×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Magnez i jego nadmiar. Czym skutkuje?

Często mówimy o niedoborach magnezu. Możemy wówczas zaobserwować, między innymi, drżenia i kurcze mięśni. Nadmiar magnezu (hipermagnezemia) w organizmie jest niewątpliwie zjawiskiem o wiele rzadziej spotykanym niż jego niedobór, ale niewykluczonym. Jakie są przyczyny i objawy hipermagnezemii, czyli zbyt wysokiego stężenia magnezu w surowicy?

Jakie mogą być przyczyny nadmiaru magnezu?

Za wartość progową w przypadku hipomagnezemii przyjmuje się obniżenie magnezu w surowicy poniżej 0,6 mmol/l. Zwiększenie stężenia magnezu całkowitego w surowicy >1,5 mmol/l określa się natomiast mianem hipermagnezemii. Równowaga magnezu zależy w głównym stopniu od bilansu pomiędzy wchłanianiem jelitowym oraz wydalaniem go przez nerki. Przyczyną hipermagnezemii mogą być więc:

  • nadmierna podaż związków magnezu, główne znaczenie ma tu jednak przedawkowanie pozajelitowe (magnez stosuje się niekiedy dożylnie u pacjentów odżywianych parenteralnie lub w zagrożeniu tzw. rzucawką);
  • zaburzone wydalanie magnezu przez nerki w wyniku niewydolności nerek;
  • zaburzenia hormonalne takie jak: niedoczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy (niedobór kortyzolu, aldosteronu i hormonów tarczycy zaburza wydalanie magnezu przez nerki);
  • niektóre choroby autoimmunologiczne i zakaźne, a także nowotwory;
  • leczenie litem (lek normujący nastrój, stosowany, między innymi, w chorobie afektywnej dwubiegunowej).

Jakie są objawy hipermagnezemii?

Umiarkowana hipermagnezemia zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Objawy pojawiają się przy stężeniu w granicach 2-3 mmol/l. Do najczęstszych należą: osłabienie mięśniowe, spadek ciśnienia krwi, bradykardia (zwolniona częstość akcji serca), zaburzenia świadomości. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzić może do zatrzymania akcji serca i oddechu. Organizm dość szybko i skutecznie usuwa jednak nadmiar magnezu przez nerki. W związku z tym toksyczność na skutek zwiększenia ilości dostarczanej z pożywieniem jest mało prawdopodobna, z wyjątkiem pacjentów z niewydolnością nerek.

Podstawowym badaniem laboratoryjnym w diagnozowaniu zaburzeń gospodarki magnezem jest pomiar stężenia magnezu całkowitego. Badanie to może być przydatne np. w diagnostyce zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Podziel się: