Pigułka awaryjna nie dla nieletnich

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, pigułka służąca do antykoncepcji awaryjnej ma być dostępna bez recepty, przy czym ostateczna decyzja w tej kwestii leży w gestii państw członkowskich UE. Polski resort zdrowia początkowo zadeklarował, że dostosuje się do decyzji KE, jednak zgodnie z najnowszymi informacjami, ostateczna decyzja wymaga dodatkowych prac legislacyjnych.

Tabletka należy do kategorii pigułek „dzień po”, należących do tzw. antykoncepcji awaryjnej, stosowanej w razie niepowodzenia antykoncepcji innego typu. Nie jest pigułką wczesnoporonną, ale zapobiega wystąpieniu owulacji lub ją hamuje. Zgodnie z pierwszymi deklaracjami, Polska ma zamiar dostosować się do decyzji Komisji i dopuścić lek do wolnego obrotu bez recepty, ale z pewnymi ograniczeniami. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała przeprowadzenie prac legislacyjnych, które mają zapewnić pacjentkom, bezpieczeństwo, a także ograniczyć dostęp do pigułki nieletnim. Zdaniem premier te działania są konieczne, ponieważ w Polsce nie ma zapisów, które regulowałyby kwestię sprzedaży środków antykoncepcyjnych bez recepty. Jak dotąd wszystkie standardowe środki zapobiegające ciążę musiały być przepisywane przez ginekologa.

Nad zmianą przepisów mających zapewnić bezpieczeństwo stosowania i łatwy dostęp do leku pracować będzie zespół wyodrębniony z Ministerstwa Zdrowia razem z Rządowym Centrum Legislacji. Ich zadaniem będzie wypracowanie „wszelkiego rodzaju zabezpieczeń prawnych”, które między innymi mają zagwarantować, że lek nie będzie dostępny dla osób zbyt młodych. Jak na razie nie określono, czy dolną granicą wieku będzie pełnoletność, czy też pigułka ma być dostępna również dla dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Równocześnie Ewa Kopacz nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania pigułki. W jej opinii rekomendacja leku przez Komisję Europejską dowodzi, że przeszedł wszystkie konieczne badania i procedury, więc podważanie działania pigułki nie ma podstaw.

Źródło: Rynek Zdrowia


Podziel się: