Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem
Katarzyna Szulik

Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem

Od początku miesiąca Główny Inspektorat Sanitarny odnotował kolejne 87 przypadków zachorowania na odrę. Prócz chorych do przychodni zgłaszają się także zaszczepieni, którzy chcą sprawdzić, czy przyjęta przez nich dawka szczepionki skutecznie uchroni przed zachorowaniem. Poruszenie w kwestii szczepień ochronnych obserwuje się nie tylko wśród pacjentów, ale i w środowisku medycznym. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” ma coraz więcej głosów poparcia, w temacie szczepień wypowiedział się też Rzecznik Praw Dziecka.

Odra powoduje coraz większe poruszenie, między innymi w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań. Ponad 50 pacjentów z podejrzeniem odry w ciągu miesiąca trafiło do przychodni tylko na Mazowszu, żadna z tych osób nie była zaszczepiona. Przypadki podejrzenia zachorowania na odrę zgłaszane są obecnie niemal w całym kraju. Prócz tych sygnałów i sugestii o grożącej epidemii choroba powoduje niepokój w społeczeństwie. Ci, którzy zostali wcześniej zaszczepieni martwią się, czy przyjęta przez nich dawka szczepionki wystarczy, by uchronić się przed schorzeniem. Według lekarzy skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest komplet szczepień lub wcześniej przebyta odra. Pediatra dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w rozmowie z TVN24 mówi, że książeczka zdrowia pacjenta powinna zawierać wpis „Trimovax” w rubryce „odra”, co stanowi potwierdzenie zaszczepienia przeciwko śwince, różyczce i odrze. Wpis MMR2 to natomiast informacja, że szczepienie przeciw wymienionym schorzeniom zostało powtórzone na którymś etapie życia. Taki wpis w książeczce zdrowia pacjenta to według lekarzy potwierdzenie pełnej ochrony przed różyczką, świnką i odrą.

Zaniepokojeni pacjenci i zwiększone zainteresowanie szczepionkami sprawiają, że w niektórych miejscach zaczyna ich brakować. Część aptek i przychodni zmaga się z brakiem szczepionek zarówno w bezpłatnej formie dla dzieci, jak i tych odpłatnych – dla dorosłych. Problem z dostępnością dotyczy przede wszystkim preparatu Priorix chroniącego przed świnką, różyczką i odrą. Ministerstwo Zdrowia wydało już oficjalnie zgodę na dystrybucję kolejnych szczepionek.

„Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem

Projekt „Szczepimy, bo myślimy” to inicjatywa Roberta Wagnera i Marcina Kostki mająca na celu wprowadzenie kryterium dla rodziców, którzy ubiegają się o miejsce dla dziecka w żłobku lub przedszkolu. Kryterium to dotyczy przedstawienia zaświadczenia o posiadaniu obowiązkowych szczepień ochronnych przez dziecko, które miałoby być przyjęte do placówki lub też zaświadczenia, które potwierdza przeciwwskazanie do wykonania takich szczepień. Akcję poparła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, uzasadniając swoją decyzję w komunikacie dla PAP koniecznością wzmocnienia dotychczasowych oraz podjęcia nowych działań na rzecz szczepień ochronnych.

Poparcie akcji zbierania podpisów nie jest jedynym działaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w kwestii szczepień. Równocześnie zadeklarowała ona również aktywne wsparcie działań edukacyjno-informacyjnych dla społeczeństwa w temacie zagrożeń wynikających z braku szczepień ochronnych. Tym samym Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że szczepienia to jedno z najbardziej istotnych narzędzi, którym może dysponować zdrowie publiczne.

Szczepionki stanowią jedną z najskuteczniejszych metod walki z niebezpiecznymi dla organizmu chorobami zakaźnymi, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu dorosłych oraz dzieci. Równocześnie jest to powszechnie akceptowana metoda profilaktyki chorób zakaźnych zarówno w kontekście jednostki, jak i całego społeczeństwa. Jak dotąd to również najbardziej skuteczny i bezpieczny sposób unikania chorób zakaźnych.

Rzecznik Praw Dziecka: brak zaszczepienia dziecka narusza jego prawa

Według Rzecznika Praw Dziecka szczepienia ochronne są nie tylko najbardziej skutecznym sposobem zwalczania chorób zakaźnych, ale stanowią również realizację podstawowego prawa dziecka do ochrony życia i zdrowia. To głos sprzeciwu wobec projektu ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia ochronne. Co więcej, Rzecznik sugeruje kierunek, w jakim powinny zmierzać działania dotyczące szczepień. Według niego powinny być ukierunkowane zwłaszcza na szerzenie naukowej wiedzy o szczepieniach, która stanowi rzetelne źródło informacji dla społeczeństwa. Istotne jest również uświadamianie pacjentów na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), przekazywanie rodzicom i opiekunom dzieci rzetelnych i pełnych informacji na temat szczepień oraz wnikliwa ocena stanu zdrowia dziecka przed podaniem mu szczepionki. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił również z prośbą do Głównego Inspektora Sanitarnego o podzielenie się planami w obszarze profilaktyki chorób zakaźnych oraz szczepień ochronnych. Nie są to jedyne interwencje Rzecznika Praw Dziecka: jego działania objęły również lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i sprawdzenie, czy informacje przekazywane rodzicom na temat szczepień są rzetelne. Dostrzegając w tej sferze niedociągnięcia wystąpił też z apelem do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o przyjrzenie się problemowi i podjęcie działań mających na celu lepsze uświadomienie rodziców i opiekunów dzieci w kwestii szczepień ochronnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zainicjował również działania w kwestii poprawy procesu przechowywania i transportu szczepionek. Te wszystkie działania mają na celu nie tylko lepszy stan wiedzy na temat szczepień, ale również zapewnienie, że ich jakość jest niepodważalna.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Odwodnienie u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i zasady postępowania

  Odwodnienie u dzieci może pojawić się na skutek tzw. jelitówki, przewlekłych wymiotów, gorączki lub upałów przy niedostatecznej podaży płynów. Odwodnione dziecko odczuwa wzmożone pragnienie, jest apatyczne, senne, płacze bez łez, a także oddaje zmniejszoną ilość moczu. Co robić w przypadku wystąpienia odwodnienia u dziecka? W jaki sposób nawadniać dziecko?

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

 • Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

  Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

 • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

  Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij