
Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka
Atlas Komórek Ludzkich pomoże w likwidowaniu pandemii
Specyfika koronawirusa sprawia, że dociera on do organizmu przede wszystkim za pośrednictwem dróg oddechowych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej drodze zarażenia i wskazać komórki, które są szczególnie podatne na jego aktywność. W tym celu poddali analizie komórki pochodzące z 20 różnych tkanek przechowywanych w tzw. Atlasie Komórek Ludzkich (Human Cell Atlas), by sprawdzić ich wrażliwość na wirusa. Wspomniany Atlas powstaje w ramach działalności konsorcjum angażującego naukowców z całego świata, którego celem jest stworzenie kompleksowej mapy wszystkich ludzkich komórek, co pozwoli lepiej zrozumieć choroby, z którymi zmaga się współczesna medycyna. W pracach bierze udział 1600 naukowców z 70 krajów świata, a wyniki ich badań są powszechnie dostępne.
Komórki nosa wyjątkowo wrażliwe na SARS-CoV-2
Badacze wzięli pod lupę między innymi komórki oczu, jelit, nerek, wątroby, płuc czy jamy nosowej. Próbki zbadano pod kątem tego, gdzie dochodzi do ekspresji protein, dzięki którym wirus SARS-CoV-2 może zainfekować ludzki organizm. Mowa między innymi o skojarzonej z wirusem proteinie ACE2.
Jak się okazało, ekspresja wspomnianych protein następuje w komórkach nosowych, konkretnie w jego wyściółce. Mowa o komórkach kubkowych oraz komórkach rzęskowych wytwarzających śluz, które, jak pokazało badanie, zawierają najwięcej wspomnianych protein ze wszystkich komórek znajdujących się w drogach oddechowych. Oznacza to, że nos jest najbardziej prawdopodobnym przekaźnikiem wirusa do naszego organizmu.
Polecane dla Ciebie
Oczy i jelita także zagrożone
Dwie proteiny niezbędne dla przeniknięcia wirusa do organizmu, czyli ACE2 oraz TMPRSS2, zostały odnalezione również w komórkach oka, a konkretnie rogówki, oraz w wyściółce jelita. Szczególnie ważne w tym kontekście jest odkrycie dotyczące oczu, które także stanowią łatwą ścieżkę dotarcia wirusa do organizmu. Niektórzy z ekspertów wskazywali już wcześniej, by w miarę możliwości podczas przebywania w miejscach publicznych zasłaniać nie tylko nos i usta, ale również chronić oczy za pomocą okularów, co znalazło potwierdzenie także w tych badaniach. Z kolei obecność wspomnianych protein w komórkach jelita podkreśla wagę zachowania właściwej higieny rąk, ponieważ wskazuje na możliwość zarażenia drogą pokarmową, na przykład poprzez kontakt z odchodami, które pozostały na niewłaściwie oczyszczonej żywności.
Wszystkie badania nad koronawirsuem przybliżają nas do lepszego poznania patogenu i odkrycia sposobów na skuteczną walkę z nim. Droga zakażenia jest przede wszystkim kropelkowa, a więc najwyższe prawdopodobieństwo zakażenia występuje, gdy osoba zakażona kicha lub kaszle w naszej obecności, dlatego tak ważne jest, by usta i nos pozostawały zakryte. Sposób transmisji sprawia także, że koronawirus może osadzać się na różnych powierzchniach, na których pozostaje od kilku godzin do nawet kilku dni. Z tego względu równie ważne z punktu widzenia profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk, by uniknąć przeniesienia wirusa do dróg oddechowych podczas dotykania twarzy lub za pośrednictwem jedzenia, którego dotykamy.