Ferie zimowe – poradnik dla rodziców i wychowawców

Ferie zimowe w pełni. Podczas gdy odpoczynek dla niektórych uczniów dobiegł już końca, inni dopiero szykują się na prawdziwe zimowe szaleństwo. Przerwa międzysemestralna to czas wspólnych wyjazdów, półkolonii, obozów i zimowisk. Te ostatnie, ze względu na rozłąkę z dzieckiem i niemożność sprawowania nad nim pieczy budzą lęk i niepokój. Jak przygotować dziecko na samodzielny wyjazd? Czego rodzic lub opiekun bezwzględnie musi dopilnować? Jak powinna wyglądać apteczka dla malucha? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Zanim podejmiesz decyzję

Samodzielny wyjazd na obóz czy zimowiska powinien być poprzedzony szczerą rozmową z dzieckiem i poparty jego samodzielną decyzją. Jeśli napotkasz opór, zapytaj o jego przyczynę. Niechęć do wyjazdu może być zarówno oznaką niedojrzałości emocjonalnej, strachu przed nieznanym, jak również fałszywego wyobrażenia dziecka na temat tego typu wyjazdów. Nie wysyłaj dziecka wbrew jego woli. Dziecko wysłane „na siłę” ma poczucie krzywdy i złości. Wysłane pod presją rodziców może mieć duży problem z adaptacją w nowym środowisku.

Czego powinieneś dopilnować przed wyjazdem?

Jeśli dziecko jest zdecydowane, dopełnij wszelkich formalności związanych z wyjazdem. Zorientuj się, czy organizator wycieczki ma wymagane pozwolenia na prowadzenie tego typu imprez zorganizowanych. Jeśli nie znasz kadry wychowawców upewnij się, że mają oni ukończone 18 lat, a także przeszli odpowiednie kursy honorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty. Przeczytaj uważnie regulamin obozu lub zimowiska pamiętając, że od tego zależy bezpieczeństwo Twojego malucha. Zorientuj się, czy autokar przewożący dzieci został zgłoszony do kontroli. Jeśli w dniu wyjazdu będziesz miał wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu lub trzeźwości kierowcy zawiadom odpowiednie służby. Dowiedz się, czy podczas wyjazdu Twoje dziecko będzie miało zapewnioną opiekę medyczną, poinformuj wychowawców o ewentualnych chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach.

Po załatwieniu wszelkich formalnych spraw przeprowadź z dzieckiem kolejną rozmowę celem przygotowania go na nowe doświadczenia. W trakcie rozmowy wyjaśnij, jak wygląda taki wyjazd, uświadom o konieczności przestrzegania regulaminu i obowiązkach, jakie wiążą się z udziałem w zimowiskach (np. dbanie o porządek, przestrzeganie ciszy nocnej). Przypomnij o ograniczonym zaufaniu w stosunku do osób nieznajomych, a także zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie zabaw na śniegu i wycieczek fakultatywnych.

Pakowanie

Warto pamiętać, że dziecko najprawdopodobniej samo będzie musiało przetransportować swój bagaż z autokaru do miejsca noclegu i dostosować rozmiar walizki lub plecaka do jego indywidualnych możliwości. Obóz czy zimowiska mają często charakter sportowy. Zadbaj o spakowanie odzieży i ekwipunku adekwatnego do uprawianej dyscypliny, nie zapominając o kasku, który uchroni głowę przed urazem, a także pozostałych ochraniaczach zapobiegających stłuczeniom i kontuzjom

Telefon komórkowy – dać czy nie dać?

Kwestią sporną pozostaje wyposażanie dziecka w telefon komórkowy. Współcześnie, co drugi uczeń szkoły podstawowej korzysta z telefonu komórkowego, dlaczego więc miałby go nie zabierać na zimowiska? Pozostając ze sobą w stałym kontakcie telefonicznym dziecko czuje się bezpieczniej, a rodzic jest spokojniejszy. Nie zapominajmy jednak o tym, że wyjazd na obóz czy zimowiska służyć ma zdobywaniu doświadczenia i nauce samodzielności. Ciągłe telefony jednej lub drugiej strony mogą skutecznie zaburzyć wypoczynek. Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się z dzieckiem na telefon co drugi czy trzeci dzień.

„Mamo, zabierz mnie stąd!”

Jak się zachować w obliczu tak dramatycznej prośby? Przede wszystkim postaraj się nie reagować emocjonalnie. Dzieci, zwłaszcza w wieku młodszym szkolnym potrafią silnie przeżywać nawet najdrobniejszą kłótnię ze swoim kolegą czy koleżanką. Uspokój dziecko, poproś, żeby opowiedziało Ci o swoich przeżyciach. Nie lekceważ jego problemów, nawet jeśli Tobie wydają się błahe. Ze względu na Twoją fizyczną nieobecność, okazane zrozumienie i słowne wsparcie będzie dla niego bardzo ważne. Jeśli rozmowa z dzieckiem nie da oczekiwanych rezultatów skontaktuj się z wychowawcą lub organizatorem i poproś o rozwiązanie problemu.

Apteczka dla malucha

W czasie zimowych wyjazdów może zdarzyć się, że dziecko zachoruje. Co zatem każdy rodzic oraz wychowawca na obozie powinien mieć w swojej apteczce, aby nie być zaskoczonym na wypadek choroby swojego podopiecznego?

 • Leki przeciwgorączkowe

  Należy zabrać ze sobą zarówno preparat ibuprofenu, jak i paracetamolu, bowiem w razie naprawdę wysokiej gorączki leki te można podawać dziecku naprzemiennie. Każdy lek przeciwgorączkowy należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu lub w ulotce i nie przekraczać zalecanej dawki. Jeśli pomimo podawania leku gorączka nie będzie się obniżać, zawsze można wykonać okład chłodzący lub chłodząca kąpiel - takie postępowanie na pewno przyczyni się do spadku gorączki. 
   
 • Syropy na kaszel

  Najlepiej zabrać dwa rodzaje: na kaszel suchy, który można podawać bez obaw także przed spaniem, po to, aby dziecko bez kaszlu przespało noc oraz na kaszel wykrztuśny, mokry, który zawsze podajemy tylko do godziny 17.
   
 • Krople do nosa

  Preparat zawsze należy dobrać stosownie do wieku dziecka. Poza tym nos dziecka w czasie kataru należy często przepłukiwać sola fizjologiczną lub wodą morską, co spowoduje szybsze pozbycie się z przewodów nosowych zalegającej w nich wydzieliny. 
   
 • Leki przeciwhistaminowe

  Będą pomocne w przypadku ewentualnego uczulenia, którego można dostać po wszystkim: nawet po nowym soku czy cukierku. Lek taki musi przepisać lekarz na rejonie. Bez recepty można natomiast kupić maść lub żel, które także będą łagodzić objawy wysypki.
   
 • Probiotyk

  W czasie wyjazdu może także "przyplątać się" biegunka czy wymioty. Dlatego zawsze trzeba mieć ze sobą probiotyk, doustny płyn nawadniający (popularnie nazywany elektrolitami) oraz ewentualnie lek przeciwbiegunkowy.
   
 • Preparat do odkażania ran, środki opatrunkowe

  Nie można zapomnieć o tym, że w czasie wyjazdu zawsze można nabawić się urazu. Dlatego też niezbędny w apteczce jest produkt służący do odkażania ran oraz gaziki, najlepiej jałowe oraz bandaż. 
Trzeba pamiętać jednak o tym, że czasem pomimo świetnie zaopatrzonej apteczki i tak nie będziemy sami mogli pomóc dziecku. Dlatego też nigdy nie bójmy się skorzystać z pomocy lekarza, także na wyjeździe. 

Podziel się: