Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka
Katarzyna Szulik

Koronawirus dociera do organizmu głównie za pośrednictwem komórek nosowych i rogówki oka

Koronawirus atakuje układ oddechowy, dlatego powinniśmy w szczególny sposób chronić przed nim zwłaszcza nos i usta. Naukowcy z międzynarodowego zespołu odkryli, że to właśnie w wyściółce nosa znajdują się komórki wyjątkowo podatne na zakażenie za sprawą wysokiej ekspresji dwóch typów białek. Obok ochrony ust i nosa powinniśmy jednak pamiętać także o oczach, ponieważ  komórki rogówki również zawierają wspomniane białka, dzięki którym wirus wyjątkowo szybko przedostaje się do organizmu. 

Atlas Komórek Ludzkich pomoże w likwidowaniu pandemii

Specyfika koronawirusa sprawia, że dociera on do organizmu przede wszystkim za pośrednictwem dróg oddechowych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej drodze zarażenia i wskazać komórki, które są szczególnie podatne na jego aktywność. W tym celu poddali analizie komórki pochodzące z 20 różnych tkanek przechowywanych w tzw. Atlasie Komórek Ludzkich (Human Cell Atlas), by sprawdzić ich wrażliwość na wirusa. Wspomniany Atlas powstaje w ramach działalności konsorcjum angażującego naukowców z całego świata, którego celem jest stworzenie kompleksowej mapy wszystkich ludzkich komórek, co pozwoli lepiej zrozumieć choroby, z którymi zmaga się współczesna medycyna. W pracach bierze udział 1600 naukowców z 70 krajów świata, a wyniki ich badań są powszechnie dostępne. 

W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 znajomość zasad jego funkcjonowania na poziomie komórkowym może pomoc w opracowaniu nowych leków, metod terapeutycznych czy sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się podobnych zakażeń w przyszłości.

Komórki nosa wyjątkowo wrażliwe na SARS-CoV-2

Badacze wzięli pod lupę między innymi komórki oczu, jelit, nerek, wątroby, płuc czy jamy nosowej. Próbki zbadano pod kątem tego, gdzie dochodzi do ekspresji protein, dzięki którym wirus SARS-CoV-2 może zainfekować ludzki organizm. Mowa między innymi o skojarzonej z wirusem proteinie ACE2.

Jak się okazało, ekspresja wspomnianych protein następuje w komórkach nosowych, konkretnie w jego wyściółce. Mowa o komórkach kubkowych oraz komórkach rzęskowych wytwarzających śluz, które, jak pokazało badanie, zawierają najwięcej wspomnianych protein ze wszystkich komórek znajdujących się w drogach oddechowych. Oznacza to, że nos jest najbardziej prawdopodobnym przekaźnikiem wirusa do naszego organizmu.

Wspomniane badanie jest pierwszym, które łączy podatność na transmisję wirusa z konkretnymi komórkami danego organu. Jak podkreślają jego autorzy, czynników transmisji wirusa jest wiele, ale specyfika i lokalizacja komórek w dużej mierze tłumaczą, czemu wirus był w stanie rozprzestrzenić się tak szybko. Znajdują się wewnątrz nosa, na powierzchni jego wyściółki, przez co wirus może dotrzeć do nich szybko i bez przeszkód. 

Polecane dla Ciebie

Oczy i jelita także zagrożone 

Dwie proteiny niezbędne dla przeniknięcia wirusa do organizmu, czyli ACE2 oraz TMPRSS2, zostały odnalezione również w komórkach oka, a konkretnie rogówki, oraz w wyściółce jelita. Szczególnie ważne w tym kontekście jest odkrycie dotyczące oczu, które także stanowią łatwą ścieżkę dotarcia wirusa do organizmu. Niektórzy z ekspertów wskazywali już wcześniej, by w miarę możliwości podczas przebywania w miejscach publicznych zasłaniać nie tylko nos i usta, ale również chronić oczy za pomocą okularów, co znalazło potwierdzenie także w tych badaniach. Z kolei obecność wspomnianych protein w komórkach jelita podkreśla wagę zachowania właściwej higieny rąk, ponieważ wskazuje na możliwość zarażenia drogą pokarmową, na przykład poprzez kontakt z odchodami, które pozostały na niewłaściwie oczyszczonej żywności. 

Wszystkie badania nad koronawirsuem przybliżają nas do lepszego poznania patogenu i odkrycia sposobów na skuteczną walkę z nim. Droga zakażenia jest przede wszystkim kropelkowa, a więc najwyższe prawdopodobieństwo zakażenia występuje, gdy osoba zakażona kicha lub kaszle w naszej obecności, dlatego tak ważne jest, by usta i nos pozostawały zakryte. Sposób transmisji sprawia także, że koronawirus może osadzać się na różnych powierzchniach, na których pozostaje od kilku godzin do nawet kilku dni. Z tego względu równie ważne z punktu widzenia profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk, by uniknąć przeniesienia wirusa do dróg oddechowych podczas dotykania twarzy lub za pośrednictwem jedzenia, którego dotykamy. 

  1. W. Sungnak, N. Huang, C. Bécavin i in., SARS-CoV-2 entry factors are highly expressed in nasal epithelial cells together with innate immune genes, „Nature Medicine” 2020; DOI: 10.1038/s41591-020-0868-6, [dostęp:] 24.04.2020 r.
  2. Wellcome Trust Sanger Institute, Key nose cells identified as likely COVID-19 virus entry points: Human Cell Atlas study could help understand transmission of the virus, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200423130420.htm, [dostęp:] 24.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij