Ból pod pachą — przyczyny i objawy
Michał Posmykiewicz

Ból pod pachą — przyczyny i objawy

Przyczyny bólu pod pachą mogą być bardzo różne. Jedne z nich są naprawdę błahe i ustępują szybko, inne natomiast mogą mieć związek z poważnymi chorobami. Dlatego zawsze, jeśli pojawia się ból, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy wybrać się do lekarza. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu oraz po zbadaniu nas postawi wstępną diagnozę, być może skieruje nas również na badania dodatkowe, dzięki którym będzie można już ze stuprocentową pewnością postawić rozpoznanie i zalecić dalsze, właściwe postępowanie.

Przyczyny bólu pod pachą – nadwyrężenie mięśni 

Jedną z przyczyn, która wywołuje ból pod pachą, jest nadwyrężenie mięśni. Często zdarza się, że po treningu (zwłaszcza nieumiejętnym, zbyt bardzo obciążającym nasz organizm), dochodzi do bólu mięśni, w tym również do bólu mięśni w okolicy dołu pachowego. Ten rodzaj bólu to nic innego jak popularne zakwasy, które są związane ze zwiększeniem się ilości kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych. Ból ten, choć czasami bywa naprawdę uporczywy, ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

U osób, które regularnie i bardzo intensywnie uprawiają różnego rodzaju sporty, zdarza się, że we włóknach mięśniowych dochodzi do mikrourazów lub naderwania ścięgien i mięśni. Ból dołu pachowego wywołany taką przyczyną jest zwykle silny i nie ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, najlepiej do ortopedy, który prawdopodobnie zaleci nam dodatkowo USG dołu pachowego, aby ocenić, w jakim stanie są mięśnie. Na tej podstawie lekarz pokieruje dalszym właściwym postępowaniem i leczeniem. 

Przyczyny bólu pod pachą – uraz dołu pachowego

Przyczyną bólu pod pachą może też być uraz pachy. Do urazu dołu pachowego może dojść zarówno w czasie uprawiania sportu, jak również w czasie jakiegoś upadku. Aby odczuwać ból pod pachą, wcale natomiast nie musi dojść do bezpośredniego urazu dołu pachowego. Ból pod pachą może być bowiem odczuwany na przykład na skutek złamania obojczyka czy też złamania kości ramiennej, jak również w wyniku zwichnięcia stawu ramiennego. W takiej sytuacji oczywiście niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem ortopedą, który po zbadaniu nas oraz po wykonaniu badań dodatkowych we właściwy sposób zaopatrzy uszkodzoną kończynę górną. 

Sprawdź, co jeść, aby kości zrastały się szybciej

Powiązane produkty

Przyczyny bólu pod pachą – reakcja alergiczna

Kolejną przyczyną bólu pod pachą może być reakcja alergiczna wywołana użyciem nowego kosmetyku albo nowego proszku do prania czy płynu do płukania tkanin. W takiej sytuacji dodatkowo obecna jest też swędząca wysypka, która zwykle ma postać drobnych grudek. Czasami towarzyszącym objawem może też być pieczenie skóry.

Sprawdź, bezzapachowe antyperspiranty i dezodoranty przeciw poceniu.

Jeśli przyczyną bólu pachy jest reakcja alergiczna, należy jak najszybciej wyeliminować czynnik, który doprowadził do jej powstania oraz zażyć właściwe leki przeciwhistaminowe, które zaleci nam lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. 

Przyczyny bólu pod pachą – zapalenie mieszków włosowych

Zdarza się, że ból pod pachą jest też wywołany zapaleniem mieszków włosowych. W dole pachowym widoczne są liczne, czerwone krostki wypełnione treścią ropną, zwykle są one drobne, choć może zdarzyć się, że zaczną się one powiększać. Do zapalenia mieszków włosowych może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja dołów pachowych – po każdym goleniu powinno się zdezynfekować skórę (np. płynami antyseptycznymi) oraz często zmieniać maszynkę do golenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ewentualnego rozwoju zapalenia mieszków włosowych. A co, jeśli już do zapalenia dojdzie? Wtedy należy nosić przewiewne, bawełniane ubrania, zaprzestać na jakiś czas golenia oraz codziennie, po kilka razy, dezynfekować dół pachowy.

Sprawdź kosmetyki do golenia dla mężczyzn oraz akcesoria do depilacji dla kobiet.

Przyczyny bólu pod pachą – promieniowanie bólu z innego narządu 

Ból pod pachą może być efektem promieniowania bólu z innego narządu. Dość często w przypadku stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego i obecności kamieni żółciowych (tzw. kamica żółciowa) pacjent odczuwa ból pod prawą pachą. Ból promieniujący do lewej pachy oraz drętwienie lewej ręki są związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego.

Przyczyny bólu pod pachą – powiększone węzły chłonne

Przyczyną bólu pachy mogą być też powiększone węzły chłonne. Zdarza się, że dochodzi do powiększenia się jednego węzła, który nie jest za duży (ma wielkość ziarnka grochu lub ziarnka fasoli). Taki węzeł zwykle jest sprężysty oraz ruchomy, czyli przesuwalny względem podłoża oraz bolesny. Zazwyczaj taki rodzaj powiększonych węzłów chłonnych ma związek z infekcją. Jakie infekcje mogą przyczyniać się do powiększania się węzłów chłonnych? Są to infekcje wirusowe, bakteryjne czy pasożytnicze. Powiększone węzły chłonne można zaobserwować również przy przeziębieniu.

Węzeł chłonny, który uległ powiększeniu w wyniku infekcji, zmniejsza swoje wymiary po jej zakończeniu, przestaje być również bolesny.

Do powiększenia się węzłów chłonnych i bólu dołu pachowego dochodzi w wyniku różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych, miedzy innymi w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Może też zdarzyć się, że węzły chłonne pod pachą ulegną powiększeniu w przebiegu choroby nowotworowej. Wówczas węzły zwykle są bardzo duże, tworzą tzw. pakiety, nie da się ich przesuwać względem podłoża, jak również nie wywołują one bólu pachy. W przypadku stwierdzenia u siebie takich węzłów należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij