×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gdy mama karmi dziecko

Pokarm matki zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka w pierwszym okresie życia. Są one przekazywane w formie substancji prostych, łatwo przyswajalnych dla nie w pełni dojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego noworodka.

Nic nie zastąpi dziecku pokarmu jego matki, ponieważ zawiera on wszystkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, które przekazywane są w formie substancji prostych, łatwo przyswajalnych dla nie w pełni dojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego noworodka. Bezpośrednio po porodzie w piersiach pojawia się siara. Jest to wodniste, żółtawe mleko zawierające duże ilości przeciwciał odpornościowych przekazywanych dziecku przez matkę. Siara wydzielana jest przez 1-2 dni po porodzie, a później przekształca się w bardziej kaloryczne, białe mleko dojrzałe.

Jak karmić dziecko

Prawidłowo przystawione do piersi dziecko powinno mieć w buzi całą brodawkę wraz z otoczką, wtedy ssanie jest najbardziej efektywne. Dziecko ssące pierś wkłada w tę czynność wielki wysiłek. Zdarzyć się może, że nie ma tyle siły, aby dobrze ssać i zasypia w czasie karmienia.

Należy cały czas kontrolować czy pracuje buzia dziecka. Jeżeli mama widzi, że dziecko possało 2-3 minuty i zasnęło, powinna je obudzić. Można to robić, próbując wyjmować mu brodawkę z buzi. Gdy zmusimy je do ponownego jej schwycenia, wówczas dziecko odruchowo znów zacznie ssać. Dziecko należy karmić na żądanie, ale jednorazowe karmienie nie powinno trwać dłużej niż godzinę. Jeżeli dziecko ssie prawidłowo, powinno opróżnić pierś w ciągu 15 minut. Dzieci nie powinny godzinami tkwić przy piersi mamy, bowiem ślina dziecka zawiera substancje bakteriobójcze, które wpływają drażniąco na skórę piersi matki. Efektem zbyt długiego ssania może być pojawienie się pęknięć na brodawkach sutkowych.

Ważne jest także, aby już od pierwszych dni życia dziecka wprowadzić mu rytm posiłków i snu. Po karmieniu trwającym nawet do godziny powinny nastąpić 2 godziny przerwy do następnego karmienia. Jeżeli dziecko obudzi się wcześniej, należy je zabawiać. Najedzony noworodek czy mały niemowlak nie powinien płakać.

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

Jeżeli karmione piersią dziecko "ciągle płacze" - można przypuszczać, że się nie najada. Również jeśli noworodek nie zasypia po karmieniu, należy sprawdzić, czy całkowicie opróżniło pierś. Jeżeli po karmieniu matka może jeszcze odciągnąć sporo pokarmu z piersi, np. 50 ml, należy ten pokarm podać dziecku specjalną łyżeczką z dozownikiem lub zakraplaczem na wewnętrzną ściankę policzka, a w ostateczności przez smoczek z butelki. Jeżeli dziecko opróżniło pierś i nadal jest głodne, to może znaczyć, że matka produkuje dla niego za mało pokarmu. Każdy stres i zdenerwowanie mogą zaburzyć prawidłową produkcję mleka. W takiej sytuacji po karmieniu, gdy dziecko opróżniło obie piersi, należy przygotować dla niego jeszcze 100 ml mieszanki. Jeżeli wypije 50-70 ml, to znaczy, że matce brakuje pokarmu i dziecko trzeba dokarmiać.

Kolki

Na skutek niedojrzałości układu trawiennego dziecko po karmieniu odczuwa ból brzuszka. Najprawdopodobniej ból powoduje nadmiar gazów jelitowych gromadzących się w środkowym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Ból najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Dowiedz się więcej o kolkach.

Dieta mamy

Dieta mamy karmiącej powinna być lekkostrawna. Nie wolno jej spożywać żadnych smażonych i mocno przyprawionych potraw.

Jak dbać o brodawki

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia skóry brodawki i jej otoczki, najlepiej zaprzestać karmienia dziecka piersią do czasu wygojenia się ranek. Należy wtedy karmić dziecko pokarmem odciąganym przez mamę. Na noc brodawki należy smarować grubą warstwą dostępnej w aptekach maści. Przed przystąpieniem do odciągania pokarmu należy maść lub krem usunąć z piersi, a samą pierś dokładnie umyć używając mydła dla niemowląt, a następnie dobrze spłukać wodą. Piersi należy myć po i przed każdym karmieniem dziecka. Brodawki można także smarować pokarmem, który ma działanie odkażające.

Jak podawać odciągnięte mleko

Odciągnięte mleko matki można przechowywać w lodówce do 8 godzin. Przed podaniem go dziecku należy podgrzewać je w podgrzewaczu z termoregulatorem, gdyż zbyt wysoka temperatura niszczy wszelkie składniki odżywcze pokarmu matki. Jeżeli dziecko nie wypije całej porcji odciągniętego mleka i w butelce zostanie np. 20-30 ml, należy wylać to, co zostało. Ślina dziecka zawiera enzymy trawienne, które powodują zakwaszanie mleka.

Uwaga na zastoje

W pierwszym okresie karmienia, kiedy laktacja jeszcze nie jest ustabilizowana, mogą pojawiać się zastoje pokarmu w piersiach. Dochodzi do nich na skutek zaczopowania kanalika mlecznego. Pierwszym objawem zastoju mleka w piersi jest silny ból oraz stwardnienie części gruczołu piersiowego. Po każdym karmieniu należy sprawdzić, czy pierś jest opróżniona. W przypadku zastoju należy rozgrzać pierś w ciepłej wodzie lub pod prysznicem i wymasować miejsce zastoju, doprowadzając do udrożnienia kanału. Masaż piersi powinna wykonywać druga osoba, np. mąż, ponieważ sama kobieta z powodu bólu nie jest w stanie piersi dobrze wymasować. Następnie  najlepiej ręcznie, odciągnąć zalegający pokarm. W celu zapobiegania zastojom w przyszłości, nie należy dopuszczać do wychłodzenia piersi.

Dzieci karmione piersią w pierwszym półroczu życia przybywają na wadze po około 600-700 g miesięcznie, a w drugim półroczu życia po około 500 g miesięcznie.


Podziel się: