Odkryjmy szkarłat wyniosły, czyli amarantus

Amarantus to jedna z najstarszych uprawianych na ziemi roślin. Był obok kukurydzy i fasoli podstawą diety Inków, Majów oraz Azteków. Jakie wartości odżywcze i zdrowotne go charakteryzują i do czego można go wykorzystać?

Zbawienna dla środowiska roślina

Amarantus trafił do Europy na początku XVI wieku jako roślina ozdobna. Obecnie uprawiany nie tylko w Polsce ale także w prawie wszystkich zakątkach świata – w  Ameryce Północnej i Południowej,  Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce. Niezwykle istotny jest fakt, iż amarantus pochłania dwukrotnie więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny. Jego uprawa przyczynia się więc do przeciwdziałania skutkom efektu cieplarnianego.

Jasnobrązowe kuleczki…

Częścią amarantusa wykorzystywaną do spożycia są niewiele większe od maku jasnobrązowe nasiona. Amarantus zawiera łatwo przyswajalne białka (powinien więc stanowić składnik diety wegetariańskiej) oraz komplet aminokwasów egzogennych takich jak lizyna, tryptofan czy metionina. Jest bogaty w: błonnik (zawiera go więcej niż otręby pszenne), jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz w żelazo, wapń, fosfor, potas i magnez. Jest skarbnicą witamin z grupy B, a także witamin A, C i E. Posiada również antyoksydanty. Co istotne amarantus nie zawiera glutenu przez co może być spożywany przez osoby będące na diecie bezglutenowej.

Wykorzystanie

W sklepach możemy przebierać w produktach pozyskiwanych z amarantusa. Dostępne są: mąka, nasiona czy też prażone ziarna (zwane poppingiem). Dodanie mąki do wypieków nie tylko przedłuży okres ich trwałości, ale także nada lekko orzechowego posmaku. Popping można dodać do mleka, kefiru czy jogurtu. Nasiona są idealne do gotowania, duszenia i zapiekania. W innych częściach świata, np. w Indiach, nasiona są smażone w cukrze i podawane jako laddos lub gotowane z ryżem. W Himalajach można spróbować chapattis – są to naleśniki przygotowywane ze zmielonych nasion amarantusa.


Podziel się: