Choroba bostońska

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot, and Mouth Syndrome – HFMS) jest coraz częściej rozpoznawaną chorobą wirusową, występującą głównie u dzieci i szybko przenoszącą się w żłobkach czy przedszkolach. W przeszłości tego typu zmiany skórne określano „wysypką bostońską” (choroba bostońska). Na wieść o tak dziwnej nazwie rodzice są zwykle przerażeni. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Wirus

Przyczyną HMFS są różne enterowirusy, w tym najczęściej wirusy Coxsackie A5, A9, A10, A16, B1 i B3 oraz enterowirus 71 (EV 71). Ponieważ HFMS może wywołać więcej niż jeden wirus, przechorowanie nie prowadzi do  wytworzenia stałej odporności.

Jakie są objawy?

HFMS początkowo manifestuje się gorączką trwającą około 4 dni, brakiem apetytu oraz złym samopoczuciem. Następnie pojawia się ból gardła, a na błonie śluzowej policzków, warg, języku pojawiają się czerwone pęcherzyki. Ta pęcherzykowa osutka występuje także na dłoniach (na wewnętrznej stronie), a także na stopach (podeszwach) chorego. Pęcherzyki mogą pękać prowadząc w rezultacie do trudno gojących się nadżerek. Z uwagi na wysypkę rodzice często mylą tę chorobę z ospą.

Jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenie przenosi się przez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalinami (choroba brudnych rąk). Okres wylęgania wynosi od 3 do 5 dni. Zakaźność utrzymuje się do czasu zaniku osutki. W objawowym i gorączkowym okresie choroby dzieci nie powinny uczęszczać do szkoły.

Leczenie

Większość przypadków ustępuje samoistnie. W trakcie choroby stosuje się jedynie leczenie objawowe (głównie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe takie jak np. paracetamol czy ibuprofen). Bardzo istotną kwestią jest dobre nawadnianie. Najczęstszym powikłaniem choroby jest bowiem odwodnienie ze względu na występujące odmowę połykania pokarmów stałych i płynnych z uwagi na bolesne zmiany w jamie ustnej. Rodzic powinien odizolować dziecko od innych i bardzo często myć dłonie. Dziecko nie powinno drapać zmian, gdyż mogą one ulegnąć nadkażeniu. Można spróbować je „złagodzić” za pomocą płynnego pudru. Na bolesność owrzodzeń jamy ustnej można z kolei zastosować chlorowodorek benzydaminy w aerozolu.


Podziel się: