Hipoglikemia - przyczyny i objawy

Hipoglikemia to stan, którego obawia się każdy diabetyk. Wielu chorych na cukrzycę doskonale wie czym jest hipoglikemia. Wielu bowiem osobiście jej doświadczyło. Zjawisko nieświadomości niedocukrzenia jest bardzo częste wśród chorych leczonych insuliną.


Jeżeli poziom cukru spada poniżej 50mg/dl (2,8mmol/l), pogarsza się samopoczucie i pojawiają się objawy niedocukrzenia (hipoglikemii). U części chorych, szczególnie ze źle wyrównaną cukrzycą i przyzwyczajonych do wyższych stężeń glukozy objawy hipoglikemii mogą wystąpić przy wyższych jej stężeniach. By skutecznie unikać tego stanu i jego następstw warto znać przyczyny, które na ogół wynikają z pewnych naszych zaniedbań.

Hipoglikemię może spowodować między innymi: zbyt duża dawka wstrzykniętej insuliny lub przyjętych leków doustnych, pominięty lub za mały posiłek, wysiłek fizyczny nieuwzględniony w planie terapii. Należy także zwrócić uwagę na alkohol, który może wywołać i pogłębiać niedocukrzenie. Niedobór cukru we krwi sygnalizowany jest wieloma niepokojącymi objawami, których intensywność zależy od tego, jak szybko i jak nisko spada poziom cukru.

Hipoglikemia jest często doświadczana jako nieprzyjemne uczucie braku kontroli nad sobą. Jedne osoby czują się bardzo podenerwowane, inne mogą wyglądać na chore lub śpiące. Są to objawy ostrzegawcze, informujące chorego o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Jeżeli w tym czasie nie podejmie się właściwych działań, może dojść do zaburzeń funkcji mózgu, różnorodnych zaburzeń neurologicznych i zachowania, a ostatecznie - do utraty przytomności z towarzyszącymi drgawkami.

Mając taką wiedzę możemy zwalczyć lekkie postaci hipoglikemii. Wiele osób by nie dopuścić do nasilenia tego stanu wypija lub zjada coś bardzo słodkiego. Butelka z napojem nie jest jednak wygodna w trakcie uprawiania sportów i nie zawsze można ją przy sobie (np. w czasie podróży samolotem). Dotąd zagrożeni atakami hipoglikemii nie dysponowali właściwymi i wygodnymi w użyciu środkami zdolnymi skutecznie i szybko pomóc choremu w takich okolicznościach.

Na szczęście mamy już na rynku szybkodziałająca płynną glukozę w elastycznych odpornych na wilgoć i zgniatanie saszetkach, które zawsze można mieć przy sobie. Jest to preparat o nazwie 1WW Płynna Glukoza dający natychmiastową pomoc osobie niedocukrzonej. 1WW Płynna Glukoza ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Jedna saszetka to odpowiednik 1WW (jeden wymiennik węglowodanowy) dzięki temu wiemy, jaką ilość węglowodanów chory przyjął w takich okolicznościach. 1WW to prosty w użyciu wygodny w przechowywaniu i szybki w działaniu preparat. 1WW stworzono dla bezpieczeństwa i wygody diabetyków a szczególnie  tych, prowadzących aktywny tryb życia.  Jest idealna podczas podróży lub uprawiania sportów. 1WW ma postać żelu możemy zatem rozprowadzając go po wewnętrznych ściankach policzków podać go osobie nieprzytomnej bez obawy o zadławienie.

Elastyczna saszetka doskonale chroni zawartość nie tylko przed wilgocią i zgnieceniem, pozwala również na ukształtowanie jej w taki sposób by móc umieścić ją w miejscach najwygodniejszych dla użytkownika. Można mieć ją przy sobie - w kieszeni, torebce, plecaku. Powinna być nieodłącznym towarzyszem każdego diabetyka. Jedno opakowanie zawiera 10 saszetek.

Podwyższony poziom cukru utrzymuje się przez około 45-60 minut, potem zaczyna znowu maleć. Dlatego też ważne jest, by po opanowaniu pierwszych objawów hipoglikemii przyjąć porcję węglowodanów złożonych, na przykład zjeść kanapkę.

Zupełnie inne jest postępowanie w ciężkich postaciach niedocukrzenia. W takiej sytuacji należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Nigdy nie wolno nieprzytomnej osobie dawać jedzenia lub picia, ponieważ może to spowodować uduszenie.Artykuł sponsorowany


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus