polecić : Aesculus compositum krople, Climaxol, maść i czopki AVENOC.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus