Olej arganowy na włosy
Ewelina Sochacka

Czy można stosować olejek arganowy na wypadające włosy? Jak go nakładać?

Wykazano, że olej arganowy zapewnia szereg korzyści zdrowotnych po nałożeniu na skórę, a wiele z tych korzyści dotyczy także włosów. Czy stosowanie oleju arganowego może zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Jakie właściwości ma olej arganowy?

Olej arganowy, nazywany też potocznie płynnym złotem, wytwarzany jest z owoców drzewa arganowego (arganii żelaznej), które są odrobinę podobne do owoców oliwki. Roślina ta rośnie w Maroku. To jeden z najdroższych olejów na świecie, co wynika ze sposobu, w jaki się go pozyskuje – ręcznie i mało efektywnie, gdyż aby uzyskać 1 l oleju arganowego, należy wykorzystać minimum 35 kg arganii. Czysty olej arganowy jest od wieków używany do gotowania (pozyskiwany z nasion prażonych, ma ciemną barwę), ale także w rytuałach domowej pielęgnacji (pozyskiwany z orzechów nieprażonych, ma jasny kolor). „Płynne złoto” jest olejem bogatym w zdrowe kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy i linolowy, a także w wolne kwasy tłuszczowe i witaminę E, stygmasterol i tirukallol, które regenerują naskórek i pozwalają na efektywniejsze zatrzymywanie nawilżenia w jego strukturach. Z powodzeniem można go stosować w przypadku problemu z wypadaniem włosów, niemniej działanie to nie jest bezpośrednie – sam olej nie hamuje ich wypadania.

Olej arganowy na wypadanie włosów

Dotychczas nie pojawiły się wyniki badań naukowych, w których potwierdzono by wpływ oleju arganowego na zahamowanie procesu wypadania włosów, jednak jego udowodnione korzyści dla zdrowia włosów i skóry głowy mogą zapobiegać ich łamaniu i wypadaniu. W małym badaniu z 2010 roku wykazano, że witamina E, której olej arganowy ma pod dostatkiem, poprawia wzrost włosów.

Silne przeciwutleniacze i odżywcze kwasy tłuszczowe zawarte w oleju arganowym pomagają utrzymać nawilżenie włosów i chronią je przed uszkodzeniami spowodowanymi stylizacją i wolnymi rodnikami. Dzięki stosowaniu kosmetyków z olejem arganowym włosy będą się mniej łamały czy wykruszały. Nie jest to gwarantem tego, że będą wypadać w mniejszej ilości, ale z pewnością poprawi się ich kondycja, staną się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na całej długości. Olej będzie także wspierał włosy, które potrzebują odbudowy i regeneracji, podkreśli ich blask i gładkość. Będzie także pomocny dla osób, które np. zimą mają problem z elektryzowaniem się i puszeniem włosów.

Jak stosować olejek arganowy do włosów?

Olej arganowy można stosować na różne sposoby. Na rynku dostępne są produkty z olejkiem arganowym, takie jak szampony, odżywki i balsamy do włosów, maski czy ampułki. Olej arganowy lub mieszaniny olejów, w których znajduje się olej arganowy, można także dodawać do domowych masek czy produktów, które nie zawierają tego oleju w swoim składzie. Warto dodać, że olej arganowy jest polecany przede wszystkim do włosów wysokoporowatych. Ponadto trzeba pamiętać, że łuski włosów pod wpływem temperatury unoszą się i rozchylają, dzięki czemu łatwiej przyswajają olej arganowy, przez co jego działanie jest nieco skuteczniejsze. Dobrze jest spłukać go z włosów ciepłą wodą. Olej arganowy na włosy można nakładać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jeśli Twoje włosy zbytnio się przetłuszczają, możesz skrócić czas ich olejowania lub trzymania maski na włosach do godziny.

Sprawdź, jakie ampułki do włosów znajdziesz na DOZ.pl

Maska do włosów z olejkiem arganowym

Wykonanie własnej maski z olejkiem arganowym jest łatwe. Można go stosować samodzielnie lub łączyć z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak olej kokosowy lub olej rycynowy.

  1. Dłońmi delikatnie wmasuj kilka kropli olejku arganowego we włosy i ewentualnie w skórę głowy. Dostosuj ilość w zależności od długości włosów. Olejek możesz także wcześniej odrobinę podgrzać, np. w kąpieli wodnej.
  2. Kontynuuj masowanie włosów i skóry głowy przez kilka minut, upewniając się, że włosy są pokryte od nasady lub wysokości ucha aż po same końce. Delikatnie rozczesz włosy. Możesz zwinąć je w kok lub warkocz.
  3. Owiń włosy ręcznikiem lub folią do włosów i pozostaw na całą noc albo przynajmniej na kilka godzin.
  4. Rano możesz zemulgować olej, myjąc włosy najpierw odżywką emolientową. Następnie umyj skórę głowy i włosy szamponem. Jeśli czujesz, że ich stan tego wymaga, możesz zrobić to dwukrotnie. Na końcu użyj kolejnej odżywki – np. proteinowej lub humektantowej. Spłucz dokładnie włosy i wysusz je jak zwykle, pamiętając o termoochronie.

Olej arganowy dodawany do szamponu

Możesz kupić szampon z olejkiem arganowym, ale zrobienie go samemu też jest łatwe.

  1. Wylej swoją zwykłą ilość szamponu na dłoń.
  2. Dodaj kilka kropli olejku arganowego do szamponu, rozetrzyj w dłoniach, aż składniki się połączą.
  3. Nałóż na skórę głowy i włosy, umyj i spłucz jak zwykle.
  4. Prowadź swój rytuał pielęgnacyjny dalej, tak jak potrzebują tego Twoje włosy.
  5. Powtarzaj zabieg co dwa lub trzy dni.

Odżywka bez spłukiwania

Możesz pominąć zwykłą odżywkę i użyć oleju arganowego jako odżywki bez spłukiwania, aby zmniejszyć łamliwość podczas czesania i stylizacji.

  1. Dokładnie umyj włosy zgodnie ze wskazówkami na butelce szamponu.
  2. Delikatnie osusz włosy ręcznikiem.
  3. Rozetrzyj w dłoniach dwie lub trzy krople olejku i nałóż na włosy.
  4. Wysusz i ułóż włosy jak zwykle.
  5. Rób to raz lub dwa razy w tygodniu.

Produkt do stylizacji z oleju arganowego

Użyj oleju arganowego jako produktu do stylizacji, aby wygładzić włosy i stonować puszenie. Olej może również chronić włosy przed stylizacją na gorąco.

  1. Wyciśnij jedną lub dwie krople olejku arganowego na dłoń i rozetrzyj.
  2. Delikatnie nałóż na czyste, suche włosy bez wmasowywania ich w skórę głowy.
  3. Wystylizuj jak zwykle.

Powiązane produkty

Najlepszy olej arganowy do włosów – jak wybrać?

Dobrej jakości czysty olejek arganowy to podstawa przy stosowaniu go na skórę głowy i włosy. Może kosztować więcej, niemniej ten produkt jest tego wart. Kupując najlepszy olejek arganowy do włosów, upewnij się, że jest to w 100% czysty organiczny olejek arganowy bez żadnych innych składników, jest przeznaczony do użytku kosmetycznego, a producent zapakował go w ciemną butelkę, dzięki czemu olej zachowa swoje właściwości. Co także istotne, czysty olejek arganowy do celów kosmetycznych nie powinien mieć żadnego zapachu. Kulinarny olej arganowy ma z kolei orzechowy zapach, a złej jakości olej arganowy może mieć silną, zjełczałą woń.

  1. How to Argan Oil for Your Hair (the Secret Ingredient For Healthy, Shiny Strands), [online] https://www.ipsy.com/blog/how-to-use-argan-oil-for-hair [dostęp:] 10.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij