39. tydzień ciąży – kiedy poród, zalecenia dla mamy, waga dziecka
Łukasz Stelmaszczyk

39. tydzień ciąży – kiedy poród, zalecenia dla mamy, waga dziecka

Tydzień 39. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 38 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 36 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 39. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 38 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 39. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 39. tygodniu ciąży?

infografika wymiary płodu w 39. tygodniu ciąży
Wielkie gratulacje! Ciąża jest już „donoszona”. Należy pamiętać, że ciąża donoszona to nie tylko taka, która zakończy się porodem dokładnie w terminie porodu (tak kończy się jedynie 5 proc. ciąż). Jest to ciąża, która zakończy się +/- 2 tygodnie od terminu porodu, czyli od początku 39. tygodnia aż do końca 42. tygodnia.

Co słychać u ciężarnej w 39. tygodniu ciąży?

Możesz być z siebie dumna, udało ci się donosić ciążę. Teraz jeszcze „tylko” poród. Z dużym brzuchem jest ciężko, bolą Cię plecy, trudniej się oddycha, najprawdopodobniej nogi masz już obrzęknięte lub szybciej puchną. Zostało już niewiele czasu do porodu, trzeba zacisnąć zęby i dotrwać.

infografika termin porodu

Powiązane produkty

Zalecenia dla mamy

Na tym etapie ciąży należy liczyć ruchy płodu, prowadzić oszczędzający tryb życia, prawidłowo się odżywiać i przyjmować odpowiednie suplementy. Wizyty lekarskie powinny odbywać się co tydzień. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.

W przypadku wystąpienia regularnej czynności skurczowej, krwawienia z dróg rodnych, odpłynięcia wód płodowych, słabszego odczuwania ruchów płodu, należy pilnie zgłosić się do szpitala.

infografika kiedy zbliża się poródw

Co słychać u dziecka w 39. tygodniu ciąży?

W 39. tygodniu ciąży dziecko waży średnio 3400 g i ma ok. 50 cm długości. Należy pamiętać, że są to wartości uśrednione, dlatego w zupełnie prawidłowo przebiegającej ciąży dziecko może być większe (może ważyć np. 3800 g i mieć np. 55 cm długości), albo może być mniejsze (może ważyć np. 2700 g). Jest to identyczna sytuacja jak wśród dzieci starszych i dorosłych – niektóre są wyższe i bardziej pulchne, niektóre są niższe i szczuplejsze. Należy również pamiętać, że szacowanie masy urodzeniowej w USG może być obarczone błędem sięgającym +/- 15%. Jest to spowodowane tym, że aby oszacować masę, wykonuje się kilka pomiarów (mierzy się główkę, brzuszek i kość udową) i na ich podstawie aparat USG korzystający ze specjalnego algorytmu przybliża masę urodzeniową płodu.

Dziecko już jest na tyle dojrzałe, że bez problemów da sobie radę po urodzeniu. Wszystkie organy są już w pełni gotowe do podjęcia pracy poza brzuchem mamy, choć oczywiście jeszcze nie działają tak jak u dorosłego człowieka.

infografika waga dziecka

Co u taty?

Bądź czujny i gotowy. Na spokojnie przejedź trasę z domu do szpitala, bo pod wpływem stresu możesz błądzić. Pamiętaj, że w 39. tygodniu wszystko może się szybko zacząć – twojej partnerce podczas spaceru czy rodzinnego obiadu mogą odejść wody płodowe (nawet zanim zaczną się skurcze). Jeśli to wasza pierwsza ciąża, lepiej oswajać się z tą myślą, bo zestresowany tata jest mniej przydatny dla rodzącej niż taki, który jest opanowany i trzeźwo myślący.

Dowiedz się, kiedy należy udać się do szpitala na poród – przeczytaj artykuł: Kiedy jechać do szpitala na poród?

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij