Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka
Katarzyna Szulik

Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka

Koronawirus atakuje układ oddechowy, dlatego powinniśmy w szczególny sposób chronić przed nim zwłaszcza nos i usta. Naukowcy z międzynarodowego zespołu odkryli, że to właśnie w wyściółce nosa znajdują się komórki wyjątkowo podatne na zakażenie za sprawą wysokiej ekspresji dwóch typów białek. Obok ochrony ust i nosa powinniśmy jednak pamiętać także o oczach, ponieważ  komórki rogówki również zawierają wspomniane białka, dzięki którym wirus wyjątkowo szybko przedostaje się do organizmu. 

Atlas Komórek Ludzkich pomoże w likwidowaniu pandemii

Specyfika koronawirusa sprawia, że dociera on do organizmu przede wszystkim za pośrednictwem dróg oddechowych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej drodze zarażenia i wskazać komórki, które są szczególnie podatne na jego aktywność. W tym celu poddali analizie komórki pochodzące z 20 różnych tkanek przechowywanych w tzw. Atlasie Komórek Ludzkich (Human Cell Atlas), by sprawdzić ich wrażliwość na wirusa. Wspomniany Atlas powstaje w ramach działalności konsorcjum angażującego naukowców z całego świata, którego celem jest stworzenie kompleksowej mapy wszystkich ludzkich komórek, co pozwoli lepiej zrozumieć choroby, z którymi zmaga się współczesna medycyna. W pracach bierze udział 1600 naukowców z 70 krajów świata, a wyniki ich badań są powszechnie dostępne. 

W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 znajomość zasad jego funkcjonowania na poziomie komórkowym może pomoc w opracowaniu nowych leków, metod terapeutycznych czy sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się podobnych zakażeń w przyszłości.

Komórki nosa wyjątkowo wrażliwe na SARS-CoV-2

Badacze wzięli pod lupę między innymi komórki oczu, jelit, nerek, wątroby, płuc czy jamy nosowej. Próbki zbadano pod kątem tego, gdzie dochodzi do ekspresji protein, dzięki którym wirus SARS-CoV-2 może zainfekować ludzki organizm. Mowa między innymi o skojarzonej z wirusem proteinie ACE2.

Jak się okazało, ekspresja wspomnianych protein następuje w komórkach nosowych, konkretnie w jego wyściółce. Mowa o komórkach kubkowych oraz komórkach rzęskowych wytwarzających śluz, które, jak pokazało badanie, zawierają najwięcej wspomnianych protein ze wszystkich komórek znajdujących się w drogach oddechowych. Oznacza to, że nos jest najbardziej prawdopodobnym przekaźnikiem wirusa do naszego organizmu.

Wspomniane badanie jest pierwszym, które łączy podatność na transmisję wirusa z konkretnymi komórkami danego organu. Jak podkreślają jego autorzy, czynników transmisji wirusa jest wiele, ale specyfika i lokalizacja komórek w dużej mierze tłumaczą, czemu wirus był w stanie rozprzestrzenić się tak szybko. Znajdują się wewnątrz nosa, na powierzchni jego wyściółki, przez co wirus może dotrzeć do nich szybko i bez przeszkód. 

Oczy i jelita także zagrożone 

Dwie proteiny niezbędne dla przeniknięcia wirusa do organizmu, czyli ACE2 oraz TMPRSS2, zostały odnalezione również w komórkach oka, a konkretnie rogówki, oraz w wyściółce jelita. Szczególnie ważne w tym kontekście jest odkrycie dotyczące oczu, które także stanowią łatwą ścieżkę dotarcia wirusa do organizmu. Niektórzy z ekspertów wskazywali już wcześniej, by w miarę możliwości podczas przebywania w miejscach publicznych zasłaniać nie tylko nos i usta, ale również chronić oczy za pomocą okularów, co znalazło potwierdzenie także w tych badaniach. Z kolei obecność wspomnianych protein w komórkach jelita podkreśla wagę zachowania właściwej higieny rąk, ponieważ wskazuje na możliwość zarażenia drogą pokarmową, na przykład poprzez kontakt z odchodami, które pozostały na niewłaściwie oczyszczonej żywności. 

Wszystkie badania nad koronawirsuem przybliżają nas do lepszego poznania patogenu i odkrycia sposobów na skuteczną walkę z nim. Droga zakażenia jest przede wszystkim kropelkowa, a więc najwyższe prawdopodobieństwo zakażenia występuje, gdy osoba zakażona kicha lub kaszle w naszej obecności, dlatego tak ważne jest, by usta i nos pozostawały zakryte. Sposób transmisji sprawia także, że koronawirus może osadzać się na różnych powierzchniach, na których pozostaje od kilku godzin do nawet kilku dni. Z tego względu równie ważne z punktu widzenia profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk, by uniknąć przeniesienia wirusa do dróg oddechowych podczas dotykania twarzy lub za pośrednictwem jedzenia, którego dotykamy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia lpostrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij