1. tydzień ciąży – pierwsze objawy i zmiany
Łukasz Stelmaszczyk

1. tydzień ciąży – pierwsze objawy i zmiany

Choć brzmi to nieco abstrakcyjnie, trzeba wiedzieć, że w 1. tygodniu ciąży w łonie mamy nie rozwija się jeszcze zarodek. Zgodnie z fachową terminologią jest to czas planowania ciąży. Jednak nie oznacza to, że jest mniej ważny – przeciwnie. To czas niezwykle istotny dla rozwoju ciąży i zdrowia dziecka. Co się dzieje w 1. tygodniu ciąży?

Ile rzeczywiście trwa ciąża? Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?

Od zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik do porodu mija około 266 dni, jednak umownie czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do porodu – to około 280 dni. Teoretycznie dokładniejsze byłoby liczenie tygodni od dokładnej daty zapłodnienia, ale niestety, tylko niewielka część kobiet wie, kiedy do niego doszło, dlatego przyjęło się liczyć wiek ciążowy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ta metoda nie zawsze jednak sprawdza się u kobiet z nieregularnymi cyklami.

Aby wyliczyć termin porodu, korzystamy z reguły Naegelego, która brzmi: termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + rok.

Dla przykładu, załóżmy, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki przypadał na 17.03.2019, a cykle zazwyczaj trwały 28 dni. Dodając więc 7 dni, otrzymujemy 24.03.2019, następnie odejmujemy 3 miesiące, co daje nam 24.12.2018. Ostatnia operacja matematyczna do obliczenia terminu porodu to dodanie roku. Wychodzi na to, że kobieta, której ostatnia miesiączka zaczęła się 17.03.2019, będzie miała termin porodu przypadający na 24.12.2019. Należy jednak pamiętać, że w wyliczonym terminie porodu rodzi jedynie 5–20% kobiet ciężarnych, a wyznaczenie dokładnej daty ma charakter orientacyjny i formalny.

Ciąża to bardzo skomplikowany i dynamiczny proces. Małe zmiany zachodzą z dnia na dzień, a większe, często przełomowe — z tygodnia na tydzień. Z tego względu wiek ciążowy podajemy w tygodniach, a nie w miesiącach.

Co dzieje się w organizmie kobiety w 1. tygodniu ciąży?

Jest to czas przygotowywań do zapłodnienia i implantacji zarodka. W czasie menstruacji, czyli krwawienia, złuszcza się rozrośnięta i nabrzmiała w poprzednim cyklu błona śluzowa jamy macicy zwana endometrium. Zazwyczaj trwa to od 3 do 5 dni, choć wydłużenie tego czasu do tygodnia nie jest patologią. U wielu kobiet menstruacji towarzyszy ból podbrzusza czy pleców. Zazwyczaj jeszcze w pierwszym tygodniu rozpoczyna się faza folikularna, zwana również proliferacyjną. W tym okresie, trwającym od końca krwawienia aż do owulacji, odbudowuje się dopiero co złuszczona błona śluzowa macicy, zwiększa się poziom hormonów (FSH i estrogenów), wpływając pobudzająco na pęcherzyki Graffa (dojrzewające komórki jajowe otoczone komórkami odżywczymi) znajdujące się w jajnikach.

Powiązane produkty

Jak się przygotować do ciąży?

Każda kobieta planująca zajść w ciążę powinna przyjmować kwas foliowy — jest to naprawdę bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u płodu. W przypadku kobiet zdrowych zalecana dzienna dawka kwasu foliowego to 400 µg (mikrogramów) w postaci jednoskładnikowego preparatu przyjmowanego raz dziennie. 

Indywidualnie dawkę należy dobrać u kobiet, które urodziły w przeszłości dziecko z wadą cewy nerwowej. Można również przyjmować preparaty łączone, zawierające poza kwasem foliowym np. myo-inozytol, który według naukowców przyczynia się do prawidłowego wzrostu oocytów (komórka, z której powstaje dojrzała komórka jajowa).

Kolejną bardzo ważną rzeczą, która powinna poprzedzać zapłodnienie, jest prowadzenie zdrowego stylu życia — dotyczy to zarówno przyszłej mamy, jak i przyszłego taty!

Przede wszystkim należy bezwzględnie zaprzestać palenia tytoniu, spożywania alkoholu i innych używek. Zalecana jest zbilansowana, lekkostrawna dieta, z dużą ilością warzyw.

Kobiety planujące ciążę powinny odwiedzić swojego lekarza ginekologa, szczególnie jeśli dawno nie były na wizycie. Lekarz wykona USG, cytologię, zleci badania laboratoryjne jak morfologia, TSH i inne. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości będzie w stanie wdrożyć leczenie lub skierować pacjentkę do innego specjalisty, jak np. endokrynolog, diabetolog czy stomatolog. jeszcze przed zajściem w ciążę.

Dotychczasowe niepowodzenia i poronienia

Statystyki są nieubłagane. Ze wszystkich ciąż przeżywa 50 proc., choć w większości przypadków kobiety nie zdawały sobie sprawy, że były w ciąży. Z ciąż potwierdzonych do 12. tygodnia przeżywa około 80–90 proc. Jeśli kobieta poroniła nie więcej niż dwa razy, może starać się o dziecko bez dalszej diagnostyki, chyba że lekarze uznają inaczej. Czas od poronienia, po jakim można się starać o kolejną ciążę, zależy od zastosowanego leczenia i sposobu oczyszczenia macicy.

Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży – przeczytaj artykuł: Przygotowanie do ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij