Kłucie w klatce piersiowej - przyczyny i rozpoznanie

Każdy z nas nieraz odczuwał nieprzyjemne dolegliwości związane z kłuciem w klatce piersiowej. Czasami ból w klatce piersiowej był niewielki, prawie nieodczuwalny, dający jedynie niewielki dyskomfort. Zdarzały się jednak na pewno też sytuacje, w których ból był naprawdę silny i często uniemożliwiał codzienne, normalne funkcjonowanie. Czasami kłucie odczuwane było w okolicy serca, czasami było to kłucie w lewym boku klatki piersiowej, zdarzało się też na pewno, że czuliśmy kłucie w mostku. Czy każdy ból i kłucie w klatce piersiowej musi świadczyć o poważnej chorobie? Jakie są przyczyny kłucia w klatce piersiowej?

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej jest bardzo dużo. Część z nich związana jest z chorobami serca i układu krążenia, cześć z nich ma związek z chorobami układu oddechowego czy pokarmowego. Przyczyn może być jednak zdecydowanie więcej.

Nerwoból

Jedną z częstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej, która jest zupełnie niegroźna dla naszego zdrowia i życia, jest po prostu nerwoból. Zdarza się, że nerwoból pojawia się u zupełnie zdrowych ludzi. Pojawia się wtedy kłucie w klatce piersiowej przy wdechu (nasila się ono przy wdechu), zaś zdecydowanie mniejsze dolegliwości odczuwane są przy wydmuchiwaniu powietrza z dróg oddechowych. Taki rodzaj kłucia w klatce piersiowej ustępuje samoistnie po kilka-kilkunastu minutach, może pojawić się kilka razy w ciągu tego samego dnia. Nerwoból może być obecny zarówno u ludzi dorosłych, jak i młodzieży i dzieci, które zgłaszają wtedy rodzicom "kłucie serca". Zdarza się też, że nerwoból pojawia się na skutek zapalenia nerwu (miedzy innymi w przebiegu półpaśca) oraz na skutek ucisku nerwów w kręgosłupie. W takiej sytuacji ból nasila się zwykle w czasie dotyku wzdłuż przebiegu nerwu.

Zawał serca

Kłucie w klatce piersiowej może mieć jednak znacznie bardziej poważne przyczyny. Jedną z nich jest zawał serca. Ból zawałowy charakteryzuje się tym, że ma charakter gniotący, czasami opisywany jest też przez pacjentów jako ból piekący i ściskający, pacjent skarży się też na kłucie w mostku i kłucie w okolicy serca. Ból zawałowy ma charakter zamostkowy, często promieniuje on do lewej ręki, żuchwy, ramion, łokci i nadbrzusza. Dodatkowo, poza kluciem w klatce piersiowej, pacjent odczuwa duszność, często zlewa się zimnym potem, jest bardzo osłabiony. Ból w klatce piersiowej nie jest też uzależniony od fazy oddechu, jest taki sam zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. 

Zator tętnicy płucnej

Kolejną przyczyną ostrego bólu w klatce piersiowej i kłucia w klatce piersiowej może być zator tętnicy płucnej. W jego przebiegu pacjent odczuwa silny ból w klatce piersiowej, często ból jest tak silny, że pacjent nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Bólowi zwykle towarzyszy również duszność, jak też kaszel z krwiopluciem. Zatorowość płucna, podobnie jak zawał serca, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Inną przyczyną kłucia w klatce piersiowej może być też refluks żołądkowo-przełykowy. Pacjent odczuwa kłucie w mostku, ból ma zwykle charakter piekący (charakterystyczne uczucie pieczenia, czyli zgagi) i gniotący. Zdarza się też, że ból może promieniować do pleców. Zazwyczaj dolegliwości nasilają się po zjedzeniu przez chorego obfitego posiłku, jak również przy pochylaniu się do przodu oraz w pozycji leżącej. 

Choroby układu oddechowego - zapalenie płuc, zapalenie opłucnej

Jeszcze jedną przyczyną kłucia w klatce piersiowej mogą być choroby układu oddechowego, przede wszystkim zapalenie płuc. W jego przebiegu pacjent może odczuwać kłucie w klatce piersiowej z lewej strony i lewym boku klatki piersiowej, takie same dolegliwości mogą być odczuwane po stronie prawej lub centralnie. Dodatkowo, w przebiegu zapalenia płuc, pacjent ma produktywny, wilgotny kaszel, często też zaczyna gorączkować. Kłucie w klatce piersiowej może też być spowodowane zapaleniem opłucnej. W tej sytuacji ból zazwyczaj jest jednostronny, może też promieniować do okolicy miedzyłopatkowej. Ból opłucnowy ma charakter ostry, kłujący, często też kłucie nasila się przy wdechu , jak również w czasie kaszlu i ruchów tułowia. Ból staje się natomiast mniejszy po położeniu się na boku, w którym występuje ból. 

Zmiany kostno-stawowe

Kolejną przyczyną kłucia w klatce piersiowej mogą też być zmiany kostno-stawowe. Czasami kłucie w lewym lub prawym boku klatki piersiowej ma związek ze stanami zapalnymi stawów mostko-żebrowych i mostkowo-obojczykowych, zdarza się, że kłucie w klatce piersiowej ma też związek z urazami. W takiej sytuacji ból zazwyczaj nasila się przy dotykaniu klatki piersiowej oraz przy ruchach klatki piersiowej. 

Inne przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej może być jednak znacznie więcej, objawy takie mogą być też obecne miedzy innymi w przebiegu choroby wrzodowejkamicy pęcherzyka żółciowego, w zapaleniu osierdzia. Kłucie w klatce piersiowej może mieć też charakter nerwicowy. 

Jakie badania wykonuje się, aby zdiagnozować przyczynę kłucia w klatce piersiowej i aby móc postawić właściwe rozpoznanie?

Do postawienia właściwej diagnozy zawsze potrzebny jest dokładnie zebrany od pacjenta wywiad dotyczący jego dolegliwości (od jaka dawna obecne jest kłucie w klatce piersiowej, czy istnieją czynniki, które nasilają lub zmniejszają uciążliwe dla pacjenta dolegliwości, czy kłuciu w klatce piersiowej towarzyszą inne objawy, jak na przykład kaszel czy gorączka), jak również szczegółowe badanie fizykalne. Następnie, w zależności od podejrzeń, lekarz decyduje się na zlecenie właściwych badań dodatkowych. Do rozpoznania przyczyny kłucia w klatce piersiowej niezbędne zatem może okazać się wykonanie badania ekg, jak również zdjęcia rtg klatki piersiowej. Czasami też może zajść potrzeba wykonywania bardziej dokładnych badań obrazowych, do których zalicza się tomografie komputerową oraz rezonans magnetyczny. Zdarza się też, że należy wykonać badania endoskopowe, np. gastroskopię. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników badań lekarz może ze stuprocentową pewnością postawić właściwą diagnozę i zalecić dalsze postępowanie. 

Każde powtarzające się kłucie w klatce piersiowej wymaga konsultacji z lekarzem, aby ustalić przyczynę dolegliwości. W przypadku zaś ostrego bólu w klatce piersiowej konsultacja z lekarzem jest niezbędna natychmiast! 

Podziel się: