Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem - portal DOZ.pl
Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem
Katarzyna Szulik

Coraz więcej zachorowań na odrę. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem

Od początku miesiąca Główny Inspektorat Sanitarny odnotował kolejne 87 przypadków zachorowania na odrę. Prócz chorych do przychodni zgłaszają się także zaszczepieni, którzy chcą sprawdzić, czy przyjęta przez nich dawka szczepionki skutecznie uchroni przed zachorowaniem. Poruszenie w kwestii szczepień ochronnych obserwuje się nie tylko wśród pacjentów, ale i w środowisku medycznym. Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” ma coraz więcej głosów poparcia, w temacie szczepień wypowiedział się też Rzecznik Praw Dziecka.

Odra powoduje coraz większe poruszenie, między innymi w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań. Ponad 50 pacjentów z podejrzeniem odry w ciągu miesiąca trafiło do przychodni tylko na Mazowszu, żadna z tych osób nie była zaszczepiona. Przypadki podejrzenia zachorowania na odrę zgłaszane są obecnie niemal w całym kraju. Prócz tych sygnałów i sugestii o grożącej epidemii choroba powoduje niepokój w społeczeństwie. Ci, którzy zostali wcześniej zaszczepieni martwią się, czy przyjęta przez nich dawka szczepionki wystarczy, by uchronić się przed schorzeniem. Według lekarzy skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest komplet szczepień lub wcześniej przebyta odra. Pediatra dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w rozmowie z TVN24 mówi, że książeczka zdrowia pacjenta powinna zawierać wpis „Trimovax” w rubryce „odra”, co stanowi potwierdzenie zaszczepienia przeciwko śwince, różyczce i odrze. Wpis MMR2 to natomiast informacja, że szczepienie przeciw wymienionym schorzeniom zostało powtórzone na którymś etapie życia. Taki wpis w książeczce zdrowia pacjenta to według lekarzy potwierdzenie pełnej ochrony przed różyczką, świnką i odrą.

Zaniepokojeni pacjenci i zwiększone zainteresowanie szczepionkami sprawiają, że w niektórych miejscach zaczyna ich brakować. Część aptek i przychodni zmaga się z brakiem szczepionek zarówno w bezpłatnej formie dla dzieci, jak i tych odpłatnych – dla dorosłych. Problem z dostępnością dotyczy przede wszystkim preparatu Priorix chroniącego przed świnką, różyczką i odrą. Ministerstwo Zdrowia wydało już oficjalnie zgodę na dystrybucję kolejnych szczepionek.

„Szczepimy, bo myślimy” z większym poparciem

Projekt „Szczepimy, bo myślimy” to inicjatywa Roberta Wagnera i Marcina Kostki mająca na celu wprowadzenie kryterium dla rodziców, którzy ubiegają się o miejsce dla dziecka w żłobku lub przedszkolu. Kryterium to dotyczy przedstawienia zaświadczenia o posiadaniu obowiązkowych szczepień ochronnych przez dziecko, które miałoby być przyjęte do placówki lub też zaświadczenia, które potwierdza przeciwwskazanie do wykonania takich szczepień. Akcję poparła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, uzasadniając swoją decyzję w komunikacie dla PAP koniecznością wzmocnienia dotychczasowych oraz podjęcia nowych działań na rzecz szczepień ochronnych.

Poparcie akcji zbierania podpisów nie jest jedynym działaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w kwestii szczepień. Równocześnie zadeklarowała ona również aktywne wsparcie działań edukacyjno-informacyjnych dla społeczeństwa w temacie zagrożeń wynikających z braku szczepień ochronnych. Tym samym Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że szczepienia to jedno z najbardziej istotnych narzędzi, którym może dysponować zdrowie publiczne.

Szczepionki stanowią jedną z najskuteczniejszych metod walki z niebezpiecznymi dla organizmu chorobami zakaźnymi, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu dorosłych oraz dzieci. Równocześnie jest to powszechnie akceptowana metoda profilaktyki chorób zakaźnych zarówno w kontekście jednostki, jak i całego społeczeństwa. Jak dotąd to również najbardziej skuteczny i bezpieczny sposób unikania chorób zakaźnych.

Rzecznik Praw Dziecka: brak zaszczepienia dziecka narusza jego prawa

Według Rzecznika Praw Dziecka szczepienia ochronne są nie tylko najbardziej skutecznym sposobem zwalczania chorób zakaźnych, ale stanowią również realizację podstawowego prawa dziecka do ochrony życia i zdrowia. To głos sprzeciwu wobec projektu ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia ochronne. Co więcej, Rzecznik sugeruje kierunek, w jakim powinny zmierzać działania dotyczące szczepień. Według niego powinny być ukierunkowane zwłaszcza na szerzenie naukowej wiedzy o szczepieniach, która stanowi rzetelne źródło informacji dla społeczeństwa. Istotne jest również uświadamianie pacjentów na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), przekazywanie rodzicom i opiekunom dzieci rzetelnych i pełnych informacji na temat szczepień oraz wnikliwa ocena stanu zdrowia dziecka przed podaniem mu szczepionki. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił również z prośbą do Głównego Inspektora Sanitarnego o podzielenie się planami w obszarze profilaktyki chorób zakaźnych oraz szczepień ochronnych. Nie są to jedyne interwencje Rzecznika Praw Dziecka: jego działania objęły również lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i sprawdzenie, czy informacje przekazywane rodzicom na temat szczepień są rzetelne. Dostrzegając w tej sferze niedociągnięcia wystąpił też z apelem do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o przyjrzenie się problemowi i podjęcie działań mających na celu lepsze uświadomienie rodziców i opiekunów dzieci w kwestii szczepień ochronnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zainicjował również działania w kwestii poprawy procesu przechowywania i transportu szczepionek. Te wszystkie działania mają na celu nie tylko lepszy stan wiedzy na temat szczepień, ale również zapewnienie, że ich jakość jest niepodważalna.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

  Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

 • Choroba Kawasaki – przyczyny, objawy, leczenie choroby Kawasakiego. Choroba Kawasaki a koronawirus

  Choroba Kawasaki to choroba ogólnoustrojowa dotykająca głównie małe dzieci, powodująca stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, pojawiają się takie objawy, jak: wysoka gorączka, stan zapalny gardła, zaczerwienienie spojówek, rozpulchniony, tzw. truskawkowy język, opuchlizna palców rąk i stóp. Jakie są przyczyny choroby Kawasakiego? Jak wygląda jej leczenie?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

  Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Pasożyty u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie, odrobaczanie profilaktyczne

  W organizmie człowieka może bytować ponad 300 gatunków pasożytów (nazwa pasożyt wywodzi się z greckiego słowa parasitos i oznacza „darmozjad”). Mogą żyć one w skórze, na włosach, w płucach, w stawach, wątrobie, oczach, a nawet w mózgu. Czy zatem jest powód do strachu? Jak objawiają się pasożyty u dzieci? Jak często występują robaczyce w Polsce i czy „profilaktyczne odrobaczanie” jest skuteczne? 

 • PFAPA (zespół gorączek nawracających) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Gorączka u dziecka zawsze jest przyczyną niepokoju u opiekunów. Na szczęście za większość z nich odpowiadają banalne infekcje wirusowe, jednak zawsze warto zachować czujność w przypadku jej obecności. Czym jest tajemniczo brzmiący zespół PFAP? Jakie są jego przyczyny, diagnostyka i leczenie?

 • Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

  Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij