5 powodów, dla których warto pić herbatę
Krzysztof Słomiak

5 powodów, dla których warto pić herbatę

Herbata to napój, który niepodzielnie króluje na polskich stołach. Dodatek śniadań i kolacji, ale przede wszystkim niezastąpiony rozgrzewacz w trakcie długich, jesiennych i mroźnych, zimowych wieczorów. Warto wybrać dobrą jakościowo herbatę po to, aby cieszyć się jej wszystkimi właściwościami. W czasach kiedy w produktach możemy znaleźć wiele sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy i konserwantów, jako stałych dodatków do żywności, chwila poświęcona na przeczytanie składu produktów, które kupujemy, może przysporzyć wielu korzyści. Tej zasadzie podlega również herbata.

Herbata dobra na wszystko?

Herbat i herbatek jest na rynku bardzo dużo. Od zielonych po czerwone, żółte, białe i czarne. Ten podstawowy podział będzie determinował kolor, zapach, a przede wszystkim smak i właściwości przyrządzonego napoju. Należy pamiętać, aby nie dać się oszukać i wybierać herbatę o dobrej jakości. Najlepiej liściastą, gdzie łatwo będziemy mogli obejrzeć listki, sprawdzić to, jak surowiec był traktowany w czasie przygotowywania, suszenia i fermentacji.

Możesz także sięgnąć po gotowy zestaw herbat ziołowych. Specjalnie wyselekcjonowane herbatki mogą znaleźć zastosowanie na różne dolegliwości.

Kiedy już znajdziemy herbatę dobrą dla nas możemy oczekiwać dobroczynnego działania tego napoju. Niezależnie od rodzaju herbaty, napój ten charakteryzuje się kilkoma ciekawymi właściwościami:

- herbata chroni serce oraz wpływa korzystnie na ciśnienie krwi
- obecność przeciwutleniaczy wymiata wolne rodniki, które wpływają na procesy zapalne i starzenia się
- polifenole ułatwiają zapamiętywanie i uczenie się
- tanina działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
- garbniki zawarte w herbacie działają ściągająco
- katechiny ułatwiają spalanie tłuszczów oraz regulują gospodarkę energetyczną

Powody, dla których warto pić herbatę

Aby utworzyć listę 5 powodów dla których warto pić herbatę, trzeba się odwołać do powyższych właściwości.

1. Picie herbaty może pomóc w zmniejszeniu ryzyka ataków serca. Zostało udowodnione naukowo, że zawarte w herbacie polifenole oraz flawonoidy, odpowiedzialne są za ochronę układu sercowo-naczyniowego. Nie jest to lek, który będzie leczył, ale na pewno dobra prewencja i ochrona przed wieloma chorobami, które w tej chwili można nazwać wspólnym mianem: cywilizacyjnych. Dodatkowo zawarte w herbacie przeciwutleniacze, wymiatają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się.

2. Herbata nawadnia organizm. To mit, że napój który zawiera kofeinę musi odwadniać organizm. Zawarte w herbacie związki w tym cenne mikro- i makroelementy stanowią bazę odżywczą dla organizmu.

Spożywanie herbaty, nie tylko nas nawodni, ale sprawi, że dystrybucja i wchłanianie tych związków będzie odbywała się efektywniej. Poprawia ona również gęstość kości i ich wytrzymałość.

3. Herbata pomaga schudnąć. Napój ten zwiększa wytrzymałość podczas ćwiczeń. Związki przeciwutleniające, którymi są katechiny zawarte w herbacie (w szczególności jest ich dużo w herbacie zielonej), skłaniają organizm, aby efektywniej spalał tłuszcz. Pozwala to na lepsze uwalnianie energii w trakcie ćwiczeń i jednocześnie pozwala je wydłużyć.

Regularne picie gorącej herbaty, reguluje metabolizm i pozwala na utrzymanie stałego indeksu BMI. Nie zastąpi ona diety i ćwiczeń fizycznych, ale warto się wspomóc, w tym trudnym procesie.

4. Herbata chroni przed rakiem. I znów wracamy do dobroczynnych przeciwutleniaczy. Związki te spowalniają procesy utleniania i wymiatają wolne rodniki. Mogą one w ten sposób chronić przed rakiem piersi, okrężnicy, przełyku i jelita grubego, skóry, płuc, żołądka, wątroby i prostaty. Dodatkowo herbata chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. W szczególności zielona herbata, działa trochę jak filtr UV. Nie znaczy to, że wystarczy wypić herbatkę przed opalaniem się, ale na pewno wspomoże ona działanie kremu z filtrem, przez co może następnym razem nie poparzymy naszej skóry. Regularne picie herbaty chroni nawet przed szkodliwymi skutkami palenia. To dobra wiadomość dla palaczy, nie jest jednak dla nich usprawiedliwieniem i rozwiązaniem problemu ich nałogu.

Możesz także sięgnąć po gotowy zestaw herbat ziołowych. Specjalnie wyselekcjonowane herbatki mogą znaleźć zastosowanie na różne dolegliwości.

5. Herbata poprawia procesy poznawcze. Polifenole poprawiają procesy związane z uczeniem się i zapamiętywaniem. Te związki potrafią wpływać na działanie mózgu i stanowią dobrą profilaktykę dla chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona.

Powiązane produkty

A jednak nie na wszystko

Wydawać by się mogło, że herbata rozwiązuje wszystkie problemy zdrowotne. Na pewno wspomaga organizm w mobilizacji. Należy jednak jak zawsze pamiętać o umiarze. Nadmierne spożywanie gorącej herbaty może zwiększać ryzyko chorób przełyku poprzez miejscowe przegrzania czy poparzenia i mikrourazy. Niskiej jakości herbata może być nawet szkodliwa. Wybierajmy więc świadomie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij