×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nietrzymanie moczu – kiedy przysługuje refundacja środków chłonnych?

Nietrzymanie moczu, ze względu na częstość występowania, oceniane jest przez WHO jako jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych. Statystyki nie pozostawiają pod tym względem żadnych złudzeń. Nietrzymanie moczu to jednak nie tylko problem medyczny i psychologiczny (z powodu towarzyszącego poczucia wstydu i bezradności), należy go również rozpatrywać pod kątem ekonomicznym. Największe wydatki generują regularne zakupy produktów wchłaniających mocz takich jak np.: wkładki urologiczne czy pieluchomajtki. Warto więc wiedzieć, że mogą one podlegać refundacji. Jak się o nią ubiegać?

Komu przysługuje refundacja?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja), według jednej z najprostszych definicji, polega na jego niekontrolowanym, bezwiednym wycieku. Jedna z klasyfikacji wyróżnia trzy główne typy nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie naglące oraz postać mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się wyciekiem moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. w czasie kichania, kaszlu, śmiania się, dźwigania ciężarów czy gimnastyki) i powstaje na skutek niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego. W odniesieniu do tzw. nietrzymania naglącego w literaturze spotyka się często określenie „pęcherz nadreaktywny”. Charakterystyczny jest wówczas częstomocz i niepohamowana potrzeba oddania moczu. Postać mieszana to z kolei skojarzenie tych dwóch opisanych typów. Nietrzymanie moczu może mieć jednak nie tylko różną postać, ale i pochodzenie (neurogenne, nieneurogenne, jako powikłanie po zabiegach operacyjnych czy towarzyszące chorobie nowotworowej). Różnorodne mogą być więc podłoża problemu. Przekłada się to niestety na fakt, że nie każda osoba z nietrzymaniem moczu może kupować produkty chłonne w ramach refundacji. Podstawowym warunkiem jest bowiem w tym przypadku obecność zdiagnozowanego przez lekarza „rodzaju” nietrzymania moczu na liście wyszczególnionej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia:

Co przysługuje w ramach refundacji i jak ją uzyskać?

Ta kwestia jest również szczegółowo doprecyzowana we wspomnianym rozporządzeniu. Refundacji podlega maksymalnie 60 sztuk środków chłonnych na miesiąc. Możemy zamiennie wybierać spośród pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych czy wkładek anatomicznych (urologicznych). Aby korzystać z refundacji należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

1. Udać się do lekarza, który wypisze nam pierwsze zlecenie. Zlecenie to można otrzymać podczas wizyty u lekarzy następujących specjalności:

  • Chirurgii ogólnej/Chirurgii onkologicznej
  • Onkologii klinicznej/Chemioterapii nowotworów
  • Onkologii klinicznej
  • Geriatrii
  • Ginekologii onkologicznej
  • Neurologii
  • Urologii
  • Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej
  • Lekarze spełniający wymogi do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej
  • Felczer ubezpieczenia zdrowotnego

Oczywiście musi to być lekarz, który zawarł umowę z NFZ.

2. Uzyskane w ten sposób zlecenie musimy potwierdzić w punkcie właściwego oddziału NFZ. Potwierdzenia należy dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez pełnomocnika. Oddział NFZ podczas potwierdzania pierwszego zlecenia wystawi nam kartę comiesięcznego zaopatrzenia.

3. Na podstawie uzyskanych dokumentów możemy dokonać zakupu wybranego środka wchłaniającego w dowolnie wybranej aptece, która podpisała umowę o współpracy z oddziałem NFZ.

Środki absorpcyjne (chłonne) – jakie będą najodpowiedniejsze?

Obecnie w aptekach dostępna jest szeroka gama środków chłonnych zapewniających maksymalny komfort. Aby tego typu środki prawidłowo spełniały swoje funkcje, musimy jednak dokonać odpowiedniego wyboru. Nietrzymanie moczu może występować w różnym nasileniu - małym, średnim lub dużym. Chłonność jest symbolizowana ilością kropel na opakowaniu produktu. To bardzo ważne kryterium w doborze produktu, ale nie jedyne. W zależności od stopnia nietrzymania moczu i prowadzonego przez podopiecznego trybu życia można wybrać wkładki urologiczne, majtki chłonne lub pieluchomajtki. Są to najczęściej wybierane przez pacjentów środki chłonne.

Wkładki urologiczne są przeznaczone do stosowania przez osoby z lekkim oraz średnim stopniem nietrzymania moczu i prowadzące aktywny tryb życia. Są zróżnicowane co do stopnia wchłaniania i, co bardzo ważne, dostępne w różnych kształtach anatomicznych - inne dla kobiet i mężczyzn (te dla mężczyzn mają specjalny „kubełkowy” kształt). Wkłady dla kobiet wyglądem przypominają tradycyjną podpaskę. Jednak nic bardziej mylnego - nie są to produkty wymienne.

Majtki chłonne to skuteczne rozwiązanie dla średniej i ciężkiej inkontynencji. Są to przewiewne majtki z wkładem chłonnym w kroku. Ścisłe przyleganie do ciała daje podopiecznemu poczucie pewności niezależnie od prowadzonego trybu życia. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę, nie odznaczają się one pod spodniami i nie szeleszczą. Przy wyborze zwróćmy uwagę na rozmiar.

Pieluchomajtki są dedykowane podopiecznym leżącym z bardzo dużym natężeniem nietrzymania moczu. Są one utrzymywane wokół bioder za pomocą integralnych przylepców. Nie trzeba ich odpinać, aby sprawdzić, czy nie wymagają zmiany. Umieszczony na zewnątrz wskaźnik wilgoci zmienia bowiem kolor, kiedy zbliża się taki czas. Zwróćmy uwagę na „rozmiarówkę” producenta (S, M, L).


Podziel się: