Guarana – właściwości i zastosowanie
Joanna Naczyńska

Guarana – właściwości i zastosowanie

Guarana (Paullinia cupana) jest rośliną pochodzącą z rejonów Brazylii. W owocu tej rośliny znajduje się nasiono bogate w kofeinę (zawartość kofeiny sięga w nim 46%, według niektórych źródeł do 7,5%). Roślina ta zawiera również teobrominę i teofilinę, jednak w mniejszych ilościach. Zawartość kofeiny w ziarnach guarany jest niemal 4 razy większa niż w ziarnach kawowca i innych roślinach.

Guarna zamiast kawy?

Ze względu na zawartość kofeiny już od dawnych czasów w medycynie wykorzystuje się ekstrakt z nasion guarany. Surowiec może być wysuszony i zmielony na proszek lub mieszany z wodą i ponownie suszony w postaci kulek lub lasek.

W niektórych krajach do dziś żuje się nasiona guarany, głównie w celu zmniejszenia uczucia zmęczenia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. W Europie guaranę sprzedaje się najczęściej w postaci tabletek lub jako dodatek do napojów.

Efekt pobudzający i stymulujący kofeiny pochodzącej z nasion guarany jest porównywalny do tego, który pojawia się po wypiciu filiżanki zaparzonej kawy, jednak trwa zdecydowanie dłużej. Guarana jest określana jako roślina o właściwościach adaptogennych. Pozwala zwiększyć wytrzymałość organizmu w sytuacji stresowej oraz szybciej i łatwiej koncentrować się mimo trudnych warunków.

Guarana, jako źródło kofeiny, jest składnikiem preparatów złożonych o właściwościach prokognitywnych, czyli poprawiających koncentrację, skuteczność nauki, pamięć i zdolności poznawcze. Guarana wchodzi też w skład wielu preparatów ułatwiających, zapamiętywanie i uczenie się. Może więc okazać się pomocna na etapie wzmożonej pracy intelektualnej czy w czasie sesji egzaminacyjnej.

Guarana wpływa również na syntezę komórek tłuszczowych, hamuje adipogenezę, czyli powstawanie komórek tłuszczowych. Ponadto uważa się, że guarana hamuje uczucie głodu, z tego względu często jest dodawana do suplementów diety wspomagających odchudzanie i utratę masy ciała. W połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Jak wyżej wspomniano, nasiona guarany pomagają w zmniejszeniu zmęczenia psychicznego. Z tego względu wyciąg z nasion guarany można znaleźć w składzie wielu preparatów w połączeniu z witaminą B6. Witamina B6 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych.

Guarana obecna w suplementach diety może być zalecana jako uzupełnienie diety dla osób, które odczuwają osłabienie, zmęczenie oraz spadek witalności i brak energii oraz dla osób, które chcą wspomóc swoją sprawność psychiczną i koncentrację.

Guaranę znajdziemy również w popularnych napojach pobudzających i energetyzujących, dostępnych w sklepach spożywczych.

Warto podkreślić, że należy sięgać po nie z rozwagą. Istnieją doniesienia o wystąpieniu poważnych stanów kardiologicznych, również u młodych, zdrowych osób, po przedawkowaniu napojów bogatych w kofeinę. Szczególną ostrożność powinny więc zachować osoby, których życie toczy się szybkim tempem, trudno im znaleźć czas na sen i regenerację. Spożycie tego typu napojów w nadmiernej ilości może mieć poważne konsekwencje.

Czy preparaty z guaraną są dla wszystkich bezpieczne?

Preparatów zawierających wyciąg z nasion guarany nie należy stosować u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobami przewlekłymi oraz u chorujących na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Nie zaleca się również stosowania u kobiet w ciąży oraz u dzieci.

Powiązane produkty

Czy nadmiar guarany szkodzi?

Poza wspomnianym powyżej ryzykiem przedawkowania kofeiny, nadmierne spożycie preparatów z guaraną może mieć efekt przeczyszczający. Warto na koniec podkreślić, że preparaty dostępne bez recepty powinny być używane według zaleceń producenta, a napoje bogate w kofeinę i wyciągi z guarany stosowane z umiarem.

  1. N. D. S. Lima, E. P. Numata, L. M. S. Mesquita i in., Modulatory Effects of Guarana (Paullinia cupana) on Adipogenesis, „Nutrients”, nr 9 (6) 2017.
  2. K. Matjakowska, Ł. Szeleszczuk, M. Zielińska-Pisklak, Właściwości farmakologiczne leków oraz preparatów pochodzenia roślinnego o działaniu nootropowym – zastosowanie w farmakoterapii, „Lek w Polsce”, nr 6 (7) 2017.
  3. N. Smith, A. L. Atroch, Guaraná's Journey from Regional Tonic to Aphrodisiac and Global Energy Drink, „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine”, nr 7 (3) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

    Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

  • 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę. Podaruj najbliższym zdrowie!

    Składając świąteczne życzenia, życzymy bliskim przede wszystkim zdrowia. Chcemy, by najdroższe nam osoby cieszyły się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Przygotowując świąteczne prezenty, warto zastanowić się, jaki zdrowy prezent możemy podarować tym, którzy zasiądą z nami przy wigilijnym stole. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi – oto 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę.

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Leki rozkurczowe – jak je bezpiecznie stosować?

    Leki na skurczowy ból brzucha dostępne bez recepty szybko łagodzą uporczywe dolegliwości bólowe podczas menstruacji, ataku kolki nerkowej lub wątrobowej, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Co warto o nich wiedzieć?

  • Zapalenie czerwieni wargowej – przyczyny, objawy, leczenie

    Czerwień wargowa jest określeniem odnoszącym się do zabarwienia ust. Warstwa nabłonkowa, która pokrywa wargi, jest bardzo cienka, a za kolor ust odpowiadają prześwitujące naczynia krwionośne. Jedną z częstych dolegliwości czerwieni wargowej jest cheilitis – czyli zapalenie czerwieni wargowej, oznaczające wiele różnych stanów chorobowych, jak opryszczka, zajady czy zapalenie kątów ust. Zapalenie czerwienie wargowej objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, odczuciem suchości czy popękaniem ust. Co na nie stosować?

  • Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

    Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

  • Zakola u kobiet i dziewcząt – przyczyny i leczenie

    Zakola u kobiet i dziewcząt bardzo często stanowią trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Przerzedzanie włosów z przodu głowy i łysienie częściej kojarzone jest z łysieniem typu męskiego. Pojawiające się zakola u dziewcząt i kobiet mogą powodować frustrację, niską samoocenę i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego niektóre kobiety mają zakola?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij