Tabletki antykoncepcyjne jedno– i dwuskładnikowe – różnice
Anna Posmykiewicz

Tabletki antykoncepcyjne jedno– i dwuskładnikowe – różnice

Obecnie dostępne są różne metody antykoncepcyjne: prezerwatywy, plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, spirale wewnątrzmaciczne oraz tabletki antykoncepcyjne. Pomimo możliwości wyboru, w dalszym ciągu wśród kobiet najbardziej popularną metodą antykoncepcji jest antykoncepcja hormonalna pod postacią tabletek. 

Na rynku dostępne są liczne preparaty, mocno zróżnicowane cenowo. Różnią się one między sobą zarówno składem, jak i mechanizmem działania. Generalnie można je podzielić na preparaty jedno– i dwuskładnikowe.

Tabletki antykoncepcyjne jedno– i dwuskładnikowe — czym się różnią?

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają w sobie jedynie progestagen, który jest pochodną progesteronu. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych jest fakt, że mogą być one stosowane także przez kobiety, które karmią piersią czy te, które nie chcą lub nie mogą zażywać tabletek zawierających w sobie estrogeny. Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych polega na tym, że przede wszystkim są one odpowiedzialne za hamowanie owulacji. Zwiększają także lepkości śluzu w szyjce macicy, co bardzo skutecznie chroni przed zapłodnieniem.
 
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają natomiast w swym składzie dwa rodzaje żeńskich hormonów: pochodną progesteronu oraz pochodną estrogenu. Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych również polega na hamowaniu owulacji, ale także na tym, że pod wpływem działania tabletek dochodzi do różnych zmian w endometrium (czyli w błonie śluzowej macicy), która nie będzie przygotowana we właściwy sposób na przyjęcie komórki jajowej. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą też dodatkowo wywierać wpływ na zmiany śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników.

Zażywanie tabletek jedno– i dwuskładnikowych

Tabletki jedno- i dwuskładnikowe różnią się od siebie jeszcze sposobem ich zażywania. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych bardzo ważną sprawą jest, aby kobieta przyjmowała je codziennie, dokładnie o tej samej porze dnia i godzinie. Tylko wtedy, kiedy codziennie są zażywane o stałej porze, spełniają w pełni swoje zadanie i w skuteczny sposób zabezpieczają przed ciąża. Jeśli zaś dochodzi do przesunięć w czasie ich przyjmowania, skuteczność może zostać osłabiona. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych nie jest natomiast konieczne, aby były zażywane punktualnie co do minuty każdego dnia — istotne jest po prostu, aby brać je codziennie, dopuszczalne są kilkugodzinne przesunięcia w czasie. 

Powiązane produkty

Działania niepożądane jedno– i dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne jedno– i dwuskładnikowe różnią się też od siebie pod względem działań niepożądanych wywieranych na kobiecy organizm. Przede wszystkim podstawową różnicą jest to, że tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mogą dawać działania niepożądane pod postacią zaburzeń krzepnięcia, czasami wywołują incydenty zakrzepicy żylnej i tętniczej, jak również zdarzenia zakrzepowo–zatorowe: udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, przemijający atak niedokrwienny czy też zator płucny. 

Kobiety, które stosują doustną dwuskładnikową antykoncepcję powinny regularnie wykonywać badania laboratoryjne, które pozwolą ocenić krzepliwość ich krwi – przede wszystkim chodzi tu o morfologię krwi z poziomem płytek krwi oraz wskaźnik INR i czas APTT. 

Dzięki tym badaniom łatwo jest wychwycić moment, w którym krew krzepnie za bardzo — wtedy też od razu można odstawić tabletki, aby nie zwiększać ryzyka wystąpienia incydentu zakrzepowo–zatorowego. Poza tym kobiety, które stosują dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i palą papierosy, powinny zaprzestać palenia, bowiem może to nasilać prozakrzepowe działanie tabletek. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych jak do tej pory nie stwierdzono, aby ich stosowanie mogło wywierać wpływ na krzepliwość krwi i tym samym przyczyniać się do ewentualnego występowania incydentów zakrzepowo–zatorowych.
 
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno jedno– jak i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą dawać też inne działania niepożądane, które będą wspólne dla obydwu rodzajów tabletek. Do działań tych zalicza się przede wszystkim wahania nastroju, bóle głowy, bolesność i tkliwość piersi. Zdarza się, że w czasie stosowania hormonalnej antykoncepcji dochodzi również do spadku libido, może także zwiększyć się masa ciała.

Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać?

Każda kobieta, która chce zażywać tabletki antykoncepcyjne, musi poinformować o tym swojego ginekologa. Lekarz w czasie wizyty zbierze od niej wywiad dotyczący jej stanu zdrowia, chorób przewlekłych oraz ewentualnie zażywanych przez nią leków. Zleci również badania laboratoryjne, przede wszystkim oceniające krzepliwość krwi, na podstawie których będzie wiadomo, czy w ogóle kobieta może stosować hormonalną antykoncepcję. Dopiero po dokładnej analizie oceny stanu zdrowia kobiety, ginekolog dobierze jej właściwy preparat, taki, który będzie mogła ona bezpiecznie stosować, bez niepokoju o jej stan zdrowia. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych będzie obecne złe samopoczucie, trzeba ponownie zgłosić się do swojego lekarza, który zamieni preparat na inny, lepiej tolerowany.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij