×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ministerstwo Zdrowia chce promować szczepienie dzieci

Resort zdrowia planuje wdrożenie programu mającego spopularyzować szczepienia ochronne dzieci. Działania mają być realizowane przez organizacje pozarządowe, które dostaną na ten cel w sumie 150 tys. zł z ministerialnej kasy.

Zgodnie z założeniami, program ma ma mieć charakter edukacyjno-promocyjny, a inicjatywy podejmowane w jego ramach powinny zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą znaczenia, skuteczności i bezpieczeństwa szczepień ochronnych. Program ma również informować o zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, a jego adresatami są dzieci oraz rodzice.

Współczynnik zaszczepionych wśród dzieci i młodzieży w Polsce należy do najwyższych w Europie i wynosi ponad 95 proc., jednak w ostatnich latach liczba rodziców odmawiających szczepień zdecydowanie wzrosła. W 2011 r. odnotowano około 3 tys. odmów, a w 2014 r. już 12,3 tys.  Przyczyną tego stanu rzeczy są upowszechniające się opinie o szkodliwości szczepień, które jednak, co podkreślają lekarze, nie mają oparcia w rzetelnych badaniach naukowych. Rodzic, który odmówi zaszczepienia dziecka, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości od kilkuset do nawet 10 tys. zł, przy czym kary mogą być nakładane do skutku.

Podmioty zainteresowane prowadzeniem kampanii mogą składać oferty w ministerstwie zdrowia do 2 kwietnia. Program promujący szczepienia jest jednym z trzech realizowanych we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które w tym roku sfinansuje ministerstwo. Kolejne dotyczą leczenia chorób cywilizacyjnych oraz nadużywania produktów leczniczych.

Źródło: PAP


Podziel się: