×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy innowacyjna operacja wybudzi ze śpiączki córkę Ewy Błaszczyk?

17 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pierwsze w Europie operacje wszczepienia w kręgosłup szyjny elektrody stymulującej pień mózgu, co ma pomóc wybudzić się pacjentom pozostającym w śpiączce. Wśród nich znalazła się Ola Janczarska, córka założycielki fundacji „Akogo?”, która pozostaje w śpiączce od 16 lat.

Nowatorska metoda wybudzania została opracowana w Japonii, a w operacjach uczestniczył jej jeden z jej twórców, prof. Isao Morita wraz z prof. Wojciechem Maksymowiczem. Elektrody wszczepione do rdzenia kręgowego mają wspomóc ukrwienie mózgu, co ułatwi mu odzyskanie dawnych funkcji. Do elektrod kierowany będzie prąd z umieszczonego na ciele pacjenta stymulatora, którego zadaniem jest podrażnianie struktury pnia mózgu.

Skuteczność operacji jest relatywnie wysoka – do tej pory wszczepiono 300 implantów, co przyniosło poprawę w około 60 procentach przypadków. Osoby, które dobrze zareagowały na terapię, odzyskały zdolność samodzielnego jedzenia i picia oraz były zdolne nawiązywać kontakt z otoczeniem.

Nowa szansa po 16 latach

Na stół operacyjny jako pierwsza trafiła córka Ewy Błaszczyk, obecnie 22-latka, która zapadła w śpiączkę po zakrztuszeniu się tabletką 16 lat temu. Po niej operacji została poddana druga pacjentka, obecnie 24-letnia. Jeszcze dziś kolejne dwie osoby mają przejść taki sam zabieg.

Powołaną przez aktorkę fundacja „Akogo?” zajmuje się wybudzaniem dzieci ze śpiączki. Jej podopieczni od 2013 roku pozostają pod opieką Kliniki Budzik, stworzonej dzięki wysiłkom fundacji przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. W ośrodku może być leczonych i rehabilitowanych 15 osób, a na przyjęcie mogą liczyć przebywający w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy. Podopieczni kliniki są intensywnie rehabilitowani, co zwiększa ich szanse na powrót do sprawności. Do tej pory w klinice udało się wybudzić 26 osób, a ostatnią z wybudzonych jest piętnastoletnia Marta, która zapadła w śpiączkę po potrąceniu przez samochód.

Powstaje „Budzik” dla dorosłych

Operacje nieprzypadkowo odbywają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Placówka planuje otwarcie własnego oddziału dla dorosłych pacjentów pozostających w śpiączce. W kwietniu ogłoszony został przetarg na remont sal, w których leczonych będzie ośmiu pacjentów, przy czym preferowani będą ci pozostający w stanie śpiączki od maksymalnie kilkunastu tygodni. Nadzór nad kliniką będzie sprawował prof. Maksymowicz, który od dawna zajmuje się zagadnieniem śpiączki. Minister Konstanty Radziwiłł wyraził swoje poparcie dla pomysłu, jednak by klinika mogła zostać uruchomiona, konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jak wyjść ze śpiączki?

Wybudzenie ze śpiączki wymaga jak najszybszego podjęcia leczenia, ponieważ im dłużej trwa, tym gorsze są rokowania na wyzdrowienie. Stan uśpienia jest wynikiem poważnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W medycynie jest on porównywalny ze śmiercią mózgu, choć zgodnie z badaniami ponad połowa pozostających w niej osób ma pełną świadomość tego, co dzieje się wokół nich, choć nie mogą tego okazać. Podczas śpiączki zniesione są wszystkie odruchy poza oddechem, źrenice przestają reagować na światło, a nawet mocne bodźce nie spotykają się z reakcją.

Największe szanse na wybudzenie mają chorzy po wypadkach, ponieważ wtedy uszkodzona jest tylko część mózgu. Zdecydowanie trudniejsze są przypadki, w których do śpiączki doszło w wyniku wylewu, podtopienia, zatrucia, czy zachłyśnięcia, ponieważ towarzyszyło im długotrwałe niedotlenienie mózgu. Proces wybudzania polega przede wszystkim na intensywnej stymulacji zmysłów chorego bodźcami, od wzrokowych, przez słuchowe po smakowe czy dotykowe. Bardzo ważne są również masaże wibracyjne oraz właściwa, stymulująca mózg dieta.

Źródła: Gazeta Wyborcza, Newsweek, Fundacja Akogo?, Rynek zdrowia


Podziel się: