×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Obfita miesiączka – czego unikać?

Obfite miesiączki utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie. Ten comiesięczny dyskomfort to jednak nie jedyne zmartwienie. Tak znaczna utrata krwi nie może być skompensowana przez naturalne mechanizmy naszego ustroju. Obfite, przedłużające się miesiączki łatwo prowadzą do powstania niedokrwistości. Poza tym mogą być one spowodowane zaburzeniami, które koniecznie należy wykluczyć (polipy, mięśniaki macicy, endometrioza czy zaburzenia endokrynologiczne). W każdym przypadku konieczna jest więc dokładna diagnostyka.

Czego unikać w trakcie obfitych miesiączek?

Higiena osobista w tym czasie jest niezwykle ważna. Lepiej jednak zrezygnować z przesiadywania w wannie z gorącą wodą (ciepło rozszerza naczynia krwionośne i może nasilać krwawienie) na rzecz chłodnego prysznica. Zrezygnujmy też z termoforu, który większość kobiet wykorzystuje w tym czasie jako tradycyjny sposób na złagodzenie uporczywych skurczów podbrzusza. Utratę krwi może również nasilić nadmierny wysiłek fizyczny.

Niektóre leki również mogą nasilać krwawienie

Część z nas nie jest świadoma, że niektóre leki mogą nasilać krwawienie (również miesiączkowe). Do takich leków należy popularny kwas acetylosalicylowy. To właśnie z tego powodu konieczne jest przerwanie stosowania tego typu preparatów na kilka dni przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi np. przed ekstrakcją zęba (preparaty o takim składzie mogą bowiem powodować wydłużenie czasu krwawienia z dziąsła). Jeżeli w trakcie miesiączki dopadło nas przeziębienie czy migrenowy ból głowy (kwas acetylosalicylowy jest częstym składnikiem tego typu preparatów) pamiętajmy, aby sięgać wówczas po inne leki – ibuprofen czy paracetamol (w zależności od tego, który w naszym konkretnym przypadku jest bezpieczniejszy). Krwawienie miesiączkowe może być także nasilone przez niektóre preparaty przeczyszczające.


Podziel się: