34. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko i ile waży? Zmiany u przyszłej mamy
Łukasz Stelmaszczyk

34. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko i ile waży? Zmiany u przyszłej mamy

Tydzień 34. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 33 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 31 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 34. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 33 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 34. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 34. tygodniu ciąży?

infografika rozwój dziecka w 34. tygodniu ciąży

Według siatek centylowych 34–tygodniowy płód waży średnio 2300 g i ma 45 cm długości. To tydzień, w którym praktycznie wszystkie układy są już rozwinięte (poza układem płciowym i oddechowym). Od tego momentu głównym zadaniem „przebywania w brzuchu” mamy jest zwiększanie masy ciała, budowanie mięśni i tkanki podskórnej.

Dziecko urodzone w tym tygodniu ma już bardzo duże szanse na przeżycie, choć często będzie wymagać wsparcia oddechowego oraz pomocy medycznej w przyspieszeniu rozwoju płuc.

U chłopców w tym okresie jądra powinny być już w mosznie. Jeśli do czasu porodu nie zstąpią (pozostaną w brzuchu lub kanale pachwinowym), mówimy o wnętrostwie. Wada w większości przypadków ustępuje samoistnie do pierwszego roku życia. Jeśli nie ustąpi, potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. U dziewczynek natomiast w tym okresie wykształcają się jajniki.

infografika rozwój dziecka w 34. tygodniu ciąży

Co słychać u ciężarnej w 34. tygodniu ciąży?

Brzuch cały czas się powiększa, choć nikt, kto nie wie ile dokładnie tygodni ma twoja ciąża, nie jest w stanie powiedzieć, że jesteś dokładnie w 34. czy np. 36. tygodniu ciąży. Każda kobieta jest inna, a dodatkowo każda ciąża u tej samej kobiety może przebiegać i wyglądać z zewnątrz inaczej.

Powiązane produkty

Zalecenia dla mamy

Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.

infografika zalecenia dla kobiety ciężarnej w 34. tygodniu ciąży

Masaż krocza

Od 34. tygodnia zaleca się wykonywanie masażu krocza. Masaż krocza ma na celu przygotowanie tkanek dna miednicy do porodu. Uelastycznia i wzmacnia je, zmniejszając ryzyko pęknięcia krocza podczas rodzenia główki. U kobiet, które regularnie go wykonują, rzadziej zachodzi potrzeba nacięcia krocza podczas porodu.

Zabiegi te wykonuj sama, kilka razy w tygodniu, po 5-10 min. Najlepiej wykonywać je po wieczornym prysznicu w pozycji leżącej. Najpierw dokładnie umyj ręce i natłuść je np. olejkiem z witaminą E, następnie włóż kciuk do pochwy i delikatnie, przez około 2 minuty uciskaj pochwę w kierunku odbytu. Następnie masuj od zewnątrz okolicę między dolnym biegunem warg sromowych i odbytem.

Kolejność jest bardzo ważna, aby nie wprowadzić bakterii z okolicy odbytu do dróg rodnych!

Nazwisko dziecka

infografika uznanie ojcostwa

Gdy rodzice nie są małżeństwem, ale zdecydowali, że dziecko ma nosić nazwisko ojca, muszą po pierwsze uznać ojcostwo. Można to zrobić jeszcze przed porodem. Wystarczy, abyście we dwoje udali się do urzędu złożyć i potwierdzić odpowiednie oświadczenie (oczywiście mama może udać się do urzędu po porodzie, aby je potwierdzić, ale powoduje to małe zamieszanie i lepiej zrobić to jeszcze w czasie ciąży). Następnie należy wybrać nazwisko, jakie ma mieć dziecko. Istnieją cztery warianty: nazwisko po mamie, nazwisko po tacie, nazwisko dwuczłonowe – pierwsze po mamie, drugie po tacie, i nazwisko dwuczłonowe – pierwsze po tacie, drugie po mamie.

Pamiętajcie, że w przypadku wypadków losowych uznanie wcześniej ojcostwa znacznie ułatwia np. sprawy spadkowe. Formalności te można oczywiście załatwić wcześniej, a nie konkretnie w 34. tygodniu ciąży.

Dowiedz się więcej na temat porodu – przeczytaj artykuł: Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

przycisk pobierz infografikę

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij