Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka
Katarzyna Szulik

Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka

Koronawirus atakuje układ oddechowy, dlatego powinniśmy w szczególny sposób chronić przed nim zwłaszcza nos i usta. Naukowcy z międzynarodowego zespołu odkryli, że to właśnie w wyściółce nosa znajdują się komórki wyjątkowo podatne na zakażenie za sprawą wysokiej ekspresji dwóch typów białek. Obok ochrony ust i nosa powinniśmy jednak pamiętać także o oczach, ponieważ  komórki rogówki również zawierają wspomniane białka, dzięki którym wirus wyjątkowo szybko przedostaje się do organizmu. 

Atlas Komórek Ludzkich pomoże w likwidowaniu pandemii

Specyfika koronawirusa sprawia, że dociera on do organizmu przede wszystkim za pośrednictwem dróg oddechowych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej drodze zarażenia i wskazać komórki, które są szczególnie podatne na jego aktywność. W tym celu poddali analizie komórki pochodzące z 20 różnych tkanek przechowywanych w tzw. Atlasie Komórek Ludzkich (Human Cell Atlas), by sprawdzić ich wrażliwość na wirusa. Wspomniany Atlas powstaje w ramach działalności konsorcjum angażującego naukowców z całego świata, którego celem jest stworzenie kompleksowej mapy wszystkich ludzkich komórek, co pozwoli lepiej zrozumieć choroby, z którymi zmaga się współczesna medycyna. W pracach bierze udział 1600 naukowców z 70 krajów świata, a wyniki ich badań są powszechnie dostępne. 

W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 znajomość zasad jego funkcjonowania na poziomie komórkowym może pomoc w opracowaniu nowych leków, metod terapeutycznych czy sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się podobnych zakażeń w przyszłości.

Komórki nosa wyjątkowo wrażliwe na SARS-CoV-2

Badacze wzięli pod lupę między innymi komórki oczu, jelit, nerek, wątroby, płuc czy jamy nosowej. Próbki zbadano pod kątem tego, gdzie dochodzi do ekspresji protein, dzięki którym wirus SARS-CoV-2 może zainfekować ludzki organizm. Mowa między innymi o skojarzonej z wirusem proteinie ACE2.

Jak się okazało, ekspresja wspomnianych protein następuje w komórkach nosowych, konkretnie w jego wyściółce. Mowa o komórkach kubkowych oraz komórkach rzęskowych wytwarzających śluz, które, jak pokazało badanie, zawierają najwięcej wspomnianych protein ze wszystkich komórek znajdujących się w drogach oddechowych. Oznacza to, że nos jest najbardziej prawdopodobnym przekaźnikiem wirusa do naszego organizmu.

Wspomniane badanie jest pierwszym, które łączy podatność na transmisję wirusa z konkretnymi komórkami danego organu. Jak podkreślają jego autorzy, czynników transmisji wirusa jest wiele, ale specyfika i lokalizacja komórek w dużej mierze tłumaczą, czemu wirus był w stanie rozprzestrzenić się tak szybko. Znajdują się wewnątrz nosa, na powierzchni jego wyściółki, przez co wirus może dotrzeć do nich szybko i bez przeszkód. 

Oczy i jelita także zagrożone 

Dwie proteiny niezbędne dla przeniknięcia wirusa do organizmu, czyli ACE2 oraz TMPRSS2, zostały odnalezione również w komórkach oka, a konkretnie rogówki, oraz w wyściółce jelita. Szczególnie ważne w tym kontekście jest odkrycie dotyczące oczu, które także stanowią łatwą ścieżkę dotarcia wirusa do organizmu. Niektórzy z ekspertów wskazywali już wcześniej, by w miarę możliwości podczas przebywania w miejscach publicznych zasłaniać nie tylko nos i usta, ale również chronić oczy za pomocą okularów, co znalazło potwierdzenie także w tych badaniach. Z kolei obecność wspomnianych protein w komórkach jelita podkreśla wagę zachowania właściwej higieny rąk, ponieważ wskazuje na możliwość zarażenia drogą pokarmową, na przykład poprzez kontakt z odchodami, które pozostały na niewłaściwie oczyszczonej żywności. 

Wszystkie badania nad koronawirsuem przybliżają nas do lepszego poznania patogenu i odkrycia sposobów na skuteczną walkę z nim. Droga zakażenia jest przede wszystkim kropelkowa, a więc najwyższe prawdopodobieństwo zakażenia występuje, gdy osoba zakażona kicha lub kaszle w naszej obecności, dlatego tak ważne jest, by usta i nos pozostawały zakryte. Sposób transmisji sprawia także, że koronawirus może osadzać się na różnych powierzchniach, na których pozostaje od kilku godzin do nawet kilku dni. Z tego względu równie ważne z punktu widzenia profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk, by uniknąć przeniesienia wirusa do dróg oddechowych podczas dotykania twarzy lub za pośrednictwem jedzenia, którego dotykamy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij