Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem
Katarzyna Szulik

Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem

Od początku miesiąca Główny Inspektorat Sanitarny odnotował kolejne 87 przypadków zachorowania na odrę. Prócz chorych do przychodni zgłaszają się także zaszczepieni, którzy chcą sprawdzić, czy przyjęta przez nich dawka szczepionki skutecznie uchroni przed zachorowaniem. Poruszenie w kwestii szczepień ochronnych obserwuje się nie tylko wśród pacjentów, ale i w środowisku medycznym. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” ma coraz więcej głosów poparcia, w temacie szczepień wypowiedział się też Rzecznik Praw Dziecka.

Odra powoduje coraz większe poruszenie, między innymi w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań. Ponad 50 pacjentów z podejrzeniem odry w ciągu miesiąca trafiło do przychodni tylko na Mazowszu, żadna z tych osób nie była zaszczepiona. Przypadki podejrzenia zachorowania na odrę zgłaszane są obecnie niemal w całym kraju. Prócz tych sygnałów i sugestii o grożącej epidemii choroba powoduje niepokój w społeczeństwie. Ci, którzy zostali wcześniej zaszczepieni martwią się, czy przyjęta przez nich dawka szczepionki wystarczy, by uchronić się przed schorzeniem. Według lekarzy skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest komplet szczepień lub wcześniej przebyta odra. Pediatra dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w rozmowie z TVN24 mówi, że książeczka zdrowia pacjenta powinna zawierać wpis „Trimovax” w rubryce „odra”, co stanowi potwierdzenie zaszczepienia przeciwko śwince, różyczce i odrze. Wpis MMR2 to natomiast informacja, że szczepienie przeciw wymienionym schorzeniom zostało powtórzone na którymś etapie życia. Taki wpis w książeczce zdrowia pacjenta to według lekarzy potwierdzenie pełnej ochrony przed różyczką, świnką i odrą.

Zaniepokojeni pacjenci i zwiększone zainteresowanie szczepionkami sprawiają, że w niektórych miejscach zaczyna ich brakować. Część aptek i przychodni zmaga się z brakiem szczepionek zarówno w bezpłatnej formie dla dzieci, jak i tych odpłatnych – dla dorosłych. Problem z dostępnością dotyczy przede wszystkim preparatu Priorix chroniącego przed świnką, różyczką i odrą. Ministerstwo Zdrowia wydało już oficjalnie zgodę na dystrybucję kolejnych szczepionek.

„Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem

Projekt „Szczepimy, bo myślimy” to inicjatywa Roberta Wagnera i Marcina Kostki mająca na celu wprowadzenie kryterium dla rodziców, którzy ubiegają się o miejsce dla dziecka w żłobku lub przedszkolu. Kryterium to dotyczy przedstawienia zaświadczenia o posiadaniu obowiązkowych szczepień ochronnych przez dziecko, które miałoby być przyjęte do placówki lub też zaświadczenia, które potwierdza przeciwwskazanie do wykonania takich szczepień. Akcję poparła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, uzasadniając swoją decyzję w komunikacie dla PAP koniecznością wzmocnienia dotychczasowych oraz podjęcia nowych działań na rzecz szczepień ochronnych.

Poparcie akcji zbierania podpisów nie jest jedynym działaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w kwestii szczepień. Równocześnie zadeklarowała ona również aktywne wsparcie działań edukacyjno-informacyjnych dla społeczeństwa w temacie zagrożeń wynikających z braku szczepień ochronnych. Tym samym Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że szczepienia to jedno z najbardziej istotnych narzędzi, którym może dysponować zdrowie publiczne.

Szczepionki stanowią jedną z najskuteczniejszych metod walki z niebezpiecznymi dla organizmu chorobami zakaźnymi, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu dorosłych oraz dzieci. Równocześnie jest to powszechnie akceptowana metoda profilaktyki chorób zakaźnych zarówno w kontekście jednostki, jak i całego społeczeństwa. Jak dotąd to również najbardziej skuteczny i bezpieczny sposób unikania chorób zakaźnych.

Rzecznik Praw Dziecka: brak zaszczepienia dziecka narusza jego prawa

Według Rzecznika Praw Dziecka szczepienia ochronne są nie tylko najbardziej skutecznym sposobem zwalczania chorób zakaźnych, ale stanowią również realizację podstawowego prawa dziecka do ochrony życia i zdrowia. To głos sprzeciwu wobec projektu ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia ochronne. Co więcej, Rzecznik sugeruje kierunek, w jakim powinny zmierzać działania dotyczące szczepień. Według niego powinny być ukierunkowane zwłaszcza na szerzenie naukowej wiedzy o szczepieniach, która stanowi rzetelne źródło informacji dla społeczeństwa. Istotne jest również uświadamianie pacjentów na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), przekazywanie rodzicom i opiekunom dzieci rzetelnych i pełnych informacji na temat szczepień oraz wnikliwa ocena stanu zdrowia dziecka przed podaniem mu szczepionki. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił również z prośbą do Głównego Inspektora Sanitarnego o podzielenie się planami w obszarze profilaktyki chorób zakaźnych oraz szczepień ochronnych. Nie są to jedyne interwencje Rzecznika Praw Dziecka: jego działania objęły również lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i sprawdzenie, czy informacje przekazywane rodzicom na temat szczepień są rzetelne. Dostrzegając w tej sferze niedociągnięcia wystąpił też z apelem do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o przyjrzenie się problemowi i podjęcie działań mających na celu lepsze uświadomienie rodziców i opiekunów dzieci w kwestii szczepień ochronnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zainicjował również działania w kwestii poprawy procesu przechowywania i transportu szczepionek. Te wszystkie działania mają na celu nie tylko lepszy stan wiedzy na temat szczepień, ale również zapewnienie, że ich jakość jest niepodważalna.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij