×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nietrzymanie moczu – jak dobrać właściwe produkty?

Kiedy u bliskiej ci osoby pojawi się nietrzymanie moczu, możesz nie wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. Bez obaw. Podpowiadamy, jakie podjąć kroki i jak dobrać produkty, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa, komfort i dyskrecję.

Nietrzymanie moczu jest krępujące i budzi obawę przed utratą niezależności. Bywa postrzegane jako przeszkoda, która stanie na drodze kontaktom towarzyskim, pracy, uprawianiu hobby i czerpaniu radości z życia. Wcale nie musi tak być. Jeśli nietrzymanie moczu wystąpiło u kogoś z twoich bliskich, dowiedz się, jak poradzić sobie z kłopotliwymi objawami.

Od czego zacząć? Niezbędne są skuteczne produkty chłonne. Wybierz właściwy. To ważne – dobrze dobrany produkt natychmiast zapewni komfort i dyskrecję oraz uchroni przed niefortunnymi wpadkami.

Jak wybrać właściwy produkt?

Są trzy ważne kryteria doboru produktu:

  1. stopień mobilności twojego podopiecznego,
  2. stopień nietrzymania moczu,
  3. rozmiar.

Zacznij od stopnia mobilności. Chodzi po prostu o to, czy twój podopieczny porusza się samodzielnie, czy też jest osobą leżącą. Następnie zwróć uwagę na stopień chłonności – najczęściej obrazują go kropelki na opakowaniu. Ustal właściwy rozmiar. Tak jak w przypadku ubrań, producenci stosują rozmiary S, M i L w zależności od obwodu w pasie. Nie wybieraj na oko. Sprawdź na opakowaniu produktu, jaki obwód odpowiada jakiemu rozmiarowi według numeracji producenta. To ważne – właściwe dopasowanie oznacza większy komfort i skuteczniejszą ochronę, a także ograniczenie wydatków na produkty chłonne.

Osoby chodzące

Jeśli osoba, której pomagasz, porusza się samodzielnie, choćby tylko po domu, i pojawiło się u niej lekkie, kropelkowe nietrzymanie moczu, odpowiednie będą wkładki czyli podpaski specjalistyczne. Istnieją odpowiednie wkładki dla kobiet i dla mężczyzn. Są wygodniejsze i bardziej chłonne od zwykłych podpasek, choć tak samo dyskretne.

Przy średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniu moczu właściwe będą majtki chłonne. Zapewnią twojemu podopiecznemu komfort psychiczny, pozwolą na aktywność i swobodny kontakt z otoczeniem. Innymi słowy: jego tryb życia wcale nie musi się zmieniać ze względu na nietrzymanie moczu. Dobierz produkt pod kątem chłonności i rozmiaru. Majtki chłonne zakłada się tak, jak bieliznę. Żeby je zdjąć, wystarczy rozerwać je z boku. Dobrze przylegają do ciała, więc nie odznaczają się pod ubraniem. Zwróć uwagę na to, czy producent gwarantuje zneutralizowanie zapachu moczu, uczucie suchości i miękki materiał, który zapobiegnie podrażnieniu skóry.

Osoby leżące

Jeśli twój podopieczny jest osobą leżącą i występuje u niego kropelkowe nietrzymanie moczu, skorzystaj z wkładek opisanych wyżej. Dla osób leżących ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu właściwe będą pieluchomajtki. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnić pełne bezpieczeństwo, czyli skutecznie zapobiegać przeciekaniu i zabrudzeniom pościeli.

Bardzo istotne jest tutaj zdrowie skóry. Dobry produkt chłonny dla osoby leżącej powinien zapobiegać podrażnieniom i odparzeniom oraz ograniczyć ryzyko odleżyn.

Upewnij się też, że wybierasz produkt oddychający – utrzyma nawilżenie skóry na naturalnym poziomie a jednocześnie zapewni uczucie suchości. Pieluchomajtki mają neutralizować nieprzyjemny zapach i być łatwe w użytkowaniu. Sprawdź, czy są zaopatrzone w wygodne przylepce, które można wiele razy zapinać i odpinać.

Nie zapomnij o spotkaniu z lekarzem

Uzbrojony w nowe informacje porozmawiaj z bliską osobą o tym, jak wspólnie rozwiążecie problem. Pamiętajcie też o konsultacji lekarskiej, badaniach i diagnozie. Nie lekceważcie pierwszych objawów nietrzymania moczu. Niektórzy krępują się o tym rozmawiać albo po prostu sądzą, że „w pewnym wieku tak już musi być”, i radzą sobie na własną rękę bez konsultacji lekarskiej. To błąd. Upewnij się więc, że twój bliski odwiedzi specjalistę: urologa albo ginekologa. Lekarz skieruje na badania: USG jamy brzusznej, posiew i analizę moczu. Wykluczy choroby, którym może towarzyszyć nietrzymanie moczu: wypadanie macicy; choroby układu nerwowego, takie jak stwardnienie rozsiane; choroby metaboliczne, takie jak cukrzycę. Zainteresuj też swojego podopiecznego ćwiczeniami mięśni dna miednicy. Możesz mu w tym towarzyszyć – tylko na tym skorzystasz, w końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jeśli nadal masz kłopot z wyborem produktu chłonnego, odwiedź stronę producenta, zadzwoń, napisz, poproś o przesłanie bezpłatnych próbek. I nie zapominaj o sobie. Opieka nad bliskimi bywa wyzwaniem – oszczędzaj więc siły i dbaj także o swoje własne zdrowie.

Podziel się: