Kosmetyki dla noworodka - jakie warto kupić?
Urszula Krzesiak

Kosmetyki dla noworodka - jakie warto kupić?

Dobór właściwego produktu do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry noworodka jest niezwykle trudny, a już zwłaszcza dla każdego świeżo upieczonego rodzica. Co więcej, czasami nawet trudniejszy niż wybór odpowiedniego preparatu dla osoby dorosłej. Często bowiem gubimy się w gąszczu coraz to nowszych kosmetyków, zapominając, co tak naprawdę się liczy.

Zakrojone na szeroką skalę akcje marketingowe sprawiają, że nasza uwaga kierowana jest nie na rzeczy istotne, tj. składy i właściwości, a na kolorowe opakowania czy dodawane do zakupów gratisy. Często także wyznacznikiem przy wyborze staje się cena, a przecież nie zawsze jest ona wykładnikiem jakości kosmetyków. Zdarza się również, że rodzice ulegają chwilowej modzie na konkretne preparaty, sugerują się nie do końca sprawdzonymi rozwiązaniami (np. opiniami znajomych) lub wprowadzają do codziennej pielęgnacji maluszka zbyt wiele kosmetyków naraz. A przecież istnieje kilka żelaznych zasad, którymi warto się kierować, aby wybór takich preparatów okazał się skuteczny i był dla nas prawdziwą przyjemnością.

Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla noworodka? 

Przede wszystkim produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry noworodka powinny być dobrane do wieku dziecka, przed zakupem upewnijmy się zatem, że wybrane kosmetyki mogą być stosowane od 1. dnia życia (informacja taka powinna się znaleźć na opakowaniu). Co więcej, produkty te powinny posiadać odpowiednie atesty, np. Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) czy Atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Trafnym wyborem mogą okazać się tutaj kosmetyki apteczne (dermokosmetyki), które wykazują właściwości hipoalergiczne, a więc nieuczulające. Wiele znanych marek aptecznych (polskich i zagranicznych) posiada już w swoim asortymencie tzw. emolienty, oparte na naturalnych olejach, wykazujące wysoką skuteczność w łagodzeniu dolegliwości wrażliwej skóry dziecka. Przywracają one - lub zachowują - naturalną barierę ochronną naskórka, zapobiegając tym samym ewentualnym podrażnieniom.

Biorąc pod uwagę powyższe, podstawą znalezienia optymalnego kosmetyku jest więc weryfikacja jego składu chemicznego, przy czym przy analizowaniu składu danego preparatu warto brać pod uwagę nie tylko jego skład jakościowy, ale też ilościowy - poznamy go po informacji, na którym miejscu w INCI znajduje się poszukiwana substancja.

Nie bez znaczenia pozostaje również komfort i wygoda stosowania produktu - wiele z nich zamkniętych jest w wygodne opakowania z wbudowanym dozownikiem ułatwiającym aplikację i zachowanie sterylności. Poniżej krótka charakterystyka najważniejszych produktów.

Oliwka do pielęgnacji noworodka 

Bazowym kosmetykiem do pielęgnacji skóry każdego noworodka jest oliwka. Nie tylko odżywia, nawilża i regeneruje skórę, ale również łagodzi podrażnienia i przywraca jej komfort. Nowoczesne oliwki, z uwagi na naturalne składy (naturalne olejki, w tym zwłaszcza olejek migdałowy i ekstrakty roślinne, np. z rumianku czy lawendy) działają wyciszająco i relaksująco, ułatwiając zasypianie.

Oliwka służy przede wszystkim do pielęgnacji skóry, ale również łagodnego oczyszczania okolic pieluszkowych oraz delikatnego masażu całego ciała.

Najczęściej rekomendowane przez lekarzy pediatrów oliwki są wolne od parafiny, parabenów, silikonów i substancji zapachowych, można je dodawać także do kąpieli.
Kolejnym wszechstronnym kosmetykiem do pielęgnacji ciała jest krem na odparzenia. Wspomaga on regenerację skóry, działa łagodząco i ochronnie. Tworzy barierę zabezpieczającą skórę przed drażniącymi czynnikami, chroni i łagodzi zaczerwienienia, a także pozwala skórze oddychać. Preparat taki nie powinien zawierać oleju mineralnego, pochodnych ropy naftowej, silikonów, parabenów, syntetycznych konserwantów, substancji zapachowych, alkoholu, glikolu propylenowego, PEG i barwników. Zaleca się natomiast, aby był on testowany dermatologicznie i posiadał pH neutralne dla skóry noworodka. Regularne stosowanie kremu na odparzenia zapewnia skuteczną pielęgnację i chroni przed nawrotem objawów, a także łagodzi skutki w przypadku ich wystąpienia. Do substancji aktywnych występujących w tego rodzaju preparatach zaliczamy przede wszystkim tlenek cynku, pantenol, alantoinę, masło shea i witaminę E.

Powiązane produkty

Emulsja do pielęgnacji ciała

Emulsja do pielęgnacji ciała to następny kosmetyk, po który warto sięgnąć w przypadku noworodków. Zalecany jest on do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. Długotrwale nawilża skórę, zapewniając jej zdrowe funkcjonowanie, zmiękcza i uelastycznia naskórek oraz wzmacnia barierę naskórkową i ogranicza utratę wody. Emulsja chroni również przed podrażnieniami, wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi. W swoim składzie zawiera najczęściej następujące substancje aktywne: oleje naturalne (w tym olej konopny, olej canola, olej awokado, olej makadamia), masło shea, mocznik.

Szczególnie zalecane jest stosowanie emulsji każdorazowo po umyciu maluszka - dzięki lekkiej konsystencji doskonale rozprowadza się ona na skórze i szybko wchłania, nie pozostawiając przy tym uczucia lepkości.

Płyn do mycia i kąpieli 

Płyn do mycia i kąpieli od pierwszych dni życia z formułą opartą na łagodnych substancjach myjących (bez mydła, SLES, SLS) - preparat delikatnie oczyszcza i pielęgnuje skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej. Nie dość, że posiada doskonałe właściwości myjące, to jeszcze długotrwale odżywia i natłuszcza skórę, zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu skóry oraz regeneruje płaszcz hydrolipidowy skóry i pozostawia ochronną warstwę na jej powierzchni. Kosmetyki dla noworodków przeznaczone do kąpieli stosujemy następująco: niewielką ilość płynu wlewamy do wanienki wypełnionej wodą (temp. ok. 37°C) lub nanosimy na uprzednio zwilżoną myjkę. Po umyciu ciała i włosów dokładnie płuczemy letnią wodą, należy przy tym pamiętać, aby kąpiel noworodka nie trwała dłużej niż kilka minut.

Chusteczki pielęgnacyjne

Chusteczki pielęgnacyjne przeznaczone do codziennej pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry noworodków, niemowląt i dzieci, które dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i pantenolu pomagają łagodnie nawilżyć skórę i złagodzić ewentualne podrażnienia. Struktura i wyjątkowo miękki materiał takich chusteczek zapewniają dokładne i komfortowe oczyszczanie. Pozwalają na łagodną i skuteczną pielęgnację i higienę dziecięcej skóry. Chusteczki posiadają na ogół delikatny, przyjemny zapach i służą do pielęgnacji twarzy, rączek i fałdek skóry, ich działanie jest zatem uniwersalne. Skutecznie i łagodnie oczyszczają skórę dziecka oraz chronią przed odparzeniami i podrażnieniami. Zawierają w swoim składzie m.in. aloes i pantenol, znane z działania wspomagającego proces gojenia się skóry - chusteczki wytwarzają na skórze specjalną barierę chroniącą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Należy również pamiętać, że ich bezpieczeństwo i skuteczność działania stają się przedmiotem licznych badań dermatologicznych. Wybierając chusteczki pielęgnacyjne starajmy się zwracać uwagę na to, aby sięgać głównie po produkty biodegradowalne (z uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

    Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

  • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

    U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

  • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

    Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

    Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

  • Objawy, które powinny cię zaniepokoić. Nowotwory u dziecka

    Aż 60% rodziców nie wie, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę, aby w porę wykryć potencjalne choroby nowotworowe u swoich dzieci. Z kolei aż 80% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i w porę wdrożono leczenie, udaje się uratować. Na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?

  • Jak podawać leki dziecku? Czopki, tabletki, inhalacje i syrop

    Podawanie leków dziecku w trakcie choroby to w wielu przypadkach nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prowadzić domowe leczenie, aby było jak najskuteczniejsze. Jak podawać dziecku tabletki oraz co zrobić, aby inhalacja była jak najbardziej efektywna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij