8. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama w ósmym tygodniu ciąży?
Łukasz Stelmaszczyk

8. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama w ósmym tygodniu ciąży?

W 8. tygodniu ciąży w badaniu USG widać już m.in. kręgosłup i nóżki rozwijającego się w brzuchu dziecka. Zarodek osiąga właśnie wielkość nasiona fasoli. Co jeszcze charakteryzuje ten moment ciąży? Tydzień 8. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 7 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 5 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 8. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 7 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co u dziecka w 8. tygodniu ciąży?

infografika co widać w usg w 8. tygodniu ciąży

W badaniu USG od 8. tygodnia widać kręgosłup i kończyny dolne. Długość ciemieniowo–siedzeniowa (CRL – Crown Rump Length) w 8. tygodniu ciąży wynosi od 9 mm na początku do 15–18 mm na końcu 8. tygodnia. Oznacza to, że dziecko pod koniec 8. tygodnia jest wielkości ziarna fasoli. Zarodek waży około 1 g, choć masy ciała nie określa się jeszcze w badaniu USG.

infografika zarodek w 8. tygodniu ciąży

Oczy dziecka zlokalizowane są na boku głowy, powstają źrenice i powieki. Zaczyna działać błędnik, dzięki czemu dziecko odczuwa ruchy i zmiany pozycji mamy.

Co u mamy w 8. tygodniu ciąży?

Osoby niewiedzące, że jesteś w ciąży nie zauważą żadnych zmian w twojej sylwetce. Przyszła mama natomiast może wyczuć niewielki guzowaty twór tuż nad spojeniem łonowym – jest to macica, w której rozwija się dziecko. Dobrze jest pomyśleć o zmianie ubrań na luźniejsze, ponieważ w brzuchu będzie robiło się coraz mniej miejsca i będzie on w niedalekiej przyszłości zwiększał swój obwód.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w brzuchu mogą pojawić się zaparcia, dlatego też ważne jest, aby stosować dietę lekkostrawną i unikać niezdrowych, ciężkich i tłustych potraw. Najlepiej włączyć do diety pokarmy zawierające błonnik. Progesteron, którego stężenie w I trymestrze jest duże, dodatkowo nasila zaparcia i rozleniwia układ pokarmowy. Na zaparcia pomagają też krótkie, 30–40-min. spacery lub innego rodzaju aktywności fizyczne. Jeśli zaparcia nie ustępują mimo zmiany diety, można rozważyć zmianę suplementów diety na takie, które zawierają mniejsze dawki żelaza, chyba że wskazania lekarskie zalecają większą podaż żelaza.

Powiązane produkty

Kiedy wybrać się do lekarza?

infografika wizyta u ginekologa w 8. tygodniu ciąży

Wiele kobiet idzie do lekarza od razu, kiedy na teście ciążowym pojawią się upragnione dwie kreski. Lekarz wykonuje badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, ale w większości przypadków nie jest w stanie wiele powiedzieć, ponieważ jest po prostu za wcześnie – ciąża jest zbyt mała, aby ją uwidocznić. Wizyta u lekarza w 8. tygodniu ciąży daje bardzo dużą szansę, że będzie można potwierdzić ciążę, zobaczyć czy jest pojedyncza, czy mnoga, czy jest prawidłowo umiejscowiona w macicy oraz czy (i jak szybko) bije serduszko, nawet w przypadku trochę młodszej ciąży, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki (w przypadku nieregularnych miesiączek, kiedy owulacja wystąpiła po 14. dniu cyklu).

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?

Przed wizytą lekarską przypomnij sobie dokładnie, kiedy była ostatnia miesiączka, a także czy była typowa, czyli taka jak zawsze, czy może miała inny charakter. Jeśli jest to twoja pierwsza ciąża, zapytaj najbliższych, czy w rodzinie nie występowały wady genetyczne, poronienia, ciąże obumarłe, ciąże mnogie itp.

Takie same informacje powinien uzyskać również tata dziecka. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe albo przyjmujesz jakiekolwiek leki, weź ze sobą całą dokumentację medyczną oraz najlepiej opakowania leków, aby pokazać je lekarzowi. Jeśli masz Identyfikacyjną kartę grupy krwi, tzw. Krewkartę, bądź oznaczoną grupę krwi podczas poprzednich porodów czy operacji, zabierz wynik ze sobą. Kobiety, które są w kolejnej ciąży, na pierwszą bądź kolejną wizytę mogą zabrać dokumentację lekarską z poprzednich ciąż.

Suplementacja i odżywianie

Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W czasie ciąży i laktacji należy jeść produkty bogate w witaminę A takie jak jaja, mleko, niektóre ryby, szpinak czy marchewkę. Nie należy jednak suplementować witaminy A na własną rękę, ponieważ jej niedobory u ludzi prawidłowo się odżywiających występują bardzo rzadko, a z kolei jej nadmiar może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Dowiedz się więcej, jak powinna wyglądać dieta kobiety spodziewającej się dziecka – przeczytaj: Zdrowa dieta kobiety ciężarnej

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij